Кому до в’язниці: партбосам чи виконавцям їх незаконних вказівок?

unnamedМабуть, уперше в сучасній історії виборчих перегонів в Україні члени міської територіальної виборчої комісії будуть притягнуті до карної відповідальності за прийняття неправомочних рішень під час виборчого процесу.

Це стало можливим завдяки прийняттю суддею Новокаховського міського суду ухвали щодо розгляду скарги О.Лук’яненка на бездіяльність прокурора-керівника Новокаховської місцевої прокуратури щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Нагадаю, після виборів до місцевих органів влади 25 жовтня минулого року два склади Новокаховської міської виборчої комісії не приймали передбачене Законом «Про місцеві вибори» рішення щодо реєстрації О.Лук’яненка депутатом міськради. Центральна виборча комісія вказувала на неправочинність таких дій, але члени теркомісії, на вимогу своїх партійних керівників, відмовлялися виконувати вимоги Закону. Двічі ЦВК приймала рішення щодо розпуску нашої виборчої комісії. Але сформована з представників тих же самих партій, ТВК знову відмовлялася приймати законне рішення. Тільки після того, як ЦВК утретє (!) сформувала склад Новокаховської ТВК, 13.01.16р. рішення було прийняте.

Суд 11 березня прийняв ухвалу, в якій сказано:

«… керуючись ст.ст. ч.1 п.1. ст.303, 306-307, ч.2 ст. 376 УПК України, слідчий суддя ПОСТАНОВИВ:

Скаргу Олександра Лук’яненка задовольнити.

Зобов’язати прокурора-керівника Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області внести відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відповідно до ч.1 ст.214 УПК України за заявою О.Лук’яненка від 29 лютого 2016 року про вчинення кримінального правопорушення.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.

Повний текст ухвали буде оголошено 16.03.2016 року о 13-15 годині».

Це рішення суду по суті є ляпасом місцевій прокуратурі, яка двічі (у листопаді і грудні 2015 року) повертала без задоволення заявнику звернення щодо протиправних дій членів міської виборчої комісії. Складається враження, що деякі працівники прокуратури ще живуть за «старими поняттями», коли прокурор, як Цар і Бог, вирішував за слідство, що є злочином, а що ні. А потім ще вирішував і за суд: винні особи, про протиправні дії яких повідомляє заявник, чи ні.

Завдяки кому і чому прокуратура явила громаді таке вибіркове ставлення до протиправних дій громадян, сподіваємось, покаже час і слідство. Але від нового керівництва прокуратури ми чекаємо дотримання вимог чинного законодавства без огляду на партійну приналежність, зв’язки чи особисті стосунки правопорушників.

І наостанок. Мені дуже хотілося б почути спілкування керівників міських партійних організацій Я.Тобинського (ВО «Батьківщина»), П.Джуманіязової («Совість України»), І.Лепень («Народний Фронт») зі своїми представниками у ТВК, яких вони «заохочували» до прийняття незаконних рішень і яким гарантували безкарність. А тепер, коли слідчі почнуть тих викликати на допити та оголошувати про підозру у скоєнні злочину, що вони скажуть своїм партійним босам? І хто, врешті решт, буде відповідати за порушення виборчого законодавства?

Віктор Васильєв