Фахівець розповів, чому заборонили ліки для серця і судин

В Україні наклали постійну заборону на застосування і реалізацію частини лікарських засобів від гіпертонії та серцевої недостатності.

Фахівець розповів, чому заборонили ліки для серця і судин

Йдеться про такі препарати, як “Валсартан”, “Ванатекс”, “Ванатекс Комбі”, “Тіара Тріо”, пише Експрес-онлайн. Це засоби для лікування артеріальної гіпертензії та серцевої недостатності. Як виявилось, всі ці препарати містять діючу речовину валсартан, в якій є домішка N-nitrosodiethylamine (NDEA) у концентрації, що перевищує граничну величину. Ця речовина класифікується як можливий канцероген для людини. То в чому полягає небезпека?

“Спершу треба пояснити, що для створення ліків застосовують складну формулу, при цьому доза діючої речовини є невеликою, натомість до складу препаратів входить чимало добавок, які покращують всмоктуваність, захищають таблетку від розпаду в шлунку (аби всмоктувалась в кишківнику), пролонговують дію. Загалом йдеться про чималу кількість засобів, які в тому числі дозволяють досягти максимально прогнозованого ефекту, — говорить Ярослав Рожковський, професор,  завiдувач кафедри фармакогнозiї Одеського державного медичного унiверситету. — Тож в даному випадку проблема стосується не діючої речовини валсартан, а домішок.

А основним є питання, які фірми випускають ліки. Є відомі виробники, які роками займаються дослідженнями й виготовленням оригінальних препаратів, мова про так  звані бренди. А є фірми, які виробляють генерики, купуючи для цього діючу речовину, а от наповнювачі застосовують інші. Тому оригінальні препарати забезпечують необхідний ефект при застосуванні в менших дозах, а доза генериків має бути більшою. Загалом йдеться про виробництво дешевших ліків, які на ринку конкурують саме за рахунок ціни.

При тім деякі домішки справді можуть мати канцерогенний ефект. Не йдеться про те, що такої дії може зазнати кожна людина, що вживає такі препарати. До групи ризику входять особи з пошкодженим імунітетом, тоді небезпечні домішки можуть мати онкогенний ефект”.