І знову про нелегальну працю

зарплатаДуже актуальною проблемою українського суспільства залишається питання легалізації праці. На жаль, ще чимало працівників нашої області живуть днем нинішнім, віддаючи перевагу тимчасовій вигоді.

Від неналежного оформлення трудових відносин, перш за все, страждає особа, яка погоджується на таку працю. Більшість найманих працівників не розуміють, що відсутність правового регулювання трудових відносин робить громадянина незалежної держави рабом.

Використання найманої праці без оформлення трудових відносин призводить до позбавлення працівника:

–    гарантованого розміру заробітної плати;

–    права на відпустку, у тому числі, додаткову,  без збереження зарплати та відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами;

–    права на оплату лікарняного;

–    права на достроковий вихід на пенсію, якщо ви працюєте в шкідливих умовах праці;

–    права на скорочений робочий день, тиждень, якщо ви працюєте в шкідливих умовах праці;

–    права на допомогу по безробіттю;

–    права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та  професійних захворювань;

–    права на зарахування виробничого стажу, тощо.

Укладення трудового договору та запис у трудовій книжці дає можливість найманому працівнику бути захищеним чинним трудовим законодавством у разі порушення його прав, а саме:

– в разі затримки в розрахунку по заробітній платі;

– відмові оплати праці за виконану роботу;

– недодержання  зобов’язань  роботодавця,  тощо.

Що стосується суспільної небезпеки для громадськості, то всі ми є споживачами послуг у сфері громадського харчування, торгівлі, транспорту, будівництва та ін. Тіньова зайнятість сприяє поширенню професійних захворювань, аварійності на дорогах, низької якості виконуваної роботи, ризику виникнення нещасних випадків на виробництві, оскільки неоформлений робітник не проходить обов’язкового медичного обстеження, з ним не проводяться інструктажі та навчання з техніки безпеки, охорони праці.

Тому, якщо із працівником, який працював без оформлення трудових відносин трапиться нещасний випадок – він не зможе отримати належні страхові виплати від Фонду соціального страхування від нещасних випадків, які здійснюються у встановленому законодавством порядку, а саме:

–    допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності;

–    одноразову допомогу у разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого;

–    щомісячну грошову суму у разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого та ін.

Нагадуємо, що відповідно до ч. 3 ст. 24 КЗпПУ, працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому КМУ.

У випадку не оформлення роботодавцем трудових відносин працівник має право  звернутися до суду про встановлення факту трудових відносин. Так само, можна у судовому порядку підтвердити факт справжньої суми одержаної працівником заробітної плати, з якої роботодавець має сплатити відрахування до фондів.

Факт виконання працівником трудових обов’язків може бути підтверджений будь-якими документами, зокрема, і непередбаченими трудовим законодавством, а також показами свідків. У разі ухвалення судом рішення на користь працівника роботодавець зобов’язаний оформити трудові відносини та внести потрібні записи до трудової книжки.

Шановні працівники!

Вам вирішувати, що є найголовнішим – жити сьогоденням або мати впевненість у завтрашньому дні, отримуючи певні соціальні гарантії забезпечити своїм родинам добробут і спокій.

Шановні роботодавці!

Закликаємо Вас зробити крок назустріч суспільству – легалізувати зайнятість населення та відмовитись від зарплати “у конвертах”. Дотримання роботодавцем трудового законодавства – це запорука стабільного та прибуткового бізнесу, гарантія уникнення проблем як із найманими працівниками, так і з відповідними органами, уповноваженими здійснювати контроль за дотриманням  вимог трудового законодавства».

Новокаховське УПСЗН,  Головне управління Держпраці у Херсонській області