Каховська ГЕС вітає мешканців і першобудівників з Днем заснування Нової Каховки!

Історія Нової Каховки тісно пов’язана з Каховською ГЕС. 28 лютого 1952 року населений пункт будівництва Каховського гідровузла було віднесено до категорії міст і присвоєно назву «Нова Каховка». Саме в цей день відзначається День заснування міста.

Згадаємо, як будувалось місто, зводилась дамба і народжувалось нове життя в степах України.

Історія будівництва Каховського гідровузла розпочалась у вересні 1950 року, згідно  постанови Ради Міністрів СРСР від 20 вересня 1950 року «Про будівництво Каховської гідроелектростанції на Дніпрі, Південно-Українського каналу, Північно-Кримського каналу і про зрошення земель південних районів України і північних районів Криму». Для визначення місця будівництва проводились комплексні проектно-вишукувальні роботи в пониззі Дніпра, від Горностаївки до Дар’ївки. За 4 місяці дві експедиції ленінградського та харківського відділів «Гідроенергопроекту» підготували потрібний матеріал. Були здійснені проектні розробки, на основі яких в лютому 1951 року урядова комісія затвердила створ Каховського гідровузла в районі села Ключове. З шести можливих варіантів розміщення гідровузла остаточно був обраний нижньокаховський, оскільки він був найбільш прийнятним за техніко-економічними показниками, сприяв схемі майбутнього зрошення півдня України, не мав протипоказань по геологічних умовах.

У жовтні 1950 року в Каховці було створено управління житлового будівництва, яке одразу ж перейшло до відновлення зруйнованих в період німецької окупації житлових будинків у Каховці та Бериславі, аби розмістити в них будівельників нового міста, а також почало готувати площі для зведення нових будинків на місті села Ключове. При цьому враховувалися перспективи промислового та культурного розвитку міста після завершення будівництва ГЕС. Передбачалося, що це буде невелике містечко енергетиків з населенням до 20 тисяч чоловік

Перший варіант передбачав будівництво міста на базі Каховки, але його було відкинуто, оскільки було необхідно на відстань 12 км щоденно перевозити близько 10 тисяч робітників впродовж 4-5 років. В іншому варіанті передбачалося збудувати Нову Каховку на високому правому березі Дніпра в районі села Козацьке. Цей варіант теж не підійшов, оскільки основні роботи зі спорудження гідровузла велися на лівому березі Дніпра, а не на правому. У зв’язку з цим треба було щоденно переправляти з одного берега на інший велику кількість робітників, що створювало, особливо взимку, дуже велику проблему. Прийнятий був третій варіант, який передбачав спорудження міста на лівому березі Дніпра в одному кілометрі від створу майбутнього гідровузла.

Будівництво  гідровузла тривало з 1951 по 1959 роки. Монтаж першої турбіни, початий в серпні 1954 року, був завершений 18 жовтня 1955 року. А вже 13 жовтня 1956 року був введений в дію останній  шостий гідроагрегат. 19 жовтня 1959 року Каховська ГЕС була прийнята в промислову експлуатацію з встановленою потужністю 312 МВт. Спорудження Каховського гідровузла забезпечило проходження великовантажних суден від гирла Дніпра до Запоріжжя, створило умови для іригації, обводнення, водопостачання південних районів України.

У той же час швидкими темпами будувалось нове місто за проектом, розробленим Харківським відділенням «Міськбудпроект» у співдружності з Академією архітектури УРСР і управлінням «Дніпробуд». До кінця 1952 року житлова площа нового міста перевищила 10 тис. кв. м.

Близько 16 тисяч чоловік 100 національностей брали участь у будівництві гідроелектростанції. Більшість з  них після завершення Великого будівництва  залишилась в молодому місті на постійне проживання.

У проекті міста архітектурно-художнє оформлення кварталів, площ і вулиць вдало поєдналось з мальовничою місцевістю дніпровського узбережжя. Забудовувалася Нова Каховка одно-, дво- і триповерховими будинками, викладеними з червоної цегли.

У 1955 році, коли було завершено втілення в життя Генерального плану забудови Нової Каховки, в місті налічувалось 600 будинків з житловою площею близько 100 тис. м². Наприкінці 1957 року місто налічувало 25 тисяч жителів.

Для створення оази поблизу найбільшої пустелі Європи – Олешківських пісків, була проведена колосальна робота з озеленення міста: на площі 250 га було знято шар піску товщиною 25 см, натомість завозився родючий грунт. Руками великого ентузіаста Степана Марковича Фалдзінського, його помічниками та за активної участі новокаховчан, було висаджено 70 тис. дерев, 50 тис. кущів, 150 км живої огорожі, закладено придніпровський парк. Площа зелених насаджень перевищувала 500 га, а навколо міста створювалася зелена зона в декілька тисяч гектарів. В художньому оформленні, озелененні міста брав активну участь кінорежисер О.Довженко, який на той час мешкав у нашому місті і був небайдужим до його створення і будівництва. В своєму щоденнику він писав:«Подумати треба зараз же… i про Нову Каховку. В ній минуле не матеріалізоване нi в пам’ятниках старовини, нi в історичних будовах… Отже, деякі будови треба будувати,уявляючи себе в майбутньому».

Ми з вдячністю згадуємо всіх, хто творив історію нашого міста, збагачував його традиції, розбудовував та прославляв. Нова Каховка славиться своїми людьми — талановитими, щирими, добрими й працездатними, які створюють його матеріальне й духовне сьогодення та майбутнє.

Споруджений на початку 50-тих років минулого століття Каховський гідровузол  і сьогодні продовжує вирішувати багато економічних питань півдня України. Каховське водосховище затримує весняну воду, забезпечуючи річне регулювання стоку Дніпра, використовується для виробітку електроенергії, забезпечує зрошення та водозабезпечення засушливих земель,  глибоководний шлях дозволяє доставляти вантаж Дніпром від Чорного моря.

У своїй роботі Каховська ГЕС забезпечує покриття пікових навантажень, регулювання частоти та потужності електромережі у об’єднаній енергетичній системі України. На сьогодні встановлена потужність станції  становить 334,8 МВт. За 2019 рік вироблено 766,488 млн КВт*год.  Станція працює, податки сплачуються регулярно та своєчасно: так, за 2019 рік податків та зборів до бюджетів різних рівнів перераховано 48,55 млн. грн, що сприяє розвитку як Нової Каховки так і України в цілому.

Колектив Каховської ГЕС щиро вітає новокаховчан та  всіх людей, які мають відношення до будівництва, розвитку і становлення  Нової Каховки з 68-ю річницею. Бажаємо всім міцного здоров’я, натхнення, родинного затишку та успіхів у всіх починаннях. Хай мир, добробут, суспільна злагода, взаємна повага та довіра панують у нашому місті.

Прес-служба Каховської ГЕС