Docudays UA у картинній галереї Нової Каховки

Вже вдруге до Новокаховської картинної галереї ім. А.С.Гавдзинського завітав мандрівний фестиваль документального кіно про права людини  Docudays UA.

6 грудня організатори показів – Медіа-клуб громадського діалогу «Європростір»  надали можливість побачити новокаховчанам чотири стрічки у залах картинної галереї: «Гніздо» (режисер Крістіна Шнирцова, Словаччина) і три фільми українських режисерів – «Остап» (Тарас Дронь), «Люди, які прийшли до влади» – (Олексій Радинський), «Мова» (Сергій Лисенко).

Якщо бути лаконічним – вразило! Теми  дуже злободенні й актуальні. Перший фільм зачіпає давню і завжди актуальну проблему стосунків батьків і дітей. Думаю, що погляд невміння висловлювати своїх почуттів один одному, максималізм дітей, хоч і дорослих,та  материнський егоїзм призводить до не дуже гарних наслідків і самотності. Добре, якщо батьки і діти  зможуть порозумітися, аби  не шкодувати згодом про свої помилки. Помилки – вони на те й помилки, які можна і потрібно виправляти. І бажано своєчасно…

Другий фільм торкнувся  болісної теми  для всієї України. Сюжет зобразив визволення з полону одного із захисників нашої держави. Дуже чуттєва історія, яка завершилася щасливо: головний герой Остап повертається  до рідної домівки, до мами, до родини. Він  був поранений, залишився без ноги. Але він живий! Життя продовжується! І боротьба також продовжується – тепер з реаліями мирного життя…

Третій фільм про тих, хто зрадив нас з вами, хто покликав війну на нашу землю. Про тих, хто повірив в ідеальну Росію-визволительку… Є ми – народ і Батьківщина, яку, як і рідну маму – чи то гарна вона, чи з роками змарніла, чи здорова  чи  хвороба  вразила  її, – не вибирають і не зраджують. Вона єдина. Фільм-антиреклама, я б так назвала його мету. Сподіваюсь, люди, які заблукали в своїх думках, переглянуть  стрічку й вона  допоможе глядачам зважити всі «за» і «проти», прийняти для себе єдине вірне рішення. А ті, хто на вірному шляху, ще більше  впевняться у своїй правоті.

І останній фільм – це фільм-противага попередньому. Хвала тим людям, які роблять неоціненну справу – поєднують схід і захід нашої держави в дуже цікавій і так нам потрібній формі – вивчення рідної мови. Волонтери зі Львова їздять по містам сходу і півдня України з книжковим Форумом на колесах, пропонуючи українські книжки, яких так не вистачає і у нас. Вони організовують курси вивчення української мови. Фільм спонукає до нових ідей, творчих пошуків і переосмислення багатьох проблем, зокрема мовної.

 Олена Михайленко, директор картинної галереї