Хто сказав, що +16 в класі або лікарняній палаті це холодно?

20150211103630Мінрегіон та Міністерство охорони здоров’я зайнялись вивченням ідеї уряду про можливе зниження мінімально допустимої температури в житлових приміщеннях з 18°С до 16°С.

Це доручення їм дав Кабінет міністрів своїм розпорядженням від 5 серпня №809. Документ опублікований на сайті уряду 12 серпня. Термін відпрацювання, або дедлайн для міністерств встановлений 15 вересня 2015 року. Разом з тим до 1 жовтня Кабмін доручив забезпечити об’єкти соціальної сфери додатковими джерелами енергопостачання.

Здається, чим це розпорядження кабміну може вплинути на кожного новокаховчанина? А ось чим. Центральне опалення в нашому місті залишилося тільки у деяких закладах освіти, дошкільних закладах та установах, як державних так і комунальних. Також від цієї послуги комунального підприємства залежать вищі та середні навчальні заклади, які не мають власних автономних котелень. І зниження граничного рівня температури, який теплопостачальники повинні забезпечувати, означає тільки одне: в приміщеннях всіх шкіл, дитячих садків, навчальних закладів, державних та комунальних установ температурний режим буде зменшено на 2 градуси. Який об’єм газу від цього буде заощаджено і на скільки за нього буде менше сплачено ми дізнаємося пізніше. А поки  треба готуватися ще й до зменшення рівня температурного балансу взимку у всіх бюджетних установах.

І найголовніше. Навіть там, де вже встановлено автономне газове опалення, але кошти на його оплату закладаються через державний або міський бюджети всіх рівнів і йдуть під грифом захищених статей бюджету, буде на 2 градуси холодніше ніж торік. Бо урядом буде встановлена норма витрати теплової енергії з урахуванням зменшення температурного балансу на 2 градуси.

Розуміло, що 16 градусів тепла в групі дитячого садка, шкільному класі чи лікарняній палаті, це не 18 градусів. Але, якщо навіть жителі будуть вимагати підвищення цього показника (бо +16 це реально взимку як мінімум «не жарко»), то додаткові витрати на пальне для підвищення рівня температурного режиму буде знову покладено на місцеві бюджети.

Чому я так думаю? Відповідаю. Уряду хронічно не вистачає коштів на інші потреби. Тому вже зараз, разом з розмовами про підвищення рівня доходів місцевих бюджетів, на них додатково покладено: харчування дітей у молодших класах шкіл та хворих у міській лікарні, пільгові перевезення по місту та на приміських маршрутах,  оплата 50% вартості підручників для 4 та 7 класів, підвоз дітей у сільській місцевості до місць навчання.

 В уряді ніхто не вимагає від органів місцевого самоврядування обов’язкового виділення коштів на ці цілі. У всіх документах є  фраза на кшталт: «Органи місцевого самоврядування можуть  в разі потреби додавати з своїх джерел кошти на виконання цих функцій».

І куди цим «органам місцевого самоврядування» подітися? Бо держава не лишила коштів для створення мінімально належних умов функціонування та навіть існування своїх ж установ. Але ж ці установи обслуговують наших мешканців! І скарги в першу чергу люди пишуть до міської влади. Ось на останній сесії міської ради депутати виділили фінанси  для придбання двох кондиціонерів для відділення державної міграційної служби, бо там у тісноті та духоті отримують послуги не лише новокаховкчани, а й мешканці ще шести районів області.

Ось так і живемо вже півтора року. Центральна влада видумує, як би ще розвантажити себе та чим би ще довантажити владу на місцях. І раз по разу видумують. А влада на місцях раз щоразу чеше потилицю, але кошти знаходить. Бо сьогодні про долі та існування пересічних українців, схоже, реально турбується лише вона.

Довідково: Навесні 2015-го уряд постановив починати опалювальний сезон з 1 жовтня а закінчувати – 30 квітня, проти попередніх 15 жовтня та 15 квітня.

Віктор Васильєв