Коли електрокари та домашні батареї стануть економічно ефективними?

Майбутні витрати на технології зберігання енергії тепер можна прогнозувати за різними сценаріями завдяки новому інструменту, розробленому дослідниками.

Відновлювана енергія сьогодні дешевша і ефективніша, ніж будь-коли. Оскільки спочатку це був варіант, доступний виключно багатим людям, багато зірок намагалися продемонструвати свою турботу про навколишнє середовище переходячи на електромобілі (серед них – відомий актор і еколог Леонардо Ді Капріо, співзасновник Google Сергій Брін, один з найкращих в світі гравців в карточні ігри Даніель Неграну та ін.) або живлення своїх будинків сонячною енергією (як це зробили дворазова володарка премії «Оскар» Кейт Бланшетт, голлівудські актори Джулія Робертс, Джонні Депп та багато інших). В даний час, з поступовим зниженням цін, відновлювальна енергетика стає привабливою для все більшої кількості людей і навіть може стати способом зекономити гроші на комунальних рахунках.

Використовуючи велику базу даних, команда вчених змогла спрогнозувати, скільки в майбутньому доведеться заплатити споживачам за технології зберігання енергії. За основу було взято накопичену встановлену потужність, поточні витрати та майбутні інвестиції.

Як приклад використання нового способу розрахунку, команда прогнозує, що електричні машини можуть потенційно конкурувати з бензиновими вже в 2022 році. Вони також показують, що домашні батареї, які використовуються для зберігання енергії сонячних панелей в окремих будинках, можуть стати конкурентоспроможними в 2030-тих роках.

Відновлювані джерела енергії, такі як сонячна або вітрова, виробляють енергію з перервами, за сприятливих умов. Коли генерується надлишок електроенергії, вона часто витрачається марно замість того щоб бути збереженою та використаною коли з’явиться така потреба.

Технології зберігання енергії, включаючи традиційну перекачувальну гідроелектростанцію, акумулятори та паливні елементи, можуть допомогти уникнути цього збитку та забезпечувати електроенергію в умовах недостачі. Однак, багато з них все ще дуже нові технології, тобто вони не дуже широко поширені і мають високу вартість.

Оскільки нові технології стають все стійкішими, виробляється більше одиниць, і витрати, як правило, падають внаслідок економії на масштабі та поліпшення виробництва. Так було і з  відновлюваними генераторами енергії, такими як сонячні панелі, і дослідники очікують, що це те саме чекає і на технології зберігання енергії.

Однак, оскільки технології зберігання все ще досить нові, існує велика невизначеність щодо того, який рівень зниження вартості вони матимуть. Цей новий аналіз показує, що при обґрунтованих інвестиціях, технології зберігання енергії можуть скоро стати набагато дешевшими. Лідерами зі зниження цін стануть електромобілі, адже вартість батарей продовжує падати.

Вчені наголошують, що за допомогою цього інструмента аналізу можна кількісно визначити, коли накопичення енергії стає конкурентоспроможним, і визначити куди інвестувати, щоб це відбулося якомога швидше, тим самим зводячи до мінімуму інвесторську та політичну невизначеність.

Для розробки інструменту, команда зібрала дані про встановлену потужність та ціну декількох поточних технологій накопичення енергії, щоб побачити, як зменшуються витрати при збільшенні встановленої потужності. Тоді вони використали ці тенденції, щоб підрахувати, наскільки швидко витрати будуть знижуватись, отримуючи різні рівні майбутніх інвестицій для збільшення встановленої потужності.

Таким чином, вони зробили ряд прогнозів про те, коли енергосистеми з низьким вмістом вуглецю зможуть наздогнати традиційні системи викопного палива. Наприклад, вони порівняли вартість проїзду однієї милі за допомогою електричних акумуляторних батарей з урахуванням ціни на електроенергію з вартістю проїзду на паливних баках включаючи ціну на бензин.

Це показало, що з нинішніми цінами на нафту, електричні машини наздоженуть звичайні за обсягами витрат не пізніше 2034 року, а можливо, ще до 2022 року.

Згідно з ученими, цей інструмент дозволяє нам боротися з однією з найбільших невизначеностей у майбутній енергетичній системі та використовувати реальні дані, щоб відповісти на запитання, як зберігання електроенергії могло б революціонізувати сектор виробництва електроенергії або коли високоякісні батареї для домашнього зберігання у поєднанні з персональними сонячними батареями стануть рентабельними.