Корисно знати. Що таке детокс, і чи насправді це працює?

Про те, що “ми брудні із середини” казали ще в давньому Єгипті. Старше покоління прагнуло “очиститись від шлаків”, а міленіали “роблять детокс”. Донедавна, справжній детокс робили в реанімації людям із передозуванням нартотиками чи алкоголем. Та згодом ідею підхопив бізнес, і нині продажі детокс-соків в США сягають $3 млрд. В Україні подібний підрахунок ніхто не проводив, але детокс-дієти є надзвичайно популярними.

Як насправді працює детокс і чи потрібен він вам – розповідає біолог та наукова блоґерка Дарія Прокопик.

ЩО ТАКЕ ДЕТОКС?

Концепція детоксу полягає в тому, що наше тіло в процесі життєдіяльності ніби-то утворює токсини і “шлаки”, і їх треба постійно позбуватись. Інакше вони псують нашу шкіру, кишечник, спотворюють запах тіла і заважають ясності думок.  В якості боротьби із токсинами нам пропонують сокові дієти, прянощі, гідроколонотерапію, масажі та сауну.

Наше тіло самостійно вміє робити детокс в печінці та виводити все непотрібне через кишківник, легені та нирки. Ми постійно щось знешкоджуємо: деякі гормони, каву, ліки, косметику, сигаретний і автомобільний дим.

За детокс відповідають спеціальні ферменти, і допомагають їм в цьому вітаміни та амінокислота глутатіон. У результаті, “токчисні” речовини стають розчинними у воді і виходять з організму. Якщо детокс-фрешем просто “залити токсини”, то вони не знешкодяться.

У слабкості, нездорових проявах на шкірі чи у диханні можуть бути інші причини – наприклад, брак вітамінів, гормональний дисбаланс, але ніяк не “токсини”.  “Забиті судини” – це атеросклероз, наслідок нездорового харчування, брак руху і куріння. “Брудний кишківник” – це і бактерії, що там живуть і нам потрібні, і дискомфорт через нездорову їжу, алергії, гіподинамію чи зневоднення, погане травлення чи брак рослинних волокон в раціоні.

ЧИ МОЖНА СХУДНУТИ НА ДЕТОКС-ДІЄТІ

Тиждень детокс-дієти справді допомагає схуднути – від голоду, втрати води і промивання кишечника.

Є і зворотній бік. Детокс-процедури можуть пошкодити кишківник, а  непастеризованим соком легко отруїтись. До того ж, вітаміни в соках швидко руйнуються. Тривале голодування може спричинити закислення крові та навіть кому.

Не засмучуйтесь, якщо досі вірили в боротьбу зі шлаками! В ідеї акценту на овочі, спеції та чаї є певний підтверджений наукою сенс. Зелений чай, буряк, темні ягоди, різноманітні капусти, зелень, кава, кориця, ройбуш та соя активують гени, що відповідають за детоксикацію. А ще й забезпечують нас речовинами, потрібними для нього.

ЯК ДОПОМОГТИ ОРГАНІЗМУ ОЧИСТИТИСЯ

Перш за все, уникайте “інтоксикації” сміттєїжею та їжте багато свіжих овочів та фруктів. Це допоможе кишківнику, судинам, печінці та шкірі.

По-друге, не куріть і відмовтесь від алкоголю. Коли ви кинете курити, ваш організм не буде змушений постійно знешкоджувати 4000 різноманітних токсичних сполук диму. Так само відома від куріння на 25% знизить ризик серцево-судинних хвороб (“зашлакованих судин”). Ще одне джерело інтоксикації – алкоголь. Що менше його ви споживаєте, то “чистіша” ваша печінка і все тіло.

По-третє, займайтесь спортом. Фізична активність допомагає схуднути, “чистить судини” і налаштовує на  здорове харчування.

Джерело