Український муніципальний форум: День відкритого врядування та економічного розвитку українських міст

В Києві 19 червня проходив другий день ХІV Українського муніципального форуму. Цей день був присвячений питанням відкритого врядування та економічного розвитку українських міст. Він проводився в рамках Проекту «Партнерство для розвитку міст (ПРОМІС)», який з 2015 року впроваджує Федерація Канадських Муніципалітетів (ФКМ) спільно з Асоціацією міст України.

Всього на Форумі зібралося майже 400 учасників: голови громад-членів АМУ та представники органів місцевого самоврядування, народні депутати, представники парламенту, уряду, проектів міжнародної технічної допомоги, експертного середовища та партнерів Асоціації з Норвегії, Канади та Литви.

Відкрив засідання Голова Асоціації міст України, Київський міський голова Віталій Кличко. У виступі він зазначив, що сьогодні одним з найважливіших завдань для органів місцевого самоврядування є розробка ефективних інструментів використання бюджетних коштів

За словами міського голови, це допоможе збільшити і додатковий прибуток місцевим громадам.

Також він наголосив, що сьогодні необхідно зосередитися на економічному розвитку територіальних громад.

«На сьогодні проведено фіскальну децентралізацію і органам місцевого самоврядування надали можливість отримання додаткових фінансових ресурсів. Але, відзначу, що позитивний ефект від зміни перерозподілу податків і зборів на користь місцевих бюджетів може закінчитись, якщо не відбуватиметься економічний розвиток територіальних громад», – наголосив голова АМУ.

Він також відзначив, що вкрай необхідно розробити ефективні програми використання бюджетних коштів, впроваджувати якісне стратегічне планування місцевого розвитку. «Кожна розроблена стратегія має бути не шаблонною, а відображати потенціал і потреби кожної конкретної громади.” – сказав Кличко.

Також Кличко наголосив на важливості питання збільшення власних доходів місцевих бюджетів через підвищення ролі місцевого самоврядування в адмініструванні місцевих податків та зборів. Це допоможе зменшити фінансову залежність органів місцевого самоврядування від трансфертів з державного бюджету.

За його словами, Асоціацією розроблено муніципальний фіскальний реєстр з метою наповнення Реєстру речових прав на нерухоме майно, обліку пільгових категорій громадян, оптимізації видаткової частини та наповнення дохідної частини місцевих бюджетів. “І сподіваємося на підтримку уряду в його впровадженні», – сказав Віталій Кличко.

День відкритого врядування та економічного розвитку українських міст продовжився  пленарним засіданням, під час якого учасники обговорили економічний розвиток територіальних громад в Україні.

Головний радник з питань врядування Проекту ПРОМІС Кейді Ворд розказала про напрями допомоги містам-партнерам Проекту ПРОМІС та наголосила на важливості співпраці Асоціації міст України та Федерація Канадських Муніципалітетів, в рамках якої були розроблені дієві інструменти для поширення демократії у місцевому самоврядуванні (презентація).

Заступник виконавчого директора АМУ Валерій Баранов представив Концепцію створення системи підготовки кадрів місцевого самоврядування та депутатів місцевих рад, розроблену в рамках Проекту ПРОМІС.

Бев Еслінгер, мер канадського міста Едмонтон, презентувала роль жінок у місцевій владі та досвід впровадження гендерних ініціатив в Едмонтоні (презентація).
Катерина Левченко, Урядова уповноважена з питань гендерної політики, представила тему: «Забезпечення впровадження принципу гендерної рівності в політику та практику на місцевому рівні» (презентація).

До учасників форуму звернувся народний депутат України, голова фракції «Самопоміч» у парламенті Олег Березюк: «Місцева влада – це єдина гілка влади в Україні, де наявні елементи довіри. Тому центральні органи влади намагаються контролювати її». Зараз йдуть спроби просунути новий проект закону – про фінансовий контроль органів місцевого самоврядування, сказав народний депутат та закликав міських голів об’єднуватися навколо Асоціації як захисника інтересів місцевого самоврядування. « Вже були спроби запровадити контроль, і завдяки Асоціації міст України вдалося їх зупинити», – зазначив О.Березюк.

Народний депутат України Ірина Сисоєнко розповіла міським головам про аспекти медичної реформи, зокрема, про зміни на первинному рівні системи охорони здоров’я.
Далі учасники працювали у тематичних секція.
На цьому форум завершив свою роботу.