Довкілля створюємо ми з вами!

Так говорить керівник Новокаховського міського осередку громадської екологічної організації «Мама-86-Нова Каховка» Таїса Козак. В Новій Каховці цю організацію добре знають і діти, і дорослі, кого енергійна Таїса Федорівна залучає до вирішення нагальних питань, на які у шаленому ритмі життя не завжди звертаєш увагу. Однак усунення не тільки екологічних, а й санітарних проблем є дуже важливим чинником для сучасної людини. 

У розмові з очільницею НКГЕО «Мама-86» Таїсією Козак ми говорили про підсумки року, що минув, і обговорювали актуальні для новокаховської громади проблеми, що стосуються довкілля.

Наше здоров’я – це вода  

На початку 2019 року, у лютому, під час круглого столу на тему: «Безпечне водокористування на території Новокаховської міськради» міські екологи поставили питання щодо обліку недіючих артезіанських свердловин. У розмові брав участь начальник Південно-Української гідрогеологічної експедиції Іван Твердий.

Він наголосив на відповідальності представників міської влади, які зобов’язані контролювати якість та безпеку питного водопостачального горизонту Новокаховської міськради. Також розповів про конкретні дії під час експлуатації або припинення використання води зі свердловин  уповноважених осіб місцевих підприємств, де вони є. Основним акцентом круглого столу став факт існування на території Новокаховської міської ради близько 40 недіючих артезіанських  свердловин, що становлять загрозу навколишньому середовищу після ліквідації окремих підприємств та господарств. Фактично вони втратили власника, і на сьогодні є потенційними джерелами забруднення підземних вод. Головною пропозицією стало неодмінне проведення інвентаризації зазначених свердловин на всій території Новокаховської міськради та розроблення відповідної програми щодо їх тампонажу з виділенням необхідних коштів.

Дніпро потребує захисту

Традиційно у березні світова спільнота відзначає Всесвітній день води, і 2019-й не став виключенням для громадських екологів з «Мами-86».

14 березня у міській бібліотеці №2 відбулася онлайн-мандрівка «Реве та стогне Дніпр широкий». Другокурсникам Новокаховського приладобудівного технікуму (гр.К17-1Д) Т.Козак розповідала про проблеми Дніпра, на берегах якого розташоване наше місто.  Актуальність замулення річки з роками не спадає, скоріше навпаки. Вчені і громадськість ламають голови над тим, як врятувати блакитну артерію країни.

– Одного разу в районі Малокаховки я побачила, як хлопчина, знаходячись на великій відстані від берега, ходив по Дніпру, і вода досягала йому лише до колін. Дніпро втрачає свою глибину і це турбує, – розповіла нам Таїса Козак.

Взагалі березень-2019 став дуже насиченим в рамках зазначеної дати.  Новокаховські школярі (ЗОШ №3, 10), учні Дніпрянської школи та Одрадокам`янської Бериславського району проводили тематичні уроки та семінари з хімії, біології, географії, математики, основ здоров’я, організовували загальношкільні лінійки, виступи агітбригад, екологічні ігри, конкурс малюнків, комп’ютерних презентацій. Відбувалися практичні заходи з прибирання струмків, висаджування дерев.

– З дітьми і молоддю дуже цікаво працювати. Вони дуже творчо і, як тепер кажуть, креативно підходять до вирішення проблем, навіть екологічних, – говорить Т.Козак.

Одним з прикладів цієї роботи є співпраця зі студентами Вищого професійного училища №16, де відбулася спільна декада природничих і спецдисциплін енергетичного циклу «В світі елементів». Цей захід був присвячений 150-річчю створення періодичної системи елементів Д.І.Менделєєвим. Під час зустрічі з Т.Козак мова йшла про  негативний вплив свинцю, ртуті та інших важких металів на людину і довкілля. Зацікавленість молоді дуже порадувала громадського еколога. Особливо багато питань стосувалися зменшення шкідливого впливу цих речовин та механізму їхньої утилізації.

Сортування сміття – користь чи мода?

Останнім часом тема роздільного збору сміття все частіше обговорюється в українському суспільстві. Багато хто з українців відкрито переходить на так званий екологічний спосіб життя. Тому постає питання:  що робити зі сміттям?

– Сортувати, – зазначеє громадський еколог Нової Каховки. – Звичайно, сортування має більше користі. Останні кілька років ми невтомно говоримо про вторинну переробку твердих побутових відходів – пластика, скла, картону, металу, гумових виробів тощо. І це неможливо робити без роздільного збору.

Таїса Федорівна вважає: привчати сортувати сміття треба з дитинства. На підтвердження цих слів розповідає: до Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища, як і завжди, працювала із школярами.

Так, 23 травня 2019р.,  в рамках заходу «Zero waste school» провела  семінар з учнями Новокаховської ЗОШ №3, де розповіла про важливість сортування сміття і повідомила, що частину відходів вже почали розділяти комунальні підприємства.

А протягом усього вересня відбувалася кампанія  з дослідження забруднення пластиковими відходами берегових смуг поверхневих вод Херсонської області. За основу в цій роботі було взято діяльність Грінпіс. До заходу залучились учні та викладачі 12 учнівських закладів та громадські організації з Каховського району (сільські школи Архангельської Слободи, Дмитрівки, Малої Каховки, Семенівки), школи сіл Одрадокам`янка і Тягинка Бериславського району, Новокаховські школи №3, 5, 7, 10 та Дніпрянська, ГО «Біла стріла», члени церкви «Любов Є», Херсонський центр дитячої та юнацької творчості, ЗЗСО №54 і Херсонська міська дитяча громадська екологічна організація «Ластівка».

Всього в кампанії взяли участь більше 200 осіб, обстежено і очищено від сміття 1600 метрів берегової смуги поверхневих вод (300 метрів узбережжя Чорного моря, 600 метрів Каховського водосховища, 600 метрів річки Дніпро, 100 метрів р.Козак). В результаті дослідження виявлено 2480 елементів пластикових відходів (56%), папір, картон – 863 елемента (19,46%), будматеріали, кераміка, скло – 493 елементи (11,12%), метал – 331 (7,47%), гума – 114 (2,57%), оброблене дерево – 90 (2,03%), текстиль – 61 (1,38%), інше – 2 (0,04%). Показовим став факт того, що основним забруднювачем є пластик. Його виявлено у більшій половині знайдених відходів на узбережжях, але пластикові відходи могли б бути використані повторно. Виявлені метал та скло також є цінною вторинною сировиною.

Цікавим і практичним є приклад правильного використання зібраної вторинної сировини у Новокаховській школі №3, учні якої здали скло, пластик, макулатуру і отримала 970 гривень, з них тільки за один пластик 500 гривень.

Разом з цим молодші школярі Одрадокамянки Бериславського району  разом з вчителями і батьками обстежували струмки на території села.

А в Новокаховській школі №10 відбулися такі екозаходи: конкурс плакатів на екологічну тематику, семінар для учнів 9-х класів та захист проектних робіт на  тему «Виявлення рівня антропогенного та техногенного впливу в екосистемах своєї місцевості», семінари для учнів 7-х та 9-х класів на тему «Заповідники та заказники Херсонської області». В оздоровчому таборі «Веселка» пройшов конкурс віршів та пісень на природничу тематику. Учні 5-х класів разом з вчителями початкової школи та батьками брали участь у бесіді-розповіді «Збережемо природу Таврії». Під час екскурсії до бази еко-туризму «Зелені хутори», учні молодшої школи захищали екологічний проект «Планета хворіє». Брали активну участь в  прибиранні пришкільної території та мікрорайону.

Добриво з опалого листя

Здається, що в наш час вже всім добре відомо, що восени листя, що падає з дерев, спалювати не можна. Його краще компостувати. І такий приклад показали учні Таврійської школи №5 під час акції «Ні – спалюванню листя». На шкільному подвір’ї вони викопали ямки для складання листя. А потім в них згрібали листя, заповнені  ямки закривали ґрунтом. Учні добре знають, що спалювати листя небезпечно, тому і закликають компостувати його.

Говорячи про діяльність громадських екологів з НКГЕО «Мама-86» слід окремо виділити особливе питання. Вже кілька років поспіль Таїса Козак приділяє увагу темі громадських туалетів. Вірніше, їхньої недостатньої кількості в Новій Каховці та й в Херсонській області. В деяких сільських школах ще й досі працюють вуличні вбиральні. Новокаховські екологи неодноразово піднімали питання щодо їхнього утеплення. А в цілому про правила особистої гігієни говорили з учнями Новокаховської ЗОШ №10, Таврійської №5 і Одрадокам`янської  Бериславського району. Учні цих шкіл ознайомилися з правилами особистої гігієни.

Відходам друге життя

На завершення 2019 року за ініціативи Т.Козак у приміщені виконавчого комітету Нової Каховки відбувся круглий стіл  на тему «Стан і проблеми поводження з побутовими відходами на території Новокаховської міської ради та шляхи їх вирішення».

Основна мета заходу – підвищення обізнаності зацікавлених сторін і громадськості з питань сталого і безпечного управлінням побутовими відходами. Участь в обговоренні проблем брали заступники міських голів Нової Каховки і Таврійська, фахівці Держспоживслужби Нової Каховки, уповноважена особа Новокаховського відділення «Херсонвторресурси», представники галузевих комунальних підприємств. Враховуючи те, що до Новокаховської громади приєдналися ще два села – Веселе і Козацьке Бериславського району, то учасники озвучили стан поводження з твердими побутовими відходами на території кожного населеного пункту та окреслили проблемні питання, які необхідно усунути. Присутніх ознайомили з картою міста Нова Каховка, на якій позначені всі приймальні пункти вторинної сировини. Кожен з присутніх мав можливість виступити і поділитися досвідом своєї роботи та перспективами на майбутнє. Після обговорення всі присутні були запрошені на виставку робіт «Відходам друге життя», творчі експонати якої виставлялися в картинній галереї міста.

Автори робіт – учні загальноосвітніх шкіл Новокаховської міськради №3, 5, 10, вихованці станції юних техніків Новокаховського відділу освіти, студенти Новокаховського політехнічного коледжу та  Новокаховського агротехнічного коледжу ТДАУ ім.Дмитра Моторного. Всього представили більше 60 різних робіт, всі автори отримали нагороди.

Як бачимо, міські екологи намагаються привернути увагу до найактуальніших проблем не тільки громадськості, а й влади. Та найголовніше те, що вони працюють з дітьми і молоддю, які повинні бути обізнаними, як-то кажуть, по-сучасному.

А на завершення нашої розмови Таїса Федорівна словами вдячності згадала всіх тих, з ким працювала у 2019 році і висловила сподівання, що плідна співпраця продовжиться й надалі. Зважаючи на те, що наша розмова відбулася під час святкового тижня, передаємо її новорічне вітання: «Вітаю усіх з Новим 2020 роком! Бажаю щастя, миру, здоров’я, добробуту і щоб всі наші починання та пропозиції були втілені в життя для безпечного і затишного довкілля!»

Підготувала Лариса Голубєва