Головне всім зрозуміти: держава гідної старості своїм громадянам ніколи не забезпечить

В наші бідній, як це не тяжко визнавати, країні всі ті, хто змагається за владу, під час виборчих компаній будують їх на обіцянках виборцям. Хтось обіцяє, що у три дні закінчить війну на Донбасі, хтось впродовж місяця «точно подолає» корупцію, а хтось знає, як запустити економіку країни та забезпечити кожного українця високооплачуваною роботою.

Картинки по запросу частній пенсионній фонд в украинеОднією з самих розповсюджених обіцянок, які дають кандидати, це забезпечити всіх достойною пенсією та не підвищувати пенсійний вік. І виборець, «наївшись» всіх тих обіцянок віддає  свій голос за… того, хто більше наобіцяє.

Але є така стара народна мудрість щодо взаємовідносин чоловіка та жінки: «Обіцяти не означає одружитися». Так от і нас всіх спочатку охмурюють, а потім кидають. І так від виборів до виборів…

За своє життя людина у держави заробляє лише «право на пенсію»

Повернемось до проблеми пенсій. За радянських часів люди старшого покоління призвичаїлись до того, що держава «за тебе все вирішить». А ти повинен тільки на неї працювати. І на пенсії тобі буде той мінімум доходів, що забезпечить безбідне існування до самої смерті. Так було…

Але вже 27 років, як тієї держави не існує. Все в нас тепер  по-іншому. «Кожен сам за себе і лише один Бог за всіх» – цей лозунг давно увійшов в наше суспільство, як основний рушій діяльності всіх громадян. Але віра в державу, яка «повинна тобі все забезпечити і за все заплатити» у значної частини населення, переважно тих, хто трохи застав старі часи, ще залишилась.

Тому, враховуючи настрої цього значного прошарку населення, всі можновладці, незалежно від партійних кольорів, мовчать про те, що в сучасній пенсійній системі України ми заробляємо не пенсію, а лише ПРАВО на пенсію. Відчуйте різницю!

Гроші, що ви сьогодні сплачуєте у вигляді єдиного соціального внеску (далі ЄСВ), йдуть не вам, а тим хто вже набув право на пенсію.

Чи БУДЕТЕ ви самі отримувати пенсію – залежить лише від того, чи сплачували ви ЄСВ достатньо довго (з цього року протягом 25, а з 2028 – 35 років).

Чи зможе держава забезпечити своїм громадянам «пристойну пенсію»?

ЯКартинки по запросу частній пенсионній фонд в украинеку пенсію ви отримаєте – від вас не залежить, а залежить лише від того, як наступні покоління будуть наповнювати Пенсійний фонд (ПФ).

Зараз ПФ не наповнюється, там порожнеча. Більш того, там не просто порожнеча, там дефіцит в мінус 180 млрд. гривень, які держава змушена компенсувати зі свого бюджету. І в найближчі років 20 цей дефіцит не зникне, тому що пенсіонерів буде більшати, а платників ЄСВ буде меншати.

Кожен українець може й надалі ігнорувати цю проблему, ховаючи, наче страус в пісок, свою голову за швидкоплинним сьогоденням, але проблема життя в старості для кожної людини не зникне. Бо ніхто з нас, грішних, не знає, коли проб’є його час. А балачки на кшталт «Я до пенсії не доживу!» – це тільки бравада молоді.

Сьогодні маємо 11,7 млн. пенсіонерів та близько 10,5 млн. тих, хто наповнює пенсійний фонд. Близько третини економіки працює в тіні – на мінімальних зарплатах, на конвертах. Близько двох мільйонів трудових мігрантів.

Саме тому пенсіонери отримують копійки: середня пенсія по країні близько 2480 грн.
Підвищення мінімальної зарплатні не вирішує цих викликів, а лише розганяє інфляцію, бізнес не може забезпечити такі зарплати. Таким чином ті дії, що наче повинні вивести бізнес з тіні, навпаки заганяють його в тінь ще більше.

Біла зарплата – не гарантія високої пенсії у старості

Ще один міф, який роздмухує сьогодні влада, наче ваша «біла зарплатня»  врятує ваше право на пенсію. Так вважали мільйони людей вчора, і можете побачити, як біля 4 млн. пенсіонерів, які мають по 30-45 років трудового стажу, живуть на мінімальну пенсію сьогодні (1452 грн.). Білі зарплати можуть забезпечити більше наповнювання бюджетів всіх рівнів, але збільшити вашу пенсію вони нездатні.

Ваша біла зарплатня забезпечує Вам лише набуття ПРАВА на пенсію, але не кількість грошей на пенсії.

Сьогодні існує визначена формула розрахунку пенсії, але і вона далека від ідеалу. Якщо вона не зможе в подальшому забезпечити більш-менш бездефіцитний розподіл пенсійних грошей, то вона буде замінена. І повірте, точно не на Вашу користь.

Проблеми в пенсійній системі України існують, вони серйозні, системні. Звісно, держава намагається їх вирішувати: з-під палки за вимогами МВФ, із спротивом бюрократичного апарату. В минулому році було прийнято закон про так звану «пенсійну реформу». Але хіба хтось у владі міркує чи планує далі від найближчих виборів? Ситуація геть складна і діяти треба дуже непопулярними методами, та хіба воно їм треба напередодні виборів?

Але все це сьогодні. А назавтра демографічна ситуація буде ще гіршою! Дуже низька народжуваність і стабільно від’ємний приріст населення. Просто вбивча статистика за кількістю молоді, що прагне виїхати з країни. Додайте до цього корупцію, відсутність системних реформ, перманентну політичну кризу.

Заробити ПРАВО на пенсію стає дедалі складніше, але навіть якщо Ви важкою працею здобудете це право, то залишається питання — а скільки ж ви будете отримувати?

Яка пенсія в у Сполучених Штатах Америки?

Картинки по запросу частній пенсионній фонд в украинеВсі ми зараз тягнемося до Америки, як до взірця у всьому. Пенсійні збереження американців, за звичай, складаються з двох частин – це державна пенсія (social security), яка призначається за віком, і особисті  пенсійні збереження (фонди 401K, різного виду IRA, а також інші вкладення в розрахунку на отримання грошей після виходу на пенсію).

Стосовно державної пенсії, то вона, за даними міністерства фінансів,  у середнього американця складає  біля половини його заробітної плати і залежить від кількості років, що він пропрацював, зарплати, яку він отримував, і його відрахувань у федеральну пенсійну систему. В середньому по країні державна пенсія складає 1100-1300 доларів на місяць. Пенсії держслужбовців, військовослужбовців, вчителів, поліцейських і пожежників набагато вищі.

Основною частиною пенсійних накопичень американців є їх збереження в пенсійних фондах. Одним з основних видів пенсійних фондів (і самим вигідним) є пенсійний план 401K.

Цей план дозволяє відраховувати з кожної зарплати кошти, які необкладаються податками, а подекуди і роботодавець відраховує на ваш рахунок відповідну суму, що збільшує  відрахування у півтора-два рази.

У цього плану є ще одна принада: любий його учасник може взяти на свої невідкладні потреби (покупку будинку, навчання дитини в коледжі) малопроцентну позику, а потім щомісячно сплачувати цей борг. Але при цьому ви сплачуєте борг самому собі, бо всі віддані вами кошти повертаються у ваш же пенсійний фонд.

Приклад: мешканець Арізони  Боб К. почав відкладати  гроші в цей фонд у віці 30 років. За 32 роки роботи йому вдалося зібрати біля півмільйона доларів. Значну частину цієї суми при виході на пенсію в 62 роки він перевів в індивідуальний пенсійний рахунок (IRA), частину витратив на сплату моргиджа (кредит за будинок), а частину залишив як добавку до своєї державної пенсії.  Зараз він живе з своєю дружиною на 40 тисячь доларів в рік, яких йому на все вистачає.  

Чому ми не живемо як американці?

ГКартинки по запросу частній пенсионній фонд в украинеоловне, чим ми відрізняємося від американців, це відношення до своєї власної долі. Вони, народжені в суспільстві всеохоплюючої свободи, чітко розуміють: кожен сам є ковалем свого щастя від -отримання вищої освіти та роботи, до життя на пенсії. Держава лише надає їм певні умови для самореалізації, а все інше – то вже їх особиста справа.

Ми, маються на увазі ті, кому за 40+ і які просичені духом патерналізму, рахуємо, що держава повинна нам створити умови для гідного життя, особливо на пенсії. «Ми на неї (державу) «пахали», а тепер вона повинна дати нам пенсію та й ще добру!» Ось гасло всіх популістів, які вже майже 30 років пасуться на цьому електоральному полі нашого суспільства.

Наші діти вже інші. Вони не отруєні духом «иждивенчества» і розуміють, що держава їм не помічник в питаннях власного добробуту сьогодні і особливо в старості.

Тому сьогодні єдиний реальний вихід – це збагнути проблему власного пенсійного забезпечення і зрозуміти, що держава невзмозі вирішити її для вас. Лише ви самі можете потурбуватись про себе. І рішення цієї проблеми – добровільне пенсійне страхування, так званий «третій рівень пенсійної реформи».

Прикро, особливо людям старшого віку, усвідомити, що роки, які були тяжко відпрацьовані в сподіванні на державу, це, власно, загублені роки. Гідної пенсії для них вже не буде. І доживати свій вік переважній більшості наших співгромадян прийдеться у скруті і постійній боротьбі за виживання.

Але в Україні ще є молодь! І вони повинні на нашому прикладі зробити для себе висновки та змолоду почати готуватися до старості. Без надії на державу, а тільки розраховуючи на власні сили. Якщо таких буде багато, Україна ще має всі шанси стати міцною.

Віктор Васильєв

Довідка: Патерналізм (лат. paternus «батьківський, отеческий») — система відношень, при якій влада забезпечує потреби громадян, які в обмін на це дозволяють диктувати їм моделі поведінки, як публичної, так і особистої.