Говорить Нова Каховка!

microphone on the mixing desk sound studio

Саме так у щоденних ранкових випусках звертається до радіослухачів міська радіоорганізація. Історія дротового радіо Нової Каховки почалася одночасно з історією народження нашого міста. Адже перші міські новини лунали саме з радіоприймачів. І дротове радіо було обов’язково підключено у кожній новій квартирі Нової Каховки. Сумнівів у його необхідності навіть не виникало.

Будівники міста – колишні фронтовики – добре пам’ятали, що саме радіо було головним засобом оперативної звукової інформації в роки війни. Таким воно було і у післявоєнний час, незважаючи на появу сучасних засобів інформування. У 1991 році в Україні налічувалося близько 19 млн. радіоточок. Практично все доросле населення отримувало радіоінформацію. У 2011 році після приватизації радіомережа стала частиною «Укртелекому». З того часу підприємство постійно звітує про збитковість послуги. Національна рада з питань телебачення і радіомовлення у звіті за 2014 рік зазначала, що «підприємство «Укртелеком» не зацікавлено у сталому функціонуванні мереж дротового мовлення, тому найдоступніше джерело інформації та надійний засіб оповіщення населення у надзвичайних ситуаціях перебуває у вкрай занедбаному стані». Нацрада вбачає причини скорочення дротового мовлення у масових звільненнях працівників ПАТ «Укртелеком», які обслуговували радіолінії, а також у демонтажі радіоліній при ремонті опор ліній електропередач, які потім ніхто не відновлює. В Нацраді переконані: «Укртелеком» має припинити нищення мережі і знайти спосіб зробити її рентабельною. Однією з ідей називають побудову мережі «соціальних розеток», за допомогою яких, окрім системи оповіщення та радіо, можна отримати пакет з кількох телеканалів і низькошвидкісний, проте майже безкоштовний доступ до Інтернету. Спеціалісти Національного інституту стратегічних досліджень стверджують: «Україна вже має власний досвід використання дротового мовлення з метою доступу до мережі Інтернет. Такий експеримент у 2008 році вже проводився спільно Харківським національним університетом радіоелектроніки та ПАТ «Укртелеком». Однак саме «Укртелеком» без пояснень припинив співробітництво». Координатор експертних груп «Реанімаційного пакету реформ» Вадим Міський у листопаді 2015 року зазначив, що «така «соціальна розетка» могла б стати в майбутньому послугою, яка допоможе українському Суспільному мовнику збирати абонентську плату з користувачів, задовольняючи широкий спектр їхніх інформаційних потреб. При цьому Суспільне мовлення стало б більш незалежним від Державного бюджету». На думку В.Міського, «знищення мережі радіоточок – це удар по національній безпеці у час війни, а також підніжка майбутньому Суспільному мовнику. Тому вирішувати проблему треба на державному рівні – із залученням представників РНБО, органів виконавчої влади та Національної суспільної телерадіокомпанії України». Перспективи подальшого існування дротового мовлення в Україні обговорювалися в листопаді 2015 року під час зустрічі в Національній радіокомпанії представників НРКУ, Держкомтелерадіо і «Укртелекому». Сторони дійшли згоди про те, що впродовж трьох місяців, починаючи з листопада 2015 року, спільно з компетентними державними органами шукатимуть шляхи для подальшого існування дротової мережі.

Проблеми в роботі дротового радіомовлення вже добре відчули на території Новокаховської міської ради. Щоденні звернення радіослухачів з цього приводу ми не мали права залишити без уваги. Люди скаржаться на погану якість трансляції радіопередач, часті пошкодження радіомережі, після чого радіо припиняє працювати повністю, а відновлення його роботи доводиться чекати від кількох тижнів до кількох місяців. Виконувати ці роботи, згідно з договором між Новокаховською радіоорганізацією і ПАТ «Укртелеком», має станційно-лінійна дільниця №2 РТЦ №631, що працює в структурі «Укртелекому». Згідно Правил користування дротовим мовленням, «підприємство зв’язку зобов’язане забезпечувати якісну роботу мереж дротового мовлення, усувати пошкодження радіомережі в технологічно обґрунтовані терміни – впродовж 5 днів». Оскільки ці терміни не витримуються, радіослухачі з обуренням звертаються до працівників «Укртелекому». Там обіцяють відновити трансляцію, але триває це по кілька тижнів. Обуреним на таке зволікання людям пропонують … написати заяву про відключення від радіо. Більш того, переконують, що радіо скоро не буде, бо є телебачення і Інтернет.Пригадується, як герой відомого кінофільму «Москва сльозам не вірить» переконував, що не буде театру і кіно. А лише одне суцільне телебачення. Його твердження життя спростувало. Так і у випадку з радіо.

Не дивно, що у відповідь на пропозиції відключити радіомовлення люди скаржаться в усі інстанції: до редакції міського радіо, відділу по роботі зі зверненнями громадян при виконкомі Новокаховської міської ради, до міського голови В.Коваленка під час особистого прийому, до керівництва «Укртелекому» у Херсоні і Києві, звертаються на «гарячу лінію». Це як особисті, так і колективні звернення – не лише з Нової Каховки і Таврійська, але й з восьми сіл та селищ міської ради. Занепокоєні мешканці телефонують до редакції міського радіо щодня і просять вплинути на ситуацію, вимагаючи зберегти радіомовлення. Пояснюють свою вимогу дуже просто: радіо –достовірна і оперативна інформація. Не лише міська, але й обласна та державна. Не обтяжена рекламою і сумнівними коментарями. Є можливість, не виходячи з дому, почути важливі новини, обговорення актуальних тем у прямому ефірі за участю відомих осіб, улюблений «театр біля мікрофону», новини культури і музики. До того ж, саме радіоінформацію мешканці вважають найбільш достовірною і оперативною в разі надзвичайних ситуацій і стихійних лих.

Крім того, для багатьох слухачів радіо в нинішні складні часи – єдиний співрозмовник, який рятує від самотності. Це порятунок для літніх людей, хто за станом здоров’я не дивиться телевізор та не користується Інтернетом, або через фінансову скруту не купує газет. Звернення до редакції підтверджують, що таких людей в місті дуже багато. Тож ситуацію неодноразово обговорювали під час зустрічі керівництва міського радіо і станційно-лінійної дільниці ПАТ «Укртелеком». Були направлені письмові звернення з цього приводу до міського голови В.Коваленка, проблема була озвучена представнику Нацради з питань телебачення і радіомовлення у Херсоні Сергію Мовчану. Відбулося кілька нарад за участю заступника міського голови В.Сироватка, заступника міського голови Сергія Давидюка, керівників станційно-лінійної дільниці №2 ПАТ «Укртелеком», Управління з питань НС і ЦЗН, на яких обговорили проблеми дротового радіомовлення і можливості їх вирішення. Як пояснив керівник станційно-лінійної дільниці №2 Сергій Мороз, відновлення пошкоджених мереж радіомовлення ускладнено через скорочення кількості працівників. Шестеро з них мобілізовані до лав Збройних Сил України і мають повернутися лише весною наступного року. Тож новокаховчан, які бажають тимчасово влаштуватися на посаду електромонтера, охоче візьмуть на роботу.

Підсумком наради став лист до Херсонської філії ПАТ «Укртелеком», в якому викладено проблемні питання роботи дротового радіомовлення, намір зберегти його на території Новокаховської міської ради і пропозиція передати мережі до комунальної власності міста.

Фахівці наполягають: в умовах надзвичайних ситуацій лише дротове мовлення (а не мобільний зв’язок) залишається найбільш адекватним засобом інформування населення з метою недопущення паніки та мінімізації людських втрат. Про занедбаність системи оповіщення і необхідність розбудовувати мережу дротового мовлення говорили після «фосфорної аварії» на Львівщині у 2007 році, після потужного паводку в Чернівецькій області у 2008 році, коли населення кількох районів опинилося в інформаційній ізоляції.

Не менш важливим є забезпечення інформаційної присутності держави в прикордонних районах, що зазнають суттєвого впливу сусідніх країн. На питання забезпечення інформаційної безпеки держави (насичення інформаційного простору українським інформаційним продуктом, донесення державницької позиції до населення з актуальних питань державної політики, збереження культурної самобутності українського народу) звертають увагу і представники громадськості. Керівництво Нової Каховки вже не перший рік суттєво підтримує роботу міського радіомовлення і має намір зберегти та розширити мережу дротового мовлення на території Новокаховської міської ради. Важливою в цьому питанні є позиція громадськості міста. Підтримку роботі міського радіо вже висловила на своєму засіданні міська Рада ветеранів, звернувшись письмово до керівництва міста. Приєднуйтесь, підтримайте міське радіомовлення, щоб місто і надалі мало надійне джерело достовірної, оперативної звукової інформації.

А тим часом нагадуємо: якщо у вас виникли проблеми з роботою дротового радіомовлення, звертайтесь до бюро ремонту радіоточок за номером 0-800-506-575, до станційно-лінійної дільниці №2 за телефонами 7-16-01 (черговий), 7-00-01 (керівництво станційно-лінійної дільниці). В разі, якщо вам необхідно зробити замовлення на ремонт телефону, звертайтесь до контакт-центру ПАТ «Укртелеком» за номером: 0-800-506-800.

Вікторія Деркач, редактор міської  радіоорганізації