Дорогі браття і сестри!

Bishop-Philaret-(Nativity)Напередодні початку нового року заведено вітати один одного і бажати усього найкращого — добробуту, щастя, миру і злагоди. І я хочу сьогодні дещо побажати вам, дорогі мої, та не відразу «щастя й добробуту», але тих речей, без яких ні щастя, ні добробут неможливі.

Отже, я хочу побажати вам у новому році змінюватися на краще. Неможливо щодня повторювати вчорашні помилки і чекати чогось нового. Спробуймо всі разом і кожен зокрема почати змінювати те, що не вдовольняє в собі особисто. Від цих часом дуже непомітних змін розпочинаються і зміни на краще в масштабі і міста, і країни, і цілого світу.

Я хочу побажати вам у новому році бути такими, якими велить бути ваша совість і честь. Не слідуйте за більшістю тому лише, що вони — більшість. Йдіть за Богом, за вірою, за Істиною.

Я хочу побажати вам у новому році любити людей. Любити не словами, але дієво. Хай у наступному році кожен, хто потребує допомоги, її знайде. Хай кожен, хто має можливість допомогти, допоможе. Хай ніхто більше не почує страшних слів «Це твоя проблема». І ми, які знаходимо гроші — хто на пусте на новорічне «паті», а хтось і на новий дорожчий і престижніший ґаджет, чому ми не можемо допомогти хворій дитині, нужденному чи старій вдові?

Я хочу побажати вам у новому році настійливо шукати того, що нас об’єднує. Ми вже настільки призвичаїлися вишукувати ворогів та противників, що скоро можемо втратити все, що маємо. Будемо разом, будемо шукати єдності, будемо насправді єдиними — переможемо. Ні — зникнемо; просто зникнемо і станемо «давно минулим часом» в історії. До того ж, не забувайте: Бог оточує нас тими людьми, за допомогою яких ми можемо стати краще. Тож сприймайте тих, хто довкола, саме так!

Я хочу побажати вам у новому році не поспішати засуджувати, часто тільки на підставі перших вражень, чи повідомлень у ЗМІ. Нині є багато зла, від невеличкої чемної неправди до відвертої огидної брехні. Весь бруд ллється в наші душі і серця і ми… як часто ми спішно перетравлюємо цю отруту! Не поспішайте осудити, бо часто плітки та сенсації виявляються просто неправдою. А шматок бруду, який ви кинули у ближнього, до ближнього може й не долетіти, а от ви забруднитеся. Чи варто?

Я хочу побажати вам у новому році бути відповідальними і небайдужими. Це не ворожі агенти, а ми з вами, любі мої, плюємо на підлоги та викидаємо сміття на узбіччя. Це ми, говорячи про обов’язки інших, спокійно не виконуємо обов’язків своїх, і потім ремствуємо. Це ми, вимагаючи від оточення чесності і моральності, нерідко живемо так, ніби честь і мораль уже скасовані… І якщо кожен із нас почуватиметься відповідальним, і, не чекаючи чогось і когось, сам житиме чесно і по совісті, — сам, особисто! — життя зміниться на краще!

Я хочу побажати вам у новому році навчитися визнавати свої помилки. Скільки разів ми незаслужено ображали когось, говорили чи чинили погане… і мало хто знайшов мудрість і мужність сказати: Вибачте! Я був неправий… Ми, на жаль, робимо надто багато помилок. А нині, в запалі, в гніві, сповнені образами, ми робимо помилки часто фатальні. Та ж ми можемо і чесно визнати свої помилки, і цім визнанням позбавити інших небезпеки їх повторити.

Я хочу побажати вам у новому році не розмінювати цінне на дрібнички, вічність — на хвилинні і секундні втіхи, а золото — на дріб’язок. Вмійте шукати і бачити Головне, і заради Головного часом відмовлятися від тих друго- і третьорядних речей, які Головному шкодять.

Я хочу побажати вам у новому році навчитися дякувати. Нещодавно спочилий православний мудрець казав: «Людина із вдячним серцем ніколи ні в чому не відчуває нестачі». Наша ж просто-таки хвороблива невдячність спричиняє щоденні, щогодинні і щосекундні страждання, бо ж усе не так. Насправді, якщо ми навчимося бачити ті блага, які маємо, ми уже цієї миті станемо щасливими.

Усі ці побажання мають Євангельське походження. Отже, той, хто зустрів Христа на своєму життєвому шляху, хай робить так, як щойно сказано. А хто не зустрів… хай намагається робити так само. І тоді, я переконаний, обов’язково прийде відчуття, що без Христа в житті по совісті, житті, сповненому змін на краще, житті дієвої любові, житті відповідальному, житті з вдячністю — в такому житті немає чогось важливого і головного. Хай Цим Важливим і Головним, Наріжним Каменем вашого життя стане Христос!

Новий рік хай буде для нас роком відповідальності і чесності, роком єдності і змін на краще, роком миру і любові, роком покаяння і подяки. Та не чекаймо, щоби хтось приніс нам мир і любов, хтось нас об’єднав, хтось змінив на краще життя кожного із нас і життя всієї країни. Ми відповідаємо за це, і саме ми — не взагалі абстрактне «населення», а я, Ви, Ви і Ви — кожен окремо і всі разом маємо нести цей тягар.

Ласка Божа хай зміцнює нас у добрі та утримує від зла! Мир Божий хай панує в наших серцях і в наших справах! Народжений заради нашого спасіння Христос Господь хай благословить нас!

 «Радійте, вдосконалюйтеся, втішайтеся, будьте однодумні, майте мир — і Бог любові й миру буде з вами» (2Кор. 13. 11).

            Бережи вас Бог!

З любов’ю, Філарет, єпископ Новокаховський і Генічеський