Лікарня залізничників Таврійська: в пошуках рішення

likarnya150

3 вересня відбулося спільне засідання планово-бюджетної комісії Новокаховської міської ради з головами постійних комісій, на якому розглядався лист начальника фінансового управління міської ради І.Фурсєєвої щодо винесення на чергову сесію міської ради питання подальшого функціонування Таврійського поліклінічного відділення Відділкової лікарні станції Херсон ДП Одеської залізниці.

Історія цього питання ведеться з прийняттям керівництвом Укрзалізниці рішення щодо відмови з початку поточного року від фінансування галузевих лікарень по всій Україні. В пошуках коштів на існування в кризових умовах креативні керівники цієї держустанови вирішили виконати одне з гасел Майдану щодо рівного доступу всіх громадян до закладів охорони здоров’я. Під гасла про відкритість привілейованих лікарень, типу київської Феофанії для нардепів та працівників еліти держустанов столиці, під «роздачу попали» і інші коліщата ще досить розгалуженої системи спеціалізованої медичної допомоги окремим верствам населення України. Це, так би мовити, загальні моменти нашої проблеми.

А конкретні наші, таврійські такі. Таврійське поліклінічне відділення (як кажуть у таврійську лікарня залізничників) налічує 54,5 ставки працівників. Від завідуючого відділенням до останньої санітарки. І ось з початку цього року між залізничниками, які рахують, що скинули з себе цей лікарняний тягар, керівництвом області в особі департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації), Херсонської обласної ради і міською владою Нової Каховки точиться колотнеча, в якій потерпають саме ці 54,5 працівники лікарні. Одні (залізничники) вважають, що свою функцію вони виконали сповна – перестали утримувати лікарню і вважають що тепер це повинна робити місцева влада. Ось ту і починаються підводні камені процесу: обласна рада за півроку так і не прийняла рішення щодо прийому до спільної власності територіальних громад області майна відділкової лікарні станції Херсон ДП «Одеська залізниця» в складі залізничної лікарні в місті Херсон та полікліничного відділення в м. Таврійськ. Після цього облрада вже могла б передати до власності міст Херсона та Нової Каховки відповідні частини цього закладу. А вже після цього влада міст мала право вирішувати подальшу долю цих об’єктів.

Але цього не сталося. Коли в січні перед прийняттям міського бюджету на 2015 рік постало питання про необхідність виділення з міського бюджету частини коштів на виплату заробітної плати працівникам закладу в Таврійську, депутати дали згоду на виділення 450 тисяч гривень на 1 квартал поточного року.

Але на протязі першого кварталу остаточного рішення щодо подальшого існування цих медичних закладів так і не було прийнято. В результаті починаючи с квітня працівники відділення не отримують заробітну плату. Але на роботу ходять, мабуть сподіваючись на те, що перед місцевими виборами ні в кого «не підніметься рука» на скорочення людей і цілої лікарні.

За цей час керівники КЗ «Центральна міська лікарня міста Нова Каховка» І.Гайдаманчук та КЗ «Центр первинної медіко-санітарної допомоги міста Нова Каховка» З.Зінченко за дорученням міського голови В.Коваленко відпрацювали механізм входження закладу у систему медичної допомоги міста. Вони запропонували на базі комплексу споруд лікарні створити амбулаторію загальної медичної практики та сімейної медицини №6, яка б так же, як і лікарня обслуговувала мешканців Таврійська. В цій установі пропонувалося працевлаштувати 22 співробітників лікарні.

Але керівництво лікарні та профспілкового комітету на пристали на ці пропозиції. Замість цього вони «бомбардують» губернатора області та міського голову Нової Каховки листами з вимогами виплати заробітної плати за другий квартал у сумі понад 582 тис. грн. та погрозами проведення масових протестних акцій на захист своїх прав.

Обговорення питання на планово-бюджетній комісії було емоційним. Висловлювались різні точки зору і думки. Одна з них була майже крамольна: рада зробила помилку в січні, коли перший раз виділила кошти на виплату заробітної плати. Бо тепер керівники лікарні і профспілок замість того, щоб шукати шляхи виходу з тупікової ситуації, в яку їх загнало керівництво Укрзалізниці, по суті, шантажують місцеву владу погрозами протестних акцій… Висловлювали депутати і непорозуміння мовчазної позиції міського голови м. Таврійська М.Різака та депутатів Таврійської міської ради. Наче вони до проблем лікарні залізничників та її персоналу ніякого відношення не мають.

За підсумками обговорення комісія прийняла таке рішення:

«1. Визнати бездіяльністю порушення порядку фінансування поліклінічного відділення станції Каховка в м.Таврійськ з боку Херсонської обласної ради та головного лікаря поліклінічного відділення станції Каховка в м.Таврійськ Доніча А.М.

  1. Рекомендувати винести дане питання на найближчу сесію Новокаховської міської ради. Прийняте рішення зі зверненням направити до Херсонської обласної ради для невідкладного вирішення питання фінансування поліклінічного відділення станції Каховка в м.Таврійськ та передачі його до комунальної власності Новокаховської міської ради.
  2. Рекомендувати міському голові м.Таврійськ Різаку М.І. та депутатам Таврійської міської ради скликати позачергову сесію Таврійської міської ради, на якій розглянути питання невідкладної передачі поліклінічного відділення станції Каховка в м.Таврійськ до комунальної власності Новокаховської міської ради.
  3. Враховуючи неможливість швидкого вирішення питання фінансування поліклінічного відділення запропонувати медичним працівникам поліклінічного відділення станції Каховка в м.Таврійськ працевлаштування у КЗ «Центральна міська лікарня міста Нова Каховка» та КП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» та звернутися з цього питання до головного лікаря Гайдаманчука І.І. та головного лікаря Зінченко З.І.
  4. Терміново провести виїзне засідання постійної комісії з питань планування, бюджету та фінансів до Таврійської міської ради для вжиття заходів щодо вирішення даного питання.»

Дивишся іноді на дії деяких керівників, особливо у царині медицини і шкільної освіти, і складається враження, що у деяких наших громадян відсутнє розуміння того, що країна вже понад 25 років живе в іншому світі. Це жорсткий, навіть інколи жорстокий світ вимагає від всіх людей, що в ньому живуть, пошуку взаємопорозуміння при вирішенні всіх питань. Особливо тих, де перехрещуються інтереси різних груп людей. Так, вимагаючи собі заробітну плату в незмінних старих обсягах, лікарі-залізничники не беруть до уваги те, що та система галузевої медицини, де вони працювали, відійшла у минуле. Разом з цим відійшло у спогади додаткове фінансування, надбавки до зарплати, зменшене, у порівнянні з лікарнями МОЗ професійне навантаження, І.Гайдаманчук, батько якого багато років працював головним лікарем цієї лікарні, навів такі цифри: середнє навантаження на прийомі одного лікаря у лікарні залізничників складає 2,5 прийоми на день. У міській поліклініці – 40! Може ось чому не дуже поспішають лікарі з Таврійська переходити до міських закладів – там і навантаження в рази більше, і контроль з боку керівництва та громадськості жорсткіше… А втрачати те, до чого за багато років звик – дуже важко.

Депутати планово-бюджетної комісії свій крок у вирішенні питання зробили. Тепер чекаємо на наступні кроки міських рад Таврійська та Нової Каховки.

Віктор Васильєв, депутат Новокаховської міської ради