Громадський бюджет: пропозиції мешканців почують

Мова йде про ініціативи мешканців Нової Каховки і всієї об’єднаної громади, з якими вони можуть виступити перед громадою і отримати кошти на їхню реалізацію. Обговоренню механізму долучення громадян і громадських організацій до бюджету ОТГ була присвячена зустріч, що відбулася 13 грудня у конференц-залі Новокаховського виконкому. Спікером виступив Сергій Нікітенко, представник аналітично-адвокаційного центру CЕNTREUA. Ця організація з 2009 року просуває ідею повного циклу публічної політики. Мета такої роботи – підвищення якості рішень та краще розуміння реформ.

– Сама по собі ідея Громадського бюджету не є новою, – розповідає керівник КП «Агенція регіонального розвитку» В’ячеслав Костенюк. – З 2015 року в Україні з такими бюджетами працюють близько ста міст. Їхня суть в тому, що в пересічного громадянина з’являється можливість реалізувати свою ідею за рахунок громади. Для цього потрібно надати проект, який після розгляду експертної ради може бути втілений в життя.

Як уточнив Сергій Нікітенко такий проект треба анонсувати громадськості, яка може підтримати або не погодитися з ним простим голосуванням. Якщо він отримає схвальні відгуки, то далі пропозицію направлять на розгляд депутатів, які також шляхом голосування вирішать його подальшу долю.

На даний час узгоджується розроблений проект Громадського бюджету, далі його представлять на розгляд депутатам Новокаховської міськради. Наступним етапом після його схвалення стане створення експертної ради, яка буде оцінювати подані проекти.

«Важливо, що доцільність втілення запропонованої ініціативи будуть оцінювати самі люди», – уточнив В.Костенюк.

На цьому зауважив і спікер зустрічі С.Нікітенко. На початку він зауважив на пасивному ставленні мешканців міст і сіл до громадських бюджетних слухань, фінансових звітів міської влади. Найчастіше люди керуються упередженою думкою про те, що не можуть впливати на розподіл бюджетних коштів. Звичайно, це пов’язано з довірою до влади. Конкретним антиприкладом є Херсон, мешканці якого довіряють міській владі всього на 5%. А от в лідерах мешканці Чернігова. Мер цього міста має 70% довіри городян. Вірогідно, розподіл бюджетних коштів не викликає питань у чернігівчан.

Щодо Нової Каховки, то під час зустрічі на конкретних прикладах обговорювали можливості будівництва спортзалу на території професійного електротехнічного ліцею. Його могли б відвідувати студенти кількох закладів, що знаходяться поблизу. Також голова профспілки медиків Оксана Сарафонова запитала, чи можна медикам вторинної ланки виходити з ініціативою стосовно закупівлі потрібного обладнання. Це питання неоднозначне, хоча все залежить від граничних сум Громадського бюджету, підтримки депутатів і, звичайно, мешканців міста.