Інспекція у справах захисту прав споживачів: Вчимося “качати права”

Багато хто з нас досі переконаний, що намагатися повернути товар у магазин варто лише в тому випадку, якщо куплена річ розвалюється на очах. Але все ж ряди “перевихованих” споживачів потроху ширяться.

Теоретично багато хто знає, що повернути продавцеві можна практично будь-який товар. Але на практиці найчастіше виявляється, що зробити це з якихось причин важко, а іноді майже неможливо.
Відповіді на головні питання, які хвилюють споживачів.
-Людині властиво помилятися. Саме ця фраза згадується покупцеві, коли він розглядає чергову невдалу покупку. Начебто і колір залишився той самий, і розмір, і, як говорять, шлюбу немає, але … не подобається! У спокійній домашній обстановці річ цілком може втратити свою цінність для конкретного споживача, і тоді неминуче постане питання про її повернення в магазин, – розповідає начальник інспекції у справах захисту прав споживачів Антоніна Прокопенко. – Повернути невдале придбання за законом можна, проте доведеться вкластися в двотижневий термін. Зрозуміло, що продавці вам не дуже зрадіють, але тут вже вам обирати, чий гарний настрій для вас дорожче – продавця або власний. Що стосується законодавчої бази, то в Законі “Про захист прав споживачів” все сформульовано гранично чітко:

Споживач має право обміняти непродовольчий товар належної якості на аналогічний у продавця, в якого він був придбаний, якщо товар не задовольняє його за формою, габаритами, фасоном , кольором, розміром або з інших причин не може бути використаний ним за призначенням, якщо збережено його зовнішній вигляд, упаковка, тощо .

“Неповерненці”
Як і в будь-якому правилі, в непростої справі повернення товару є винятки. Постановою Кабміну № 172 від 19.03.1994 “Про реалізацію окремих положень Закону України” Про захист прав споживачів “затверджено Перелік товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню).
Крім продовольчих товарів, лікарських препаратів і засобів, предметів сангігієни, в цьому переліку представлений повний список непродовольчих “неповерненців”. До них відносяться: фотоплівки, фотопластинки, фотопапір; корсетні товари, парфумерно-косметичні вироби; пір’яні і пухові вироби; дитячі м’які і надувні іграшки; зубні щітки; мундштуки; апарати і помазки для гоління; гребінці і масажні щітки; сурдини (для духових музичних інструментів); скрипкові “підборіддя”; рукавички; тканини, тюлеві, гардинні і мереживні полотна; метражні килимові вироби; натільна і постільна білизна; панчішно-шкарпеткові вироби; товари в аерозольній упаковці; друковані вироби; лінійний та листковий металопрокат, трубна продукція; пиломатеріали, плінтуси, наличники, плити, фанера, скло, нарізані або розкроєні за розміром, визначеним замовником; аудіо- відеокасети, диски для лазерних систем зчитування із записом; перуки; товари для немовлят (пелюшки, соски, пляшечки і т.д.); інструменти для манікюру і педикюру; ювелірні вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння.
Тільки цифри
Зрозуміло, все вищесказане не відноситься до товарів неналежної якості – в цьому випадку споживач має право вимагати повернення грошей або заміни товару на аналогічний без жодних обмежень. А якщо продавець відмовиться відшкодувати вам збитки, ви маєте повне право звернутися до правоохоронних органів, організації по захисту прав споживачів, територіальні органи Держспоживслужби. І, треба сказати, подібні звернення діють!
Відповідно до статті 42 Конституції України, держава захищає права споживачів, здійснює контроль якості та безпеки продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів. Тому інспекція так само проводить перевірки за заявами споживачів.
За минулий рік до нас надійшло 240 скарг. 77% з них було задоволено, а в деяких сферах – навіть 94%. Всього споживачам було повернуто понад 100тис.грн. Найбільше нарікань у споживачів викликає непродовольчі товари та сфера послуг. Ці скарги становлять 65% усіх звернень. На другому місці нарікання на якість (близько 20%). Решта звернення стосуються продовольчих товарів та комунальних послуг.
Розпродажі та акції
“Одяг, куплений на розпродажі, обміну та поверненню не підлягає” – подібні оголошення вивішені практично у всіх магазинах. Але ні численне тиражування цієї фрази, ні роздруківка даного гасла великими красивими літерами не робить його правдивим. В іншому випадку обставини складалися б для недобросовісного продавця якось аж надто добре: скинув 10 грн. з ціни – і продавай мотлох, вважаючи себе вільним від гарантійних зобов’язань.
Допоможи собі сам
Інспекція з захисту прав споживачів не перший рік марно звертається до обдурених покупців з закликами відстоювати свої права, проте з подивом констатує: у цій сфері практично нічого не змінюється! Незважаючи на популярність споживчої тематики, правова грамотність споживачів залишає бажати кращого, а вкупі з лінню, небажанням скандалити і відсутністю віри в справедливість вона становить справжній рай для продавців.
На поведінку людини великий відбиток накладають національні традиції, ментальність, прийняті в соціальному середовищі поняття. Крім того, багато хто вважає ганебним вимагати повернення грошей,  показувати, що ці гроші для них важливі. Краще промовчати і зробити вигляд, що тобі нічого не варто і новий товар купити. Така поведінки покупця говорить, що довести свою правоту в наш час просто неможливо! При цьому більшість упевнені, що захист споживчих прав завжди пов’язана зі скандалами, які псують здоров’я та настрій, інші вважають, що відстоювати свої права в магазині і на базарі нема рації, оскільки продавці всіма правдами і неправдами все одно перешкодять поверненню грошей або обміну товару.
Тим часом, досвід інспекції показує, при бажанні можна повернути будь-яку річ: і взяту в кредит, і придбану на ринку, і куплену на розпродажі, і замовлену в інтернет-магазині. Так що, якщо товар вас з якихось причин не влаштовує, не відкладайте справу у “довгий ящик”. Зберіться з силами, озбройтеся законом, поверніться і … поверніть!