Економія енергоресурсів та води – шлях до добробуту кожної сім’ї та цілої України

Тема підвищення тарифів на комунальні послуги турбує багатьох людей. Вона висвітлюється в пресі, обговорюється впливовими особами і пересічними громадянами. Таку стурбованість пояснити просто: це торкнеться кожного гаманця. Дехто відкрито протестує, а хтось просто переживає, де брати додаткові кошти на непідйомну комуналку. Проте більшість активістів різних напрямів волонтерської діяльності – від тих, хто працює з хворими дітьми до представників екологічного руху – такому підвищенню… радіє.
Прогресивний актив країни знає: відсутність обмежень у споживанні природних багатств має негативне віддзеркалення не лише на здоров’ї дорослих та дітей, а й на екосистемі України зокрема та світу загалом. Можливо, хоча б підвищення тарифів змусить українців переглянути своє ставлення до економії та розумного споживання води та енергоресурсів.
Безвідповідальне ставлення до природи – проблема не лише українського суспільства. Проте мешканці розвинених країн вже давно звикли економити.Так, наприклад, у Франції щорічні витрати на утримання житла (податок на нерухомість, комунальні, страхування) складають 2-3% від його вартості. Тому мешканці намагаються якомога ефективніше скоротити витрати.
Економія стосується не лише комунальних послуг. Візьмемо для прикладу Данію. Купуючи нове авто, датчанин повинен сплатити одноразовий збір у розмірі 105-180% від вартості машини. До ціни бензину також додається 120% податку. На меті держави не лише надприбутки від податків: кожна людина має нести відповідальність за відходи життєдіяльності. Податок покликаний з одного боку покрити шкоду від автомобільних викидів, а з другого – обмежити як кількість авто на дорогах, так і споживання пального. Тому в Данії майже неможливо побачити великий новий джип або дорогу ексклюзивну машину, а велосипедів навіть більше ніж легкових машин.
Не тільки в Данії та Франції, а й в будь-якій цивілізованій країні світу тим чи іншим чином здійснюється регулювання споживання енергоресурсів. Але варто відзначити, що тут спрацьовує не лише елемент батога, а й пряника. Громадяни Німеччини, які є власниками житла, можуть скористатися пільгами, компенсаціями та бонусами за досягнення більш високих показників економії енергоносіїв, ніж це передбачено законами. А от у США діє система податкових пільг для організацій, які впроваджують енергоефективні технології.
У багатьох країнах Європи люди, що купують та використовують у повсякденному житті велосипеди, також отримують податкові пільги або ж навіть доплату.
То чому ж екологи не лише б’ють на сполох, а й отримують відповідний відгук від урядовців та простих громадян?
Відповідь очевидна: якщо лишити споживання природних ресурсів на тому самому рівні, що й зараз, окремі люди і цілі держави (й особливо Україна) будуть надалі потопати у енергозалежності, а екологічна сутуація погіршуватиметься з кожним днем, приносячи нашій цивілізації все більше хвороб. І найголовніше – ми на власні очі побачимо, як найважливіші для нашого життя ресурси зникнуть. Кого тоді будемо звинувачувати?
Ось декілька фактів. Запаси вугілля наразі виглядають найбільш райдужно у порівнянні з іншими видами паливно-енергетичної сировини. За підрахунками дослідників його ще вистачить за різними даними на 155-218 років.
Разом з тим руйнівна дія розробки породи негативно впливає на планету та її мешканців. Видобування вугілля погіршує ситуацію з глобальним потеплінням, стає причиною обвалів, зсувів, незворотніх змін земної поверхні та забруднення середовища.
Вуглевидобувна галузь впливає і на водні ресурси. Кожного року з шахт і розрізів відкачується близько 15 км3 води. Скидання стічних вод, що відкачуються, веде до забруднення поверхневих водних об’єктів солями, нафтопродуктами і важкими металами.
Різкий ріст населення призвів до збільшення обсягів споживання води і уповільнення її природнього відновлення. Не сприяє йому й забруднення річок звичайною побутовою хімією. Тут слід також пам’ятати, що природний гідрологічний цикл ефективний, але не рівномірний: одні частини Землі мають надлишок водних ресурсів і використовують їх не повністю, в той час як інші частини земної кулі забезпечені нею недостатньо.
Зважаючи на зміну клімату і природні катаклізми, не останнє місце у виникненні яких займають описані вище факти, ми не знаємо, коли опинимося в другій групі і наскільки висока вірогідність такого повороту подій. Нам просто лишається ставитися до води з великою повагою та обережністю.
Не варто забувати, що, отримуючи воду з крану, ми змушені використовувати й електроенергію, необхідну для обслуговування насосних станції, адміністративних будівель, майстерень, очистки стічних вод тощо. Ось така плеяда замкнутих кіл.
Найгірші прогнози дослідників стосуються запасів нафти та газу. Компанія British Petroleum нещодавно оприлюднила звіт, в якому було зазначено, що нафту людство ще зможе видобувати 54 роки, а газ – 64. При цьому будь-які прогнози щодо природних ресурсів дійсні за умови, що темпи видобутків будуть такими ж як і сьогодні. Але зважаючи, на те, що за останні 50 років населення Землі збільшилось вдвічі, а його потреби ростуть, паливна криза може наступити значно раніше.
Багато хто з нас особисто зможе побачити кінець нафтогазової ери. Що вже говорити про наших дітей? І вся відповідальність за це впаде на пересічного мешканця планета Земля. Ми звикли жити з думкою: “Там, у майбутньому, люди якось розберуться, вони знайдуть вихід з ситуації”. Тільки це будуть не якісь ефемерні люди з далекого прийдешнього. Це будуть наші з вами діти. А можливо навіть ми самі.
Ймовірно, людству доведеться активніше зайнятися ядерною енергетикою. Українцям, які лише 28 років тому пережили Чорнобильську аварію і досі долають труднощі і трагедії, пов’язані з нею (той таки рак, відхилення та аномалії розвитку у дітей, специфічні проблеми ліквідаторів тощо), не потрібно пояснювати, яку шкоду можуть принести такі загравання з долею.
Зараз в Україні енергобезпека – одна з основних проблем. Тому не дивно, що провідні телеканали, зірки театру, кінематографу, естради та спорту закликають українців економити електроенергію, зменшити споживання газу та води. Ініціативні групи прагнуть навчити мешканців країни усвідомлювати свою відповідальність і користуватися ресурсами дбайливо. Серед них – Energy Evolution UA. Мета цього проекту – енергетична безпека і незалежність України та добробут кожного її громадянина.
Разом з Energy Evolution UA ми підготували декілька порад, які допоможуть вам економити енергію, газ, воду та власні гроші. Прості заходи будуть запорукою не лише світлого “завтра” для кожної сім’ї, а й збережуть не одну тисячу гривень у її річному бюджеті. При цьому якось обмежувати себе або жити у дискомфорті вам не доведеться.

1) Використовуйте енергозберігаючі лампи. Вони служать в 50 разів довше звичайних ламп розжарювання та використовують енергії на 90% менше.

2) Завантажуйте пральну машину повністю. Недозавантажена пральна машина – це перевитрата електроенергії на 10-15%. Не правильно вибрана програма прання – це перевитрата до 30%.

3) Не ставте плиту поруч з холодильником. При такому сусідстві споживання електроенергії холодильником подвоюється.

4) Вибираючи побутову техніку, зважайте на клас енергозберігання. Новий холодильник класу «А+» щомісяця споживає до 100 кВт.год. електроенергії менше, ніж такий самий холодильник старого зразка.

5) Чистіть чайник від накипу. Накип знижує теплопровідність і збільшує втрати електроенергії на нагрів води на 30%.

6) Вимикайте побутові прилади з розетки. Не використовуйте функцію “Stand-by”. Це може зменшити рахунок за електроенергію на 8%.

7) Не перекривайте дорогу теплу. Радіаторні екрани, декоративні панелі, довгі штори, невдало розставленні меблі поглинають до 20% теплової енергії.

8) Наклейте фольгу на обидві сторони ДСП та розмістіть на стіні за батареєю. Це підвищить тепловіддачу радіатора на 20%. При цьому витрати на опалення приміщення зменшаться на 4%.

9) Не готуйте на великому вогні. Пам’ятайте, найвища температура – на кінчиках язиків полум’я, вони не повинні виходити за межі посуду, це перевитрата газу.

10) Використовуйте якісний посуд. Для нагрівання каструлі з викривленим дном чи нагаром потрібно на 6% більше енергії. Посуд із нержавіючої сталі швидше нагрівається та є менш енергозатратним.

11) Полагодьте сантехніку, яка протікає. При несправному крані, витрати води можуть складати 24 л/добу.

12) Закручуйте кран, поки чистите зуби. З повністю відкритого крана щохвилини витікають 15 літрів води. Закручуючи кран, ви заощадите 900 літрів води на місяць на кожну людину.

Звичайно, це далеко не всі варіанти економії. Заходьте на наш сайт www.nk-online.tv та отримуйте нову цікаву інформацію. Спільно з Energy Evolution UA та іншими ініціативними групами ми розповідатимемо вам про те, як можна зекономити не лише значні кошти, а й вибороти енергетичну незалежність нашої держави та зберегти здоров’я цілої планети та всіх її мешканців.
Повірте, ви не пожалкуєте, якщо скористаєтесь цими порадами. Але пожалкуєте про те, що не почали економити раніше.

Волонтери