Громадські слухання: ГЕС-2

Минулого тижня у Новій Каховці відбулись громадські слухання щодо запланованого будівництва Каховської ГЕС­2.
гес3Працівники ПАТ «Укргідроенерго» (замовник проекту) спільно з представниками екологічних, проектних організацій зустрілися з громадою міста та озвучили ключові деталі майбутнього будівництва, відповіли на запитання новокаховчан, яких було чимало.

Участь в обговоренні взяли близько двохсот громадян. Така активність є зрозумілою, адже мова йде про масштабний проект, впровадження якого так чи інакше стосується всієї громади, при чому не лише Нової Каховки.гес1

Заступник генерального директора перспективного розвитку ПАТ «Укргідроенерго» Юрій Литвиненко розповів про причини, які спонукали «Укргідроенерго» до розгляду питання про будівництво Каховської ГЕС­2. За його словами, завдяки електростанціям Україна може стати повністю енергонезалежною від сусідніх держав. Основною метою, яку планується досягти будівництвом ГЕС­2 є, по­перше, збільшення пікового виробітку електроенергії, що дуже необхідний для енергосистеми держави, за рахунок більш раціонального використання води у водосховищі. По­друге, це додаткова резервна потужність, що може бути включена в енергосистему за лічені хвилини, на відміну від блоків ТЕС та АЕС, які потребують не менше кількох годин. І, по­третє, можливість додаткового виробітку електроенергії за рахунок пропуску через нову ГЕС­2 частини води, що при нинішній роботі ГЕС­1 скидається через водозлив.

Як відзначають спеціалісти, ГЕС­2, що складатиметься з 4 гідроагрегатів зі встановленою потужністю 250 МВт, буде здатна «підхопити» усі холості скиди води і перевести ГЕС у пікову зону добового графіку навантаження, тобто нормалізувати режим її роботи.

Під час слухань було презентовано результати розробки у техніко­економічному обґрунтуванні основних будівельних рішень, оцінку впливу Каховської ГЕС­2 на навколишнє середовище. Щодо останнього, то якраз ці питання хвилювали новокаховчан чи не найбільше. Багато­хто з присутніх з цього приводу виступив за трибуною та висловив власні доводи або ж цілих колективів. Так, депутат міськради Л.Марченко (партія «Батьківщина») зачитала колективне звернення громадян, під яким підписалося 128 мешканців міста. Як зазначила депутат у ході виступу, громадяни в цілому не проти будівництва ГЕС­2. Але звертаються з наступними вимогами: в районі від тенісних кортів до школи­інтернату №1 провести укріплення берегу та благоустрій території, оскільки внаслідок можливого підтоплення місто може залишитися без пляжу (мається на увазі Літній), необхідно заборонити відчуження земельних ділянок в районі пляжу, паркової зони, інтернату та внести в план реконструкції берегової лінії зведення нового пляжу біля інтернату №1; зупинити фінансування та благоустрій паркової зони у майбутніх місцях підтоплення. Дане звернення доповідач передала з проханням додати до протоколу громадських слухань.

За словами головного інженера проекту Каховської ГЕС­2 Анатолія Жакуна, з погляду впливу на навколишнє середовище, окрім незначних негативних факторів, пов’язаних лише з будівництвом, в подальшому очікується позитивний вплив за рахунок ефекту самоочищення річки Дніпро в нижньому б’єфі.

Реальний режим роботи, що планується на станції — два включення по 2 години за добу, і то не зі всією наявною потужністю.

За даними Інституту рибного господарства НААНУ, експлуатація Каховської ГЕС­2 не буде спричиняти негативний вплив на умови існування іхтіофауни Каховського водосховища та пониззя р.Дніпро. Більше того, як говорили спеціалісти, прогнозується поліпшення умов рекреації (любительська рибна ловля, тощо) пов’язаних з покращенням екологічної ситуації в заплавних водоймах за рахунок збільшення швидкості течії Дніпра. В проекті додатково закладені кошти у сумі 1 млн. грн. для збільшення рибних запасів річки.

Неодноразово у ході обговорення лунало питання, чому постала потреба будувати саме гідровузол, а не, наприклад, реалізовувати нові розробки з альтернативних видів енергії, наприклад, сонячної та вітрової.

«Сьогодні вкрай необхідними стали саме маневрені потужності, — підкреслив Ю.Литвиненко. — Тобто такі, які перебуваючи в резерві, по команді диспетчера зможуть увімкнутися і набрати навантаження за 5­15 хвилин. У світі є всього 2 типи промислового енергообладнання, які можуть так працювати: це гідрогенератори і газові турбіни, що працюють на природному газі або рідких нафтопродуктах. Останній варіант, як ви розумієте, за умовами енергетичної безпеки, для України став неприйнятним. Для будівництва сонячних і вітрових електростанцій також необхідно випереджаюче будівництво маневрених потужностей, тому що сонце і вітер — це погодні умови, їх потужність носить нестабільний характер, на жаль, не підвладний нашим бажанням та командам».

Поцікавились місцеві жителі і тим, за які кошти реалізуватиметься проект ГЕС­2. На що Ю.Литвиненко зазначив: у фінансуванні проекту зацікавлені такі міжнародні фінансові організації як Європейський банк реконструкції та розвитку і Європейський інвестиційний банк. Також виділені грантові кошти на розробку техніко­економічного обґрунтування будівництва. Ці фінанси майже освоєні і по завершенню слухань ТЕО буде направлене на експертизу. У процентному співвідношенні іноземні банки готові покрити 70­80% загальної вартості будівництва.

На період будівництва планують залучити тисячу осіб, більшість з яких — місцеві мешканці. Для експлуатації ГЕС­2 загалом потрібно 150 працівників. «Укргідроенерго» при реалізації проекту планує взяти участь у розвитку інфраструктури прилеглих до будівництва територій та передбачити кошти в сумі не менше 200 млн. грн. для вирішення соціальних питань. Гроші будуть використані місцевими органами влади для розвитку інфраструктури (ремонту та будівництва доріг, нових соціальних об’єктів тощо).

Проектом передбачено тимчасовий  виніс ділянки залізничної та автомобільної доріг в сторону верхнього б’єфу з подальшим відновленням по існуючій трасі. Припинення руху транспорту, а також введення обмежень для населення на період будівництва не передбачається. Початок будівництва запланований на 2018 рік (це підготовка будівничої бази), а безпосередній старт робіт — 2019­й. Термін виконання — 6 років.

В ході понад двогодинного обговорення мешканці висловлювали свою активну позицію й виступали як за будівництво, так і проти. І, врешті, переважною більшістю голосів учасники громадських слухань підтримали проект рішення, в якому значилося наступне: «підтримати замовника щодо будівництва Каховської ГЕС­2 в адміністративних межах Козацької селищної, Веселівської сільської рад, направити розділ щодо оцінки впливу на навколишнє середовище будівництва Каховської ГЕС­2 на державну експертизу».гес2