До Міжнародного дня музеїв: Скарбниці пам’яті Нової Каховки

«Той, хто споживає плоди, забуваючи про коріння, залишається голодним». Ця народна мудрість однаково стосується і суспільства, і людини. Наша історія, давня і вчорашня, – багата і повчальна. Є чим пишатися, що успадковувати, на яких прикладах виховувати нові покоління. І щоб не помилитися в прогнозах, у виборі шляху та орієнтирів, важливо неупереджено, об’єктивно оцінювати минуле, відділяти зерна правди від полови брехні і фальсифікацій. Бо якщо брехня про минуле – аморальна, то свідома брехня про майбутнє – злочинна, оскільки прирікає прийдешні покоління на тяжкі випробування, біди і труднощі, на повторення трагедій, які випали на долю старших поколінь, і слугує виправданням численних зловживань і несправедливості останніх десятиріч.

Важливою складовою виховання патріота, громадянина є історико – пам’ятникова робота, започаткована ще за часів гідробуду. ГЕС і місто виросли на території, багатій історичними подіями, прилеглій до прадавнього Таванського перевозу, який через острів Тавань з’єднував береги Дніпра, між нинішніми Бериславом і Каховкою.

Таванським перевозом користувалися козаки, російські війська під час російсько-турецьких і російсько-кримських воєн. Пізніше ним їздили купці, чумаки, заробітчани з північних губерній, колоністи, рибалки, місцеві жителі. Це місце було ареною жорстоких боїв у роки Громадянської і Великої Вітчизняної воєн. Відлуння сивої давнини, минувшини – в архівах і монограмах, музеях та археологічних знахідках.

Історія краю і міста відображена в експозиціях 11-ти створених у місті музеїв і музейних кімнат, які відіграють важливу роль в патріотичному вихованні підростаючого покоління. Одним з перших у 1973 році був створений музей радгоспу-заводу (нині ПАО «Дім марочних коньяків») «Таврія». В 4-х залах музею зібрані більше 5 тисяч експонатів матеріальної культури, від скіфсько-сарматської доби, козаччини, освоєння Олешківських пісків, зародження виноградарства і виноробства до Великої Вітчизняної війни, повоєнного відродження. За ці роки директорами музею були Р.П.Сметана, А.А.Яковлєв. Сьогодні музеєм керує Світлана Штанько.

У червні 1990 року, після 5-річної копіткої пошукової, організаторської роботи, гостинно відчинилися двері музею історії міста. За участі численних ентузіастів, громадських організацій в 5 залах музею дбайливо оформлені і представлені більше 5 тисяч експонатів і матеріалів. Зусиллями першого директора музею Л.С.Невєрової і екскурсовода Дергачової Н.Л. закладено надійні, випробувані часом форми і методи роботи. Пізнавально-виховне значення мають експозиції: археологічна, природоохоронна, періодів Великої Вітчизняної війни, будівництва гідровузла, розвитку різних галузей економіки і сфери життєдіяльності міста.

В Галереї слави музею вміщені фотографії біля 100 заслужених, відомих новокаховчан, життєвий шлях яких і діяльність для загального добра міської громади варті наслідування.

Увагу відвідувачів привертають державна і міська символіка, фотографії перших керівників міста за роки його існування, соціально-економічний паспорт, статистичні дані якого стають у нагоді студентам і школярам.

Географія діяльності музею значно розширена за рахунок вже традиційних позамузейних заходів спільно з навчальними закладами, а також регулярними радіопередачами спільно з міською радіоорганізацією (керівник В.М.Деркач). Щороку музейними заходами охоплено більше 6 тисяч чол., до 75% з них учні і студенти.

Музей історії міста, наша спільна скарбниця пам’яті, постійно поповнюється новими матеріалами. Щороку його відвідують більше 100 гостей з інших міст України, далекого і ближнього зарубіжжя, про що в Книзі відгуків тільки позитивні враження. А всьго за час роботи музею його відвідало понад 250 тисяч чоловік.

З 1967 року в місті працює картинна галерея імені Альбіна Гавдзинського, яка стала визнаним центром естетичного виховання, культури і духовності.

В фондах картинної галереї сотні художніх полотен, в т. ч. відомих з часів гідробуду майстрів пензля  Альбіна Гавдзінського і Юрія Сагайдака.

Колектив картиної галереї на чолі з Михайленко Оленою Дмитрівною в постійному пошуку нових, дієвих форм і напрямків роботи. В минулому році проведено 138 екскурсії, 23 культурно – масових заходів, більше 30 виставок, експонувалося 1775 творів живопису та декоративно-вжиткового мистецтва не тільки місцевих майстрів, а й художників з Херсона, Ужгорода, Енергодара, Каховки, Генічеська. Традиційно проводяться дні відкритих дверей. Переважна більшість з майже 12 тисяч відвідувачів галереї – учні і студенти Нової Каховки. Світ прекрасного не проходить для них безслідно, а пробуджує в душах і свідомості кращі поривання.

З 1992 року у місті працює літературно-меморіальний музей поета Анатолія Бахути З поетичною спадщиною Анатолія Бахути, місцевого поета, в літературно-меморіальному музеї щороку знайомляться більше 3,5 тисяч відвідувачів. Декілька тисяч експонатів розкривають життєвий і творчий шлях талановитолго земляка. В минулому році працівниками музею, а особливо завдяки директору музея Лупашко Тетяні Володимирівні проведено 132 екскурсії, 25 лекцій і бесід, більше 70 культурно – масових заходів, 10 днів відкритих дверей. Музей своєрідна поетична лабораторія, його постійні відвідувачі не тільки визнані майстри слова, початківці, а й пересічні громадяни

Переживає скруту музей електромашу. Він був створенний на початку 60-х років на базі заводського «Музею техніки» і зусиллями директорів Гененка І.М., Телініна П.М., Карася В.С., Штефана А.М. і нинішнього директора музею Ліляка А.Я. було зібрано та збережено декілька тисяч експонатів і матеріалів з історії становлення провідного на Півдні України підприємства електротехнічної промисловості. В ньому представлені не тільки зразки продукції, а й передовики. Новатори виробництва, кращі бригади, цехи, дільниці, міжнародні зв’язки.

Зараз власниками підприємства вирішується майбутнє музею та його експозиції. Сподііваємось, що у нинішнього керівництва заводу вистачить мудрості та поваги до памяті всіх поколінь електромашинобудівників і вони знайдуть вирішення цієї проблеми. Музей історії міста готовий прийняти участь у цій добрій справі – збереження експозиції музею електромаша.

Музей історії Північно – Кримського каналу – наймолодший, гостинно відчинив свої двері до Дня працівників водного господарства 1 червня 2012 року. Він був утворений за ініціативи та при підтримки бувшого начальника управління, кандидата сільськогосподарських наук, Риженка Миколи Олексійовича, за активної пошукової роботи ветеранів, працівників колективу та Біленко Раїси Олексіївни, «Заслуженого меліоратора України», яка одночасно і завідуюча музеєм і екскурсовод. В музеї зібрано і систематизовано матеріали з початку будівництва каналу, розвитку, народногосподарського значення першої на Україні рукотворної водної артерії.

Про все це, а також про керівників, ветеранів, структурні підрозділи, оновлення, осучаснення матеріальної бази розповідають до 500 експонатів і матеріалів.

У місті дві загальноосвітні школи носять імена відомих земляків: ЗОШ № 8 – імені Героя Радянського Союзу В.М.Шелеста і НВК № 2 – імені поета Анатолія Бахути.

В ЗОШ № 8 зусиллями прекрасного організатора, педагога, багаторічного директора школи, нині покійного Кудієнка Д.П., шкільного активу, в результаті тривалої пошукової роботи створено багатий музей. У ньому сотні оригінальних експонатів, оформлено експозиції про визначні події і сторінки нашої історії. Класні години, уроки мужності, зустрічі з ветеранами, бесіди, уроки з історії України, інші заходи патріотичного спрямування стали важливою складовою навчально-виховного процесу. Музеєм опікується, дбає про його поповнення викладач історії Ірина Леонідівна Карюхіна.

До 60-річчя Новокаховського агроколеджу 5 липня 2013 року відкрито оновлений музей історії одного з найстаріших навчальних закладів міста. В експонатах і матеріалах – вагомі здобутки, внесок у ровиток аграрного комплексу: підготовка до 25 тис. спеціалістів, в т.ч. понад 200 – для інших країн, навчально-матеріальна база – 114 навчальних кабінетів, 58 лабораторій, навчально-практичний центр, який співпрацює з 15 регіонами України. Представлені етапи розвитку відділень, ветерани колективу, відомі заслужені випускники, міжнародні зв’язки. Музей агроколеджу займає важливе місце в навчально-виховному процесі, збереженні традицій, підготовці спеціалістів. Його робота – під постійною увагою директора агроколеджу кандидата технічних наук Геннадія Івановича Іванова. Перші заняття для першокурсників починаються саме з музею.

Пізнавально-виховну роль виконують музейні кімнати в ЗОШ №1, СПТУ-14, електротехнічному ліцеї.

На цьому процес музеєтворення в нашому місці не закінчився За підтримки директора приладобудівного технікуму ГлазуноваЛ.І. продовжцється збір матеріалів та експонатів для створення власного музею військово-патіротичного виховання.

В Таврійську за ініціативи міського голови Миколи Різака розпочалася підготовча робота по стовренню музею історії міста Таврійська. Цією роботою опікується вчителька історії ЗОШ-7 Наталья Малинова.

В музеях оживає історія, оживає пам’ять про буремні, славні, історично значимі події та їх учасників. У них багатий матеріал для виховання громадянина, гордість і любов до міста, поваги до старших поколінь. Так і повинно бути, в цьому запорука стабільності, злагоди, збереження історичної пам’яті. Саме з поваги і любові до малої батьківщини виростає любов до Батьківщини великої, готовність дбати про її благо.

Тож шануймо працю ентузіастів, які в наші досить меркантильні часи намагаються зберегти минулі надбання нашої країни, нашого міста та нести підростаючим поколінням та всім громадянам міста світло історії, культури та любові до рідного краю та нашої Нової Каховки.

Директор музею історії міста Нова Каховка Віктор Васильєв