Епідемія грипу в Україні. Що варто знати про штами цього вірусу

У цьому епідсезоні прогнозують два нові штами вірусу. Один із них називають особливо небезпечним. За повідомленням МОЗ, захворюваність на грип та ГРЗ в Україні перевищила епідемічний поріг, повідомляє  expres.online з посиланням на газету Експрес. Крім того, медики вперше у цьому сезоні зафіксували смерть від грипу.

Епідемія грипу в Україні. Що варто знати про штами цього вірусу ВООЗ прогнозує, що в епідсезоні 2018 — 2019 років активно циркулюватимуть такі штами вірусу грипу: типу А/Michigan/H1N1 (Мічиган), А/Singapore/H3N2 (Сінгапур), вірус типу B/Colorado (Колорадо), В (Вікторія).

Новим для українців є грип Сінгапур та Колорадо. Перший був поширений торік у США, де загалом від грипу померло 80 тисяч осіб, більшість — у віці за 60 років.

“Географічна назва у штамі грипу означає місце, де його вперше виділено. У повній назві ще зазвичай додають рік”, — пояснює Тетяна Чумаченко, професорка Харківського національного медуніверситету.

— Сінгапур, Мічиган, Колорадо, Вікторія — усі ці штами зародились далеко від України, втім активність їх прогнозують і в нас. Як грип мігрує на такі далекі відстані?

— Завдяки міграційним процесам вірус грипу заввиграшки подорожує і переселяється з одного континенту та інший. Адже, як відомо, грип передається повітряно крапельним шляхом. Причому заражати інших може навіть людина, яка ще не має виразних проявів хвороби, але вже перебуває в інкубаційному періоді.

— Зазвичай грип рухається планетою зi сходу на захiд — епiдемiї починається з таких країн, як Iндонезiя, Китай, Корея, Японiя, Таїланд, — там, де велика скупченiсть населення, — каже Олег Назар, директор Центру клінічної імунології, член Української асоціації імунологів. — Якщо виокремити лише Європу, то тут епідемія зазвичай починається з країн західної її частини. За декілька тижнів після цього грип добирається до України.

— За інформацією епідеміологів, грип типу А Сінгапур, який очікують цього року в Україні, особливо небезпечний. Чим він так лякає?

О. Назар: — Грип типу А “Сінгапур” викликає найбільше занепокоєння, адже імунітету проти нього українці не мають. Цей штам є різновидом так званого свинячого грипу (до речі, у 1968 році саме цей штам спричинив “гонконгівський грип” і мільйон смертей за епідсезон). Він швидко мутує, дуже заразний, може викликати важчі форми перебігу та серйозніші ускладнення, ніж інші штами грипу.

— Цей вірус частіше призводить до тяжких пневмоній, ураження серця, нирок, а відтак летальних випадків серед літніх людей і пацієнтів з хронічними патологіями, — каже Олег Назар. — Він небезпечний насамперед для дітей до п’яти років, людей старшого віку, а також вагітних, пацієнтів з ожирінням, цукровим діабетом, бронхіальною астмою та іншими хронічними патологіями.

— А наскільки небезпечний грип типу А Мічиган?

— Цей грип уже був в Україні торік. Чимало людей на нього перехворіли, тож певний прошарок населення має імунітет.

— А Колорадо? Це також новий для українців штам грипу

— Це — грип типу В, такі зазвичай епідемій не викликають, та й мають легший перебіг.

— Як вберегтися від грипу?

О. Назар: — Загальні поради щодо профілактики такі: не забувайте мити руки, уникайте місць скупчення людей, одягайтеся відповідно до погоди, повноцінно харчуйтеся, бодай щогодини провітрюйте приміщення, регулярно робіть вологе прибирання.

А також вживайте імуностимулятори — часник, цибулю, цитрусові, квашену капусту, журавлину тощо.

— На сьогодні єдиним надійним захистом від грипу у світі визнано вакцину, — каже Наталія Іванченко-Тімко, лікарка-епідеміологиня обласної інфекційної лікарні, головна епідеміологиня області. — Два тижні досить для того, щоб виробився імунітет.  Люди, які вакцинуються проти грипу, переважно на нього або не хворіють, або мають легший перебіг недуги. Загалом в Україні проти грипу вакцинується 0,3 — 0,8% осіб. У розвинутих країнах таких близько 65%.