Інтернат: найголовніше – доля дітей

10941137_10203649678018148_6938317710473399967_nМинулого тижня робочу атмосферу служби у справах дітей перервали нестримні візитери, які обурено звинувачували працівників буцімто у незаконних діях, бажанні закрити Новокаховську ЗОШ-інтернат І-ІІІ ступенів Херсонської облради. Безапеляційний тон, емоції відвідувачів фактично звели нанівець можливість ведення конструктивного діалогу. Що сталося?

Місто знає, що навколо подальшої долі навчального закладу розпалилися неабиякі пристрасті. Судячи з усього, з одного боку область хоче розібратися, чому інтернатівці виховуються не вдома, а в казенному закладі. З іншого – колектив воює за робочі місця і людей можна зрозуміти, адже вони втрачають засіб до існування.

Виявилося, що Новокаховська служба, як і відповідні у районах, діти з яких перебувають у нашому інтернаті, отримали листа із облдержадміністрації, яка збирає та аналізує інформацію, мовляв, а чому малюки, які мають маму і тата, перебувають в інтернаті?

Фахівці служби, виконуючи обласне доручення, сумлінно обійшли родини новокаховчан, які відправили своїх дітлахів до цього закладу. Питання було одне: чому дитина виховуються не в сім’ї? Виявилося, що багато – просто бідні, тому і звернулися по допомогу до держави. Одна мама призналася: працює цілодобово, тож інтернат – єдиний порятунок. Є і такі, що скористались законним правом вибирати навчальний заклад і віддали малечу сюди лише на навчання як до загальноосвітньої школи.

Також є батьки, що ведуть протиправний спосіб життя, а виховання (і утримання) власних дітей переклали на державу. Тобто, скільки родин – стільки й життєвих історій, і кожна сім’я потребує окремого підходу, делікатності та виваженості.

Одній родині, не заставши дома, залишили повідомлення з координатами: хочемо поспілкуватись. Вирішивши, що мова йде про закриття інтернату, перелякана мама прибігла до служби у справах дітей Новокаховського міськвиконкому.

З проханням дати юридичну оцінку тому, що відбувається, редакція звернулася до начальника служби дітей Оксани Поповиченко, адже її багаторічний досвід опікування дитячими долями – надійна запорука об’єктивного аналізу того, що відбувається.

Оксана Миколаївна зазначила:

«Основоположне право, що закріплено у Конвенції про права дитини, таке: для гармонійного і повноцінного розвитку дитини їй необхідно зростати в сімейному середовищі, в атмосфері щастя, любові і розуміння.

Статті 11, 12 Закону України «Про охорону дитинства» проголошують, що сім’я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку, дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього; виховання в сім’ї є першоосновою розвитку особистості дитини; предметом основної турботи та основним обов’язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Аби створити належні умови та забезпечити реалізацію права кожної дитини на виховання в сім’ї, підтримати родини, які перебувають у складних життєвих обставинах, захистити права дітей у таких сім’ях, служба взаємодіє із організаціями, які займаються соціальною роботою із сім’ями, дітьми та молоддю, виявляють та повідомляють про кризові родини.

Згідно постанови Кабінету Міністрів «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини» за №866, однією із підстав пильної уваги до родини є факт перебування дітей в інтернатних закладах (крім спеціальних та спеціалізованих).

Саме тому наші фахівці займаються сім’ями, які опинилися у кризі, опрацьовуючи та перевіряючи інформацію, отриману від служб, відділів, управлінь, спеціалістів, які діють в інтересах дітей, розглядають звернення громадян. В рамках цих повноважень – виконання доручення ХОДА щодо відвідування родин, діти з яких перебувають в нашому інтернаті обласного підпорядкування.

До речі, засновником (власником) Новокаховської ЗОШ-інтернату І-ІІІ ступенів Херсонської обласної ради є сама облрада, керівництво здійснюється засновником та управлінням освіти та науки Херсонської обласної державної адміністрації. Відповідно питання функціонування, реорганізації, ліквідації (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) здійснюється згідно з рішенням Херсонської обласної ради або суду у випадках, передбачених чинним законодавством.

Станом на 20 липня рішення облради щодо припинення діяльності, ліквідації, реорганізації закладу відсутні.

Таким чином служба у справах дітей виконкому Новокаховської міськради не має повноважень щодо прийняття доленосних рішень відносно цього закладу».

…Ми вже не перший рік чуємо, що держава планує закрити та реорганізувати майже всі школи-інтернати. Експерти переконані, що найкраща форма виховання для дитини – це сім’я, тому Україна намагається стимулювати розвиток сімейних форм виховання для сиріт – створення дитячих будинків сімейного типу, усиновлення тощо.

Наприклад, на Чернігівщині ще у 2014 році дослідили реальний стан інтернатів та сімей, котрі віддали дітей до цих закладів. Щодо кожного виявили, скільки дітей може повернутися до родини, кого з батьків позбавити батьківських прав, а їх дітлахам надати статус дітей-сиріт, хто потребує фінансової підтримки. Судячи з усього, у нас на Херсонщині з цього приводу теж почали моніторити ситуацію. Які будуть зроблені висновки облструктурами – справа часу.

 

Підготувала Вікторія Савельєва