Готуймося до 1 вересня: Нова українська школа вже майже рік у Новій Каховці!

З 1 вересня 2018 року всі першокласники України навчатимуться за новим Державним стандартом початкової освіти. Навіщо реформа школі?Що там у новій школі буде? Чи встигатиме моя дитина? Які зміни відбудуться в освітньому середовищі? Хто навчає вчителів майбутніх першокласників? Ці та інші питання сьогодні найбільше цікавлять батьків майбутніх першокласників.

Учень у сучасному світі вже не може бути споживачем знань. По-перше, цих знань зараз непомірна кількість і вони не потрібні людині щодня. По-друге, учитель уже не одноосібне джерело актуальних знань. По-третє, застарів сам механізм передачі знань від учителя, школяр стає шукачем знань. І це вимагає від учня,  вчителя і всієї системи освіти нових підходів і навичок. Ключовим стає не процес запам’ятовування, вбирання інформації, а навички її пошуку й обробки.

З  1 вересня 2017 року 100 закладів освіти нашої країни відкрили для першокласників двері до, так званих, пілотних класів. У нашому місті –  це 1-і класи школи №3 (директор Дубас І.П., вчителі Турбаба Л.В. та Богомазова В.П.). Експеримент 2017-2018 н.р. мав показати сильні й слабкі сторони нової освіти, оскільки з наступного навчального року всі українські першокласники почнуть учитися за стандартом  «Нової  української  школи» (НУШ).

Які ж висновки? Вчитися – це цікаво! День у класі починається з 10-15-хвилинного заняття, яке називається «ранкове коло». Діти діляться інформацією про минулі вихідні, про настрій і, зрештою, про все, що так цікавить школярів.

Щопонеділка на такому «ранковому колі» обирається тема, яку діти пізнаватимуть протягом тижня, й усі уроки будуть так чи інакше пов’язані з цією темою.

Так, відповідно до ідеї НУШ, діти мають пізнати світ цілісно, бо в шість років їм складно ділити його на математику, літературу й природознавство. Інтегровані дні, інтегровані тижні – ще одна ознака НУШ.

Але є уроки, які не інтегруватимуться, залишається певна кількість годин на математику, навчання грамоти.

Досить велика увага приділяється атмосфері в колективі. З самого початку обговорюються правила класу, які складаються разом з дітками. Найважливіше правило — піднятої руки, «говори тоді, коли тебе почули і побачили».

Завданням, які б розвивали роботу в колективі, віддає перевагу новий освітній стандарт. Тому парти в класі розставлені незвично. Четверо учнів сидять обличчями одне до одного, це має полегшити роботу в команді. Усі підручники яскраві, красиві, незвичайні, наповнені великою кількістю різноманітних завдань із логічним навантаженням.

Уміння, якими володітиме дитина в НУШ: розв’язую проблеми, критично мислю, творчо мислю, співпрацюю, ефективно спілкуюся, досліджую, читаю вдумливо, розвиваю емоційний інтелект.

Чи може школа навчити приймати рішення і вільно висловлювати свою думку? Хіба дитина вчиться цьому не за прикладом батьків? Так, вчиться від батьків, вчиться в соціумі, але школа має це підтримувати і створювати умови для подальшого розвитку. Батьки  активно залучаються до навчання дітей. Адже тільки  тісна співпраця  батьків,   вчителів та громади гарантує успіх кожної дитини. Зміниться система оцінювання. У 1-2 класах оцінок  не буде взагалі.

Держава здійснює безпрецедентні інвестиції в оснащення шкіл. Уряд виділив 1 млрд. грн. на потреби початкової школи. 40% цих коштів спрямовано на закупівлю підручників та навчальних матеріалів, 40% – на придбання нових меблів, 20% – на оснащення класів комп’ютерним обладнанням.

Всі перші класи отримають два типи наборів LEGO: кожен першокласник – набір Six Bricks, кожен перший клас – набір LEGO Play Box. Мета реформи – зробити всі школи однаково якісними.

Успіх реформи значною мірою залежить від готовності вчителів змінюватися. Їм потрібно опанувати нові методики. Всі вчителі, які цього року набиратимуть перші класи, проходять навчання на курсах підвищення кваліфікації. Це комбінований очно-дистанційний курс. На платформі EdEra – дистанційний. Він відкритий для всіх охочих. Тобто пройти навчання може не лише будь-який учитель, який хоче опанувати нові методики, а й батьки школярів.

Продовжили навчання вчителі майбутніх першокласників на очних тренінгах. У Новій Каховці сесії перепідготовки вчителів початкових класів проходили на базі  ЗЗСО №1 (директор Зуйко О.М., тренер Тесленко О.Р.). Учителі англійської мови навчалися на базі ЗЗСО №3 (директор Дубас І.П., тренер Белей Л.М.).

Учителі іноземних мов проходитимуть ще й окреме обов’язкове  онлайн-навчання, що буде організовано за сприяння Британської Ради, Goethe-Institut і Посольства Франції в Україні. Всі педагоги, які навчалися, щиро вдячні ЗЗСО №1 та  ЗЗСО №3 за створення комфортних умов для проведення тренінгів.

Шановні батьки! 1 вересня 2018 року  гостинно відчинять двері оновлені класи шкіл нашого міста. Чекаємо на Вас та ваших дітей! Допоможуть Вам підготуватися до НУШ   заповіді  ВЕЛИКОГО ВЧИТЕЛЯ  Януша Корчака :

  1. Не сподівайся, що твоя дитина буде такою, як ти, або такою, як ти хочеш. Допоможи їй стати не тобою, а собою.
  2. Не вимагай від дитини плати за все, що ти для неї зробив. Ти дав їй життя – як вона може віддячити тобі? Вона дасть життя іншому, той – третьому, і це необоротний закон вдячності.
  3. Не картай себе, якщо не можеш чогось зробити для своєї дитини. Картай, якщо можеш – але не робиш. Пам’ятай: для дитини зроблено недостатньо, якщо не зроблено усе.
  4. Люби свою дитину будь-якою – неталановитою, нещасливою, дорослою. Спілкуючись із нею, радій, бо дитина – це свято, яке поки що із тобою.

Наталія Оголюк, методист  методичного кабінету Новокаховської міської ради