І знову про небезпечні розваги…

Чим Новий рік пахне для вас? Для когось – мандаринами, олів’є, святковим пирогом чи духмяним  імбирним печивом. Ще для когось – ялинкою, морозним снігом.  Але є люди, для яких новий рік пахне порохом. Це – любителі феєрверків. І на ці теми напередодні свят  варто говорити. На деякі моменти звертає увагу Антоніна Прокопенко, начальник Новокаховської інспекції із захисту прав споживачів, та закликає разом зробити висновки.

-Власне, любителями шоу ми є всі, бо рівно о 00:01, як тільки випито келих шампанського, ділимося на дві групи, – зазначає Антоніна Миколаївна. – Тих, хто виходить на площі, вулиці, подвір’я, балкони, щоб вистрелити припасені феєрверки. І на тих, хто із задоволенням виходить на балкони чи припадає до вікон, щоб подивитися святкову гру  вогню у нічному небі. Забаву цю придумали понад 8 століть тому, і зараз вона доступна кожному.

Феєрверк дає вибух емоцій і люди після нього хочуть ще трохи погуляти. Кожного року напередодні новорічних свят у Новій Каховці активізується торгівля  піротехнічною продукцією. Її продають всім бажаючим, ігноруючи правила, заборони, моральні принципи, аби встигнути трохи нажитися. Не зайвим буде зазначити: вся піротехніка виготовляється в Китаї.

Звичайно, товар пропонований споживачу – чи не весь контрабандний. Ні про які дозволи, ліцензії і сертифікати якості тут не йдеться. Купив собі перехожий “новорічну гучну радість” – і будьте люб’язні, а якщо раптом вибухне в руках або око виб’є, наприклад, тут вже вуличні торговці ніякої відповідальності нести не будуть. А якщо щось пішло не так – лягай!(не смішно).

Порада людям, які хочуть самі запустити «салют». Феєрверки бояться води і коли ви їх купуєте , то найперше дивитися треба на стан упаковки. Якщо коробка відсиріла, то є ризик надзвичайної ситуації. Є ризик травми,  непередбачуваної ситуації , що аж ніяк не піде на користь свята. Варто особливо звернути увагу на факт травматизму серед дітей і підлітків, яким потрапляє до рук піротехніка, куплена на вуличних ятках. Трапляються опіки різного ступеня, травми рук – результат новорічних салютів, що невдало вибухнули або просто неякісних, які малеча придбала сама або прийняла в подарунок від нетямущих дорослих, що прагнули порадувати улюблених чад.

Дамо поради дітям, які люблять кидати петарди та інші піротехнічні забави. Що  важливо знати? Головне – розважливість. Не треба жартувати з вогнем. Хоча діти все рівно будуть це робити, це ж цікаво. І казати їм «не робіть цього!» безглуздо. Просто треба розуміти:  не треба кидати петарду бабусі-пенсіонерці під ноги, бо у неї може бути слабке серце. Не можна  кидати її  у під’їзді. Так, лункий звук, просто прекрасний, але там можуть жити люди, у яких є малі діти і вони саме у цей час сплять.

Для того, щоб від Вашого користування  піротехнічними виробами залишилися тільки гарні спогади, пам’ятайте про такі правила: при купівлі обов’язково ознайомтеся з інструкцією, вона повинна бути на кожному виробі. Якщо немає інформації на доступній мові, то виріб не сертифікований, тому користуватися ним небезпечно. Перевірте термін зберігання, його встановлює сам виробник, крім нього ніхто не має права продовжити цей термін. На багатьох подібних виробах вказані вікові обмеження для осіб, які їх будуть використовувати. Звичайно, що ті, які не призначені для використання особами молодше 16 або 18 років, купувати не слід. Обов’язково перевірте, чи не пошкоджена упаковка піротехніки, чи не має ушкоджень сам виріб. А ще не забувайте: особливо небезпечно влаштовувати феєрверки у стані алкогольного сп’яніння. Якщо в нас щось не заборонено, значить дозволено, але треба все робити, користуючись розумом…