Другий етап медреформи: як будемо лікуватися?

З1 квітня 2021 року в Україні стартувала Програма медичних гарантій, якою передбачено 35 пакетів медичних послуг і вакцинація від короновірусу. Фактично це нові правила оплати за наше з вами лікування.

Згадаємо: у 2020 році у медичній сфері відбулися системні зміни – майже всі комунальні медичні заклади почали працювати за договором з Національною службою здоров’я України (НСЗУ) і отримувати оплату за конкретно надану допомогу пацієнтам. Загалом минулого року понад 1600 спеціалізованих лікарень уклали договір з НСЗУ. За перший рік дії Програми медичних гарантій у повному обсязі, а це три квартали 2020 року та перший квартал 2021-го, вони отримали за надані послуги понад 100 мільярдів гривень.

Для того, щоб скористатися безкоштовними медичними послугами, у пацієнта повинна бути підписана декларація з сімейним лікарем. Якщо сьогодні ви маєте такий документ, то жодних додаткових кроків від вас не потрібно. Отримати усі послуги можна тільки за направленням сімейного лікаря і в тій установі, яка співпрацює з НСЗУ. Без направлення можна звернутися до гінеколога, психіатра, нарколога, стоматолога, фтизіатра, педіатра.

Також безкоштовно без направлення і декларації з лікарем надають екстрену медичну допомогу.

З 1 квітня серед безкоштовних медичних послуг – вакцинація від COVID-19 (для громадян, які входять в цільову групу, визначену нормативно-правовими актами, за умови попередньої реєстрації).

У новому пакеті послуг виділили ведення вагітності в амбулаторних умовах. Безкоштовно можна отримати такі послуги: спостереження за вагітністю (обстеження, консультації); проведення необхідних лабораторних досліджень (аналіз крові, сечі, УЗД); проведення профілактики, спрямованої на запобігання ускладнень вагітності, післяпологового періоду;направлення вагітної до інших фахівців для спільного спостереження;направлення вагітної в стаціонар, надання невідкладної медичної допомоги, виклик бригади; заняття в «Школі відповідального батьківства» із залученням членів сім’ї до навчання. Жінки зможуть обирати, у кого та де спостерігати неускладнену вагітність – у сімейного лікаря чи у гінеколога в жіночій консультації. При цьому місце проживання чи реєстрації не має значення. Безкоштовною є медична допомога під час пологів і допомога новонародженим в складних неонатальних випадках.

Ще один новий пакет – стоматологічний (крім платних ортодонтичних процедур і протезування). У переліку безкоштовних послуг: первинний огляд; ургентна стоматологічна допомога дітям і дорослим; надання планової стоматологічної допомоги дітям; інструментальні дослідження; проведення обов’язкових профілактичних оглядів учнів загальноосвітніх навчальних закладів, а також дітей до 6 років.

Для мобільних психіатричних бригад також введено новий пакет. Відтепер вони надають допомогу пацієнтові вдома. Після завершення гострого перебігу хвороби він може продовжити лікуватися амбулаторно.

За рахунок держави сплачується хірургія в стаціонарних умовах для дітей та дорослих, а також стаціонарна допомога без проведення хірургічних операцій. Безкоштовною як і раніше буде допомога під час гострого інсульту та інфаркту міокарда, з нововведень – харчування пацієнтів в стаціонарах, забезпечення ліками та медвиробами, консультації з лікарями інших спеціальностей.

Щодо обстежень – безкоштовними є мамографія, бронхоскопія, колоноскопія, цистоскопія. Держава буде оплачувати хіміотерапевтичне і радіологічне лікування (з психологічною допомогою включно), гемодіаліз.

Крім того, в перелік безкоштовних медичних послуг входить лікування ВІЛ (також і діагностика), туберкульозу, реабілітація хворих, медична реабілітація для дітей (від 3 років) і дорослих з ураженням рухового апарату або нервової системи(входить знеболювання і психологічна допомога).

Серед нових пакетів надзвичайно актуальних для Херсонщини – супровід пацієнтів з туберкульозом на первинній ланці. Сімейні лікарі будуть працювати з такими хворими за добровільною згодою.

Підготувала Олександра Сєрова