До Дня міста: історія Нової Каховки в картинах Альбіна Гавдзинського

Ви собі уявляєте наше місто без картинної галереї? Мабуть ні, як і багато тих людей, які слідкують за змінами експозицій в залах картинної галереї ім.А.С.Гавдзинського, поспішають на зустріч з улюбленими художниками чи на знайомство з  новими іменами в образотворчому мистецтві, чекають на цікаві заходи, що проходять в ній.

Їх проходить немало – це творчі акції для митців, аукціони, художньо-поетичні вечори, майстер-класи для дітей, перформанси, квести, вікторини, фестивалі. Картинна галерея стала справжнім культурним хабом для містян. В ній збираються не тільки шанувальники живопису і декоративно-прикладного мистецтва, а й любителі поезії та музики. Молодь – часті гості в її стінах – і на виставках молодих художників-графітистів, і на вечорах електронної та шумової музики. Поєднання в одне ціле різних видів мистецтв давно практикується в роботі закладу.

А уявляєте, що всього цього могло не бути, якби в один прекрасний день, на початку п’ятдесятих років минулого століття, не з’явилася людина з етюдником і палітрою в руках. Людина, яка крок за кроком створювала живописний пам’ятник грандіозної розбудови Каховського гідровузла, народження нашого рідного міста. Крок за кроком – від перших поставок будівельних матеріалів, риття котловану, створення греблі, будівництва перших будинків, неперевершеного Палацу культури і мереживного Літнього кінотеатру, – до запуску ГЕС.

Все це створив геніальний митець, Народний художник України, Заслужений діяч мистецтв України, Почесний будівельник Каховської ГЕС, Почесний громадянин Нової Каховки Альбін Станіславович Гавдзинський. Він не став простим фіксатором побаченого, а спромігся опоетизувати будні великого будівництва. Навіть у невеличкому етюді відчувається могутнє дихання забудови. Його роботи пронизані натхненням художника, випромінюють радість життя. В них відобразилась сама натура, характер мислення молодого живописця, його доброта, любов до людей праці та дружелюбність.

У 1961 році після виставки робіт, присвячених будівництву Каховської ГЕС і Нової Каховки, яка відбулася в Одесі, Альбін Станіславович зробив неоціненний подарунок для новокаховчан – 237 своїх робіт передав в дарунок молодому місту. Тим самим дав поштовх для створення картинної галереї в невеличкому тоді містечку, яке росло і розквітало на очах.

Майже 55 років двері картинної галереї, яка з 2003 року гордо носить ім’я свого засновника, гостинно відкритті для відвідувачів. Сотні виставок, презентацій, десятки тисяч відвідувачів за цей час побували в її залах. Фонди картинної галереї, які відносяться до Державного Фонду України, налічують майже 1200 предметів, серед яких твори відомих митців періоду соцреалізму. Але самі найдорожчі для нас полотна і етюдні роботи про наше місто найулюбленішого з художників – Альбіна Гавдзинського.