До уваги жителів Новокаховської МТГ: підвищуються тарифи на проїзд на міських та приміських автобусних маршрутах загального користування

На даний час перевезення пасажирів і багажу на автобусних маршрутах загального користування здійснюється за тарифами, затвердженими рішенням виконавчого комітету від 18 грудня 2018 року №495:

– у міському сполученні в межах території міста у розмірі 5 грн., на маршрутах «мікрорайон «Східний» – мікрорайон «Сокіл», «Ринок-Реф.Депо» – 8 грн. та «Ринок – с.Плодове» – 7 грн.

в автобусах приміського сполучення в розмірі:

– на маршрутах «Н.Каховка – Корсунка (дачі)», «Н.Каховка – Маслівка», «Н.Каховка (міська лікарня) – Корсунка (дачі)» – 62 коп. за 1 км.,

– на маршрутах «Н.Каховка – Тополівка», «Ринок-Тополівка», «Н.Каховка (вул.Французька) – смт.Дніпряни», «Ринок – смт.Дніпряни» – 80 коп. за 1 км.

За період з січня 2019 року по липень місяць 2021 року спостерігається різке підвищення цін на паливно-мастильні матеріали, запасні частини та автомобільні шини, в майже в два рази збільшилася мінімальна заробітна плата. Діючі тарифи не відповідають дійсності та реальній собівартості перевезень.

В порівнянні з витратами, взятими за основу при розрахунку діючого тарифу, станом на 1.07.2021 року в порівнянні з 2018 роком відбулися зміни собівартості перевезень по наступним статтям:

  1. Мінімальний розмір заробітної плати підвищився з 3723 грн. до 6000 грн., тобто збільшився в 1.6 рази, тарифна ставка водія зросла на 59,4%. З 1 грудня 2021 року мінімальний розмір зарплати становить вже 6500 грн.
  2. Вартість дизпалива знизилась на 10 відсотків (з 30.20 грн. до 27.19 грн.), вартість метанового газу з 19.50 грн. збільшилася до 19.98 грн., тобто зросла на 2.5%. Станом на 20 грудня вартість газу підвищилася в 2.2 рази і становить 41.30грн. за 1 м3.
  3. Збільшилися витрати на технічне обслуговування та ремонт автобусів, адміністративні та виробничі витрати.
  4. Зросла вартість автомобільних шин з 4520 грн. (на автобус ЛіАЗ) до 5411 грн. на 119,7% та з 5262 грн на автобус Сканія в 2018 році до 6248 грн. за 1 автошину в листопаді 2018 року (ріст на 118,7%).
  5. Вартість акумуляторних батарей збільшилася з 3350 грн. до 4620 грн. (зросла на 42,2 відсотка).

У результаті впливу цих та інших чинників фактична собівартість пасажирських перевезень на автобусних маршрутах міського та приміського сполучення значно перевищує рівень діючих тарифів.

Враховуючи вищезазначене, розрахункова вартість проїзду при мінімальній рентабельності в 10% складає:

– на міських маршрутах – 12 грн. 98 коп. (при роботі на газовому обладнанні);

– на приміських маршрутах, що обслуговує ПКП «Автоцентр» – 1,61грн.

Структура тарифу формується наступним чином (на підставі розрахунків ПКП «Автоцентр»):

– на міських маршрутах: заробітна плата та соціальні відрахування –17,12%, паливо (газ) – 57,78%, мастильні матеріали – 3,80, акумуляторні батареї – 0.29% , знос шин – 1.77%, технічне обслуговування та ремонт – 4.57%, адміністративні витрати – 8,75%, інші виробничі витрати – 5.93%.

– на приміських маршрутах: заробітна плата та соціальні відрахування – 17,33%, паливо – 45,02%, мастильні матеріали – 5,53%, знос шин – 2,33%, акумуляторні батареї – 0,54 %, технічне обслуговування та ремонт – 6,94 %, інші виробничі витрати – 9 %, адміністративні витрати – 13,29%.

Тарифи розраховані згідно Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 17 листопада 2009 року №1175. Рівень тарифів на маршрутах загального користування повинний забезпечувати перевізнику відшкодування обґрунтованих витрат, прибутковість роботи та можливість оновлення рухомого складу. Перегляд рівня тарифів повинен здійснюватись у зв’язку зі зміною умов виробничої діяльності та реалізації Послуг, що залежать від господарської діяльності Перевізника, в тому числі в разі зміни вартості палива більш ніж на 10%.

Питання підвищення тарифів розглядалося на громадських слуханнях, які відбулися 17 вересня 2021 року, організовувалися пресконференції, виступи на радіо, висвітлювалися в засобах масової інформації.

Проблема невідповідності тарифів реальній собівартості перевезень гостро стоїть в інших міста України. Проведений моніторинг діючих тарифів, так більшість українських міст переглянули тарифи у період із січня по червень поточного року. Наприклад, 7 грн. в автобусах сплачують у Тернополі, Миколаєві, Чернівцях, Одесі, Сумах, Черкасах, Кропивницькому та у Запоріжжі; 8 грн. – у Києві, Полтаві, Житомирі, Хмельницькому, Івано-Франківську, Рівному, Запоріжжі (маршрутне таксі), Каховці; від 8 до 10 грн. – у Львові, Вінниці та Краматорську.

Вартість проїзду на маршрутах, які обслуговують приватні підприємці, Н.Каховка-смт.Козацьке та Веселе становить 12 грн., до м.Каховка та м.Берислав (відстань 16.8 км) з автовокзалу – 29.58грн. Для порівняння: при відстані від АВ м.Нова Каховка до с.Маслівка – 27.2 км. квиток коштує 17 грн.

Як наслідок, пасажирське автотранспортне підприємство опинились в скрутному фінансовому стані. Значно погіршився технічний стан автобусів, через нестачу коштів підприємство не має можливості придбати паливно-мастильні матеріали та запчастини, поліпшувати умови праці робітників. Такий стан справ негативно впливає на якість обслуговування пасажирів та безпеку дорожнього руху.

Підвищення тарифів на перевезення пасажирів і багажу автобусами, які працюють у звичайному режимі руху та режимі маршрутного таксі на міських та приміських автобусних маршрутах, надасть можливість створити сприятливі економічні умови для розвитку пасажирських перевезень в місті та приведення розміру тарифів у відповідність до рівня витрат на ці перевезення.

Враховуючи соціальну значимість пасажирських перевезень, низьку купівельну спроможність малозабезпечених верст населення, які в основному користуються громадським транспортом, щорічне передбачення в міському бюджеті коштів на компенсацію різниці між розрахунковим та затвердженим тарифом пропонується встановити наступні розміри:

– на міських автобусних маршрутах загального користування, що обслуговуються в звичайному режимі руху «Ц.Основа – дачі «Дружба» – 7 грн.;

в режимі маршрутного таксі:

– «вул. Р.Зорге – супермаркет «Оскар» – 7 грн.;

– «ринок – мікрорайон «Сокіл» – 7 грн.;

– «ринок – рефрижераторне депо» – 10 грн.;

– «мікрорайон «Східний» – мікрорайон «Сокіл» – 10 грн.;

– «ринок – с.Плодове» – 10 грн.

На приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території Новокаховської міської територіальної громади, тариф за виконання одного пасажиро-кілометра затвердити в розмірі:

– Нова Каховка (АВ) – Маслівка – 80 коп.;

– Нова Каховка (АВ) – Корсунка (дачі) – 80 коп.;

– Нова Каховка (міська лікарня) – Корсунка (дачі) –80 коп.;

– Нова Каховка (АВ) – Тополівка – 1 грн.;

– Нова Каховка (ринок) – Тополівка – 1 грн.;

– Ринок – Дніпряни –1 грн.;

– Нова Каховка (вул.Французька) – смт.Дніпряни – 1 грн.

За перевезення одного пасажира в розмірі:

– Нова Каховка (АВ) – Маслівка – 22 грн.;

– Нова Каховка (АВ) – Корсунка (дачі) – 18 грн.;

– Нова Каховка (міська лікарня) – Корсунка (дачі) –18 грн.;

– Нова Каховка (АВ) – Тополівка – 12 грн.;

– Нова Каховка (ринок) – Тополівка – 12 грн.;

– Ринок – Дніпряни –12 грн.;

– Нова Каховка (вул.Французька) – смт.Дніпряни – 12 грн., відповідно до поданого розрахунку перевізника, без нарахування податку на додану вартість, автостанційного збору за обов’язкові послуги, які надаються автостанціями пасажирам та страхового платежу за страхування пасажирів від нещасних випадків на транспорті.

Вартість перевезення одного місця багажу автобусами у приміському сполученні встановлюється в межах 10 відсотків від вартості проїзду пасажира на автобусному маршруті.

Пропонується пасажирському комунальному підприємству “Автоцентр” (Овчаров О.С.) розробити таблиці вартості проїзду на приміських маршрутах за тарифними зонами та забезпечити контроль за дотриманням водіями стягнення плати з пасажирів за проїзд згідно тарифної сітки.

Ввести нові тарифи з 15 січня 2022 року після опублікування в засобах масової інформації.