Гучна радість – піротехніка

Кожного року на передодні новорічних свят у місті активізується торгівля піротехнічною продукцією, ії продають всім бажаючим, ігноруючи правилами, заборонами, моральними принципами, аби встигнути трохи нажитися.

Звичайно, пропонований споживачу товар – весь контрабандний, і ні про які дозволи, ліцензії і сертифікати якості тут не йдеться. Купив собі перехожий “гучну радість” – і будьте люб’язні! Якщо раптом вибухне в руках або око виб’є, наприклад, тут вже вуличні торговці ні якої відповідальності нести не будуть.

А покарати продавців петард і салютів можуть лише за порушення правил торгівлі і торгівлю в невстановлених місцях, порушнику загрожує штраф з конфіскацією товару. Надалі конфіскована піротехніка передається спеціальним службам. Тому у ці передсвяткові дні правоохоронці проводять рейди, метою яких є запобігання торгівлі у заборонених піротехнічними засобами.

Варто особливо звернути увагу на факт травматизму серед дітей і підлітків, яким потрапляє до рук піротехніка, куплена на вуличних розкладках. Трапляються опіки різного ступеня, травми рук – результат новорічних салютів, що невдало вибухнули або просто неякісних, які малеча купила сама або прийняла в подарунок від нетямущих дорослих, що прагнули порадувати улюблених чад.

Ще один результат використовування вуличної піротехніки – пожежі. З дня на день ми побачимо в мережі Інтернету, на телебаченні і на радіо інформацію співробітників Державної служби по надзвичайних ситуаціях до народу про небезпеку використовування петард, салютів і феєрверків.

Для того, щоб від Вашого “спілкування” з піротехнічними виробами залишилися тільки гарні спогади пам’ятайте про такі правила: при купівлі піротехнічних виробів обов’язково ознайомтеся з інструкцією, вона повинна бути на кожному виробі. Якщо немає інформації щодо використання, то виріб не сертифікований, тому користуватися ним небезпечно. Перевірте термін зберігання виробу, його встановлює сам виробник, крім нього ніхто не має права продовжити цей термін. На багатьох подібних виробах вказані вікові обмеження для осіб, які їх будуть використовувати. Звичайно, що ті, які не призначені для використання особами молодше 16 або 18 років, купувати не слід. Обов’язково перевірте, чи не пошкоджена упаковка виробу, чи не має ушкоджень сам виріб. Крім того небезпечно влаштовувати феєрверки у стані алкогольного сп’яніння.

 До відому всіх споживачів: петарди та інша святкова “амуніція” повинні продаватися в супермаркетах, спеціалізованих магазинах, де продавці пройшли відповідні навчання щодо поводження з цими небезпечними товарами, на продукцію повинна бути офіційна ліцензія з Департаменту громадської безпеки МВС України на право реалізації піротехнічних засобів. У ліцензіях чітко вказані місця, де підприємець може здійснювати реалізацію такої продукції. Якщо ж він продаватиме її деінде, то може позбутися ліцензії.

На ринках  така продукція — “лівак”, що не пройшла сертифікації в Україні, а тому ніхто не несе відповідальності за технічну якість та безпеку такого виробу.

Деякі просто не уявляють зробити свято яскравим, різнобарвним, ексцентричним без феєрверків – це дійсно дивовижно, але організувати його необхідно розумно.

Начальник інспекції у справах захисту прав споживачів А.М. Прокопенко