До уваги внутрішньо переміщених осіб

Внутрішньо переміщеною особою (ВПО) є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Особа набуває правового статусу внутрішньо переміщеної особи через поставлення на облік в структурному підрозділі з питань соціального захисту населення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1жовтня 2014 року №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», про що видається довідка про взяття на облік.

  1. Для отримання довідки ВПО необхідно звернутись до управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради. Особи від 14 років і старше звертаються з заявою особисто. Недієздатні особи та особи, дієздатність яких обмежена, звертаються через законного представника.

Від імені малолітньої дитини звертаються батьки. Якщо дитина прибула без батьків, то заяву може подати родич (бабуся, дідусь, прабабуся, прадід, повнолітні брат чи сестра, тітка, дядько) або вітчим, мачуха, у яких проживає дитина.

Якщо дитина до 14 років прибула без родичів, то заяву подає представник органу опіки та піклування за місцем знаходження дитини. Від імені дитини, влаштованої до дитячого закладу, установи охорони здоров’я або закладу соціального захисту дітей на повне державне забезпечення заяву подає керівник закладу.

  1. Документи для взяття на облік ВПО:

– заява про постановку на облік в якості ВПО;

– паспорт громадянина України (для осіб від 14 років і старше);

– свідоцтво про народження дитини (для повнолітніх);

– інший документ, що посвідчує особу та підтверджує спеціальний статус заявника.

Якщо в документі немає відмітки про реєстрацію місця проживання на тимчасово окупованій території України або в районі проведення АТО, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на цій території.

  1. Відмова у видачі та скасування довідки ВПО:

– у заявника немає відмітки про реєстрацію місця проживання (прописки) на тимчасово окупованій території України або в районі проведення АТО і відсутні докази, що підтверджують факт проживання на цій території;

– у державних органів є факти про подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки;

– заявник втратив документи, що засвідчують його особу (спочатку необхідно відновити документи, а потім стати на облік);

– докази, подані заявником для підтвердження факту проживання на тимчасово окупованій території України або в районі проведення АТО не підтверджують факту проживання заявника на відповідній території.

Довідка переселенця безстрокова, але може бути скасована якщо внутрішньо переміщена особа:

– подала заяву про відмову від довідки;

– вчинила злочин;

– повернулася до покинутого місця постійного проживання;

– виїхала на постійне місце проживання за кордон;

– подала завідомо недостовірні відомості.

Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщені особи користуються тими ж правами та свободами відповідно до Конституції, Законів України та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України.

Забороняється дискримінація внутрішньо переміщених осіб під час здійснення ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони внутрішньо переміщені особи.

Водночас законодавство встановлює низку спеціальних прав і обов’язків для внутрішньо переміщених осіб.

За додатковою інформацією звертатись до управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міськради (кабінет № 4, тел. 4-53-51 ).

Управління праці та соціального захисту