Галина Серебрянська: Податкова служба – відкрита та прозора інституція, діяльність якої завжди у фокусі суспільства

Нещодавно очільниця Новокаховської ДПІ Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі Галина Серебрянська зустрілася з кореспондентом газети «Нова Каховка». Під час зустрічі йшлося про декларування доходів громадян, отриманих у 2020 році.

Пропонуємо вашій увазі відповіді на питання, які найчастіше  ставлять громадяни податківцям.

– Галино Миронівно, кампанія декларування доходів громадян, отриманих протягом 2020 року, набрала обертів, викликаючи зрозумілий інтерес з боку громадян. Розкажіть, які строки подання декларації та хто саме повинен декларувати свої доходи? 

– Так, звичайно, цей процес триває. Звертаю увагу на те, що у 2021 році граничний термін подання декларації за минулий рік – 30 квітня. Громадян, які подають декларацію про майновий стан і доходи можна розподілити на дві категорії: зобов’язані подати річну декларацію та мають на це право. Перш за все хочу визначити громадян, які зобов’язані задекларувати свої доходи. Безапеляційно це стосується всіх громадян, які отримали доходи не від податкових агентів. Розгляньмо основні види доходів, які притаманно отримувати громадянам нашої місцевості:

– від надання в оренду власного рухомого або нерухомого майна іншим громадянам (наприклад: надання в оренду квартир, транспортних засобів, нежитлових приміщень, земельних ділянок, продаж власного майна);

– від реалізації сільськогосподарської продукції, яка вирощена на земельних ділянках (паях), загальною площею більш як 2 га;

– від надання послуг (наприклад: репетиторські послуги, які на даний час є дуже актуальними. Це стосується вчителів та викладачів, які надають послуги з підготовки дітей до школи, вступу до навчальних закладів, навчання з будь-яких предметів, підготовки до незалежного тестування). Також до цього виду доходів відносяться тренерські послуги спортивного спрямування, послуги з обробітку земельних ділянок, послуги збирання врожаю сільськогосподарської продукції та інші);

– іноземні доходи (це стосується громадян, які працюють та отримують доходи за кордоном);

– в інших випадках, передбачених законодавством, зокрема, при отриманні у власність майна за рішенням суду.

Окрім того, громадяни можуть отримувати доходи від податкових агентів, які не підлягають оподаткуванню при виплаті, але не звільнені від оподаткування, наприклад від операцій з інвестиційними активами.

А до громадян, які мають право подати річну декларацію відносяться ті, що бажають скористатися правом на податкову знижку (наприклад: витрати, понесені громадянином на користь закладів освіти для компенсації вартості навчання за себе або членів сім’ї першого ступеня споріднення; витрати на сплату видатків на придбання доступного житла; суми коштів, сплачених у зв’язку з переобладнанням транспортного засобу та інші).

– В яких випадках людина звільняється від обов’язку подання податкової декларації?

– Від обов’язку подання податкової декларації звільняються малолітні/неповнолітні або недієздатні особи (які при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб); особи, які перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув’язненні на території інших держав; перебувають у розшуку; перебувають на строковій військовій службі та в інших випадках, визначених розділом IV Податкового кодексу України.

– Досить часто у декларантів постає питання – яку саме адресу необхідно вказувати у документі. Що ви можете сказати з цього приводу?

– Податкова декларація подається громадянином виключно за місцем своєї податкової адреси в один із таких способів (за вибором):

– особисто або уповноваженою на це особою;

– надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

– засобами електронного зв’язку за допомогою сервісу «Електронний кабінет платника».

У період карантинних обмежень ми наполегливо рекомендуємо платникам податків утриматися від відвідування податкової інспекції без нагальної потреби. Особливо, якщо є можливість розв’язувати питання дистанційно (онлайн або поштою).

Дуже зручно спілкуватися з податковою за допомогою сервісу «Електронний кабінет», який працює цілодобово та безплатно. Аби подати декларацію в електронному вигляді, платнику податків необхідно мати особистий електронний ключ. Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: https://cabinet.tax.gov.ua.

– Чи встановлені граничні строки подання декларації та сплати податкового зобов’язання?

– Так, безумовно. Громадяни, які зобов’язані задекларувати свої доходи, подають декларацію до 1 травня 2021 року. Останній день – 30 квітня поточного року.

Фізичні особи, які декларують право на податкову знижку, подають декларацію з копіями первинних документів до 31 грудня 2021 року включно.

Сплатити податкові зобов’язання (податок на доходи фізичних осіб та військовий збір) необхідно до 1 серпня 2021 року.

Зауважу, що за неподання або несвоєчасне подання декларації про майновий стан та доходи передбачена відповідальність. Таким чином, громадянин України, у якого виникає об’єкт оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором, зобов’язаний подати податкову декларацію та сплатити відповідні податкові зобов’язання.

– Де можна отримати консультацію щодо заповнення декларації про майновий стан і доходи?

– Наразі в Центрі обслуговування платників Новокаховської ДПІ створені всі належні умови для подання громадянами податкових декларацій про майновий стан та доходи. Крім того, фахівці нададуть вам кваліфіковані консультації щодо порядку заповнення декларацій та забезпечать бланками декларацій безоплатно. У разі виникнення питань також можна звернутися за номерами телефонів (05549) 4-52-88 або 4-52-02.

Хочу наголосити, що податкова служба – відкрита та прозора інституція, діяльність якої завжди у фокусі суспільства. Ми працюємо над тим, щоб кожного дня покращувати задоволеність інформаційних потреб платників, вчимося бути кращими – для платників, ЗМІ та всіх, хто читає наші новини.

Сподіваюся, що читачі видання, знайомлячись з нашими інформаційно-роз’яснювальними матеріалами та результатами роботи податкової інспекції, стануть більш сумлінними та перейматимуться питанням наповнення бюджету громади.

Закликаю громадян долучитися до кампанії декларування доходів-2021 та подати декларацію про майновий стан і доходи, отримані минулого року.