До 60 роковин смерті Олександра ДОВЖЕНКА: Я ЛЮБЛЮ НОВУ КАХОВКУ

bez-nazvaniya-1Довженко і Нова Каховка – окрема яскрава сторінка як в історії міста, так і в творчій біографії видатного кінорежисера, фундатора українського кіно, відомого письменника, художника, публіциста.

На всесоюзну будову він приїхав на схилі літ, вже визнаним майстром. Далеко позаду були босоноге дитинство над чарівною Десною, романтична юність, навчання в Глухівському вчительському інституті, викладацька робота в Житомирі, вир революції і Громадянської війни, дипломатична служба в Польщі і Німеччині, робота в драмтеатрі і  газеті  в  Харкові.

2-dom-gde-zhil-dovzhenkoНа Каховгідробуді Довженко відпочивав душею. Атмосфера велетенської будови, процес перетворень захопили, полонили його. У нашому місті у І952-1953 роках він постійно мешкав у будинку №19 по вул. Історична (Леніна), а коли приїжджав у наступні роки, зупинявся в одному з котеджів над Дніпром. Авторські записи в щоденнику, спогади сучасників і сценарій фільму «Поема про море» дають підстави стверджувати, що в центрі уваги Довженка були перш за все прості трударі, сам процес будівництва гідровузла і міста, як природоперетворюючий, акумулюючий натхненну, творчу енергію тисяч людей, і, звичайно, Дніпро.
Багато українських митців зверталися у своїх творах до великої праслов’янської ріки – Дніпра – Славути. Та найніжніше, найдушевніше  оспівав  його  саме  О. Довженко.3

Він не був стороннім спостерігачем, не просто вивчав життя будівельників. Він сам жив з ними і серед них, активно втручався в різні питання їх буття, бував на робітничих, партійних і комсомольських зборах, в гуртожитках, на будівельних майданчиках. Цілими днями пропадав на будові, зустрічався, розмовляв з людьми, пройшов і проїхав багато кілометрів.

5

4Був добре знайомий і постійно спілкувався з керівниками «Дніпробуду» Андріановим, Непорожнім, Дружиніним. «Усіх людей сьогодні я люблю… Люблю народ свій палкою любов’ю… У Новій Каховці мене глибоко вразило видовище перетворення природи…Я люблю Нову Каховку. (ФОТО 6)Люблю Дніпро – велику річку мого народу, чисте ласкаве повітря, ясне небо і широту у всьому, і стриманість у пейзажі, і величавий спокій. І нігде мені не хотілося б так жить, як тут, на чудесному рідному березі. Нігде й ніколи я не проймався так  любов’ю  до  людей,  як  тут».

Довженко вніс чимало пропозицій щодо історико – художнього оформлення Каховського водосховища, які обговорювалися і в Академії архітектури України.
Своєю унікальністю і чарівністю Нова Каховка значною мірою завдячує Довженкові. За його пропозицією високу покрівлю Палацу культури покрили кольоровою полив’яною черепицею, встановили скульптурну групу на фронтоні і скульптури в нішах обабіч парадного входу. На ротонді, яка увінчувала парковий фасад Палацу, Довженко запропонував облаштувати кафе, щоб відпочиваючі могли милуватися Дніпром, панорамою ГЕС і міського парку.8-dk-4

9Під час забудови центральної площі були знайдені останки воїна, херсонця на прізвище Федорчук. Довженко, який був свідком цієї події, запропонував встановити пам’ятник воїну. Пізніше, 1957 року, на Дніпровському проспекті було споруджено монумент героям Громадянської  і  Великої  Вітчизняної  воєн.

За спогадами Юрія Сагайдака, на одному із засідань міськвиконкому в ході обговорення проекту забудови, Довженко вніс цілу низку пропозицій.  «Я певен, – говорив він, що населення майбутньої Нової Каховки досягне навіть не 50 тисяч, а в кілька разів більшого числа. Перспективи цього міста дуже великі…Хай місто розтягнеться, але воно буде все в зелені, в квітах. Для цього запроектуйте, – звертався він до архітектора Шлаканьова та інженера Білоголова, – квартали ставків, а по вулицях арики, по яких ітиме чиста вода з Каховського моря. Небагато мине часу як Британи, Каховка, Основа та інші населені пункти будуть об’єднані зеленими насадженнями в одне місто.

На думку Довженка «місто мало б розкинутись по обидва боки залізниці та каналу, будинки слід споруджувати 4-5 і 6-7 поверхів, щоб видилась Нова Каховка за десятки кілометрів…». Після виступу О.Довженка перший варіант проекту міста було відхилено. Академії архітектури, проектувальникам була вручена пам’ятна записка – побажання і поради будівельників – господарів міста, які були в подальшому враховані і реалізовані в процесі  забудови  і  становлення  Нової  Каховки.

10Ще Нова Каховка була в мріях, ще на пісках тільки намічалися вулиці і сквери, закладалися перші будинки, а садовод С.М. Фалдзінський вже планував, де і які висаджувати дерева, кущі, квіти. Першим порадником при цьому був О.Довженко.

Не судилося Олександру Петровичу побачити останні творіння душі своєї. Його справу продовжувала дружина Юлія Солнцева, яка й випустила на екрани фільми «Поема про море», «Повість полум’яних літ», «Зачарована Десна». Завдяки творчій співпраці з музеєм О.Довженка у Сосниці, музей історії Нової Каховки має на відеодисках понад 20  його  фільмів.

13У листопаді 1958 року в Новій Каховці вперше, у новозбудованому кінотеатрі «Родина», відбулася прем’єра фільму «Поема про море», серед героїв якого першобудівники  вгадували  самих  себе.

Помер О. Довженко глибокої осені 1956 року. Символічно, що на той час на повну потужність вже працювала Каховська ГЕС, а місто його любові, «вітчизна найдорожчих його відчуттів», вступало в новий етап свого розвитку.

Нова Каховка зберігає добру пам’ять про талановитого митця. Його ім’ям названі вулиця і 14-dovzhenko-a-pзагальноосвітня школа №1, оформлено тематичну експозицію в музеї історії, виставки творчої спадщини в бібліотеках.

У вересні 2012 року, на крутому березі Дніпра – Славути урочисто відкрито пам’ятник О. Довженку, як данина вдячної пам’яті новокаховчан за його любов до міста з лебединої пісні та його творців.

                             Наталія Ільницька

(За матеріалами музею історії міста Нова Каховка)