Лілія Микитенко: «Головна мета – надання якісних освітніх послуг»

Віднедавна міський відділ освіти очолила Лілія Микитенко. Перед тим, як обійняти цю посаду, Лілія Анатоліївна п’ять років поспіль працювала директором Дніпрянської школи. Взагалі в освіті працює вже 25 років, має вищу кваліфікаційну категорію, звання «Старший вчитель». На даний час ще й депутат Новокаховської міськради, голова постійної депутатської комісії з гуманітарних питань, освіти та охорони здоров’я.

Під час нашої розмови з новою очільницею міськво ми поцікавилися її думкою з приводу бачення не тільки освітніх проблем, а й розвитку освітньої галузі, яка є одним з потужних підрозділів життєдіяльності Нової Каховки.

– Яке з пріоритетних завдань потребує невідкладного вирішення?

– Наразі стабільно функціонують 14 шкіл, 21 дитсадочок і 5 закладів позашкільної освіти. Існують наміри: будинок дитячої творчості та три станції (юних натуралістів, техніків і туристів), не скорочуючи, реорганізувати в єдиний заклад. Одразу зауважу: кількість гуртків не скорочується. Зміни відбудуться тільки в адміністративних апаратах. Головна мета такої реформації в тому, щоб керівники гуртків виходили працювати у школи. Зараз з різних причин скоротилася мережа гуртків у школах, і щоб діти цього не відчули, ми пішли на такий крок. Гуртки позашкільних навчальних закладів будуть працювати при школах.

Ще одним потужним кроком в напрямку розвитку, звичайно, є створення ліцею для учнів 10-11, а в майбутньому і 12-х класів. Так, у нашому місті зараз працює ліцей, однак він, так би мовити, існує трохи не в тому форматі. Ми ж плануємо створити такий ліцей, в якому будуть враховані всі побажання і потреби тих, хто навчатиметься в ньому. При цьому він буде оснащений так, щоб діти могли здобувати якісну освіту. Скажу більше, можливо, сміливо і амбіційно, та все ж таки маємо намір розпочати навчання в ньому вже з 1 вересня цього року. Звичайно, ті, хто зараз навчається в ліцеї, продовжать навчання в ньому. Сьогодні на третьому поверсі 4-ї школи йдуть роботи з облаштування. З адміністрацією ліцею обговорювалося питання кадрового поповнення педагогічного складу. Ця робота, повірте, не дає спокою нікому, починаючи від міського голови і закінчуючи вчителями, які працюють в ліцеї.

Не можу не розповісти про інклюзивний центр для дітей з особливими навчальними потребами, що з 1 вересня вже працює в приміщенні відділу освіти. Очолює його Марина Скрипнікова. Через брак умов для занять вирішено облаштувати такий центр в 10-й школі. Чому саме у цій школі? Відповідь проста: тут працюють інклюзивні класи. Такі класи існують і в 1-й школі, але десята більша за площею і в ній знайшлося приміщення. Тут проводяться роботи з реконструкції, які завдяки підрядникам просуваються дуже швидко і виконуються якісно. Днями ми зустрічалися з керівником обласного департаменту освіти Євгеном Криницьким, який повідомив, що на відкриття центру приїде перша леді нашої країни Марина Порошенко.

Побутує думка, що інклюзивно-ресурсний центр – це заклад, в якому діти навчаються, однак він функціонує більше для їхнього всебічного розвитку, хоча навчальний момент теж присутній. Особливістю цього центру є те, що батьки можуть супроводжувати дітей під час перебування в ньому.

– Розкажіть, будь ласка, про оснащення шкіл. Сучасне обладнання на зразок мультимедійних дошок – це фантастика для наших шкіл?

– Зовсім ні. Якщо про мультимедійні дошки, то вони є не тільки в міських, а й в сільських школах – Маслівській, Дніпрянській. А класи Нової української школи (НУШ) обладнані мультимедійними проекторами, плазменими екранами, ноутбуками. Це реальне сьогодення наших шкіл. І ще – сучасні меблі. Ще до запровадження засад Нової української школи в 1-й і 3-й школах діти навчалися за такими меблями, які зараз є в НУШ. Навіть більш того, в цих закладах були меблі, за якими діти можуть навчатися стоячи.

– Не можемо не запитати про збори батьківських коштів для шкільних чи класних потреб. Чи варто залучати їх до освітнього процесу?

– Це тема, яка була, є і буде. Завдяки батькам в школах робиться дуже багато – ремонти в класах або придбання чогось нового і потрібного. Однак, незважаючи на різні ситуації, ніхто від них нічого не вимагає. Якщо батьки не можуть здати кошти, то їхню дитину ніхто не буде утискати. Такого бути не може – це сто відсотків.. Взагалі в нинішній час формація молодих сучасних батьків так стимулює працівників міністерства освіти, що ті просто не встигають за ними. Проте збір батьківських коштів відбувається тільки на добровільних засадах. І в жодній нашій школі вимагання або збору коштів за списками немає.

– Враховуючи усі небезпеки сучасного життя, на які може наразитися дитина, чи потрібна охорона в школах?

– Нещодавно з керівником КП «Муніципальна охорона» Михайлом Нечесою ми обговорювали питання щодо підключення шкіл до тривожної кнопки. Це буде допомогою шкільним охоронникам, які працюють у змінному режимі. Можливо, ми запровадимо такий виклик, але спочатку треба обрахувати вартість цього проекту.

– Чому вихователі дитсадків працюють не на повну ставку? Питання повної оплати їхньої праці піднімалося, але так і не вирішилося.

– На місцевому рівні ми цю проблему вирішити не можемо. Розрахунки оплати праці вихователів здійснюються за відповідною постановою Кабінету Міністрів. Завідуючі дитсадків ініціювали звернення на моє ім’я, що дає підстави звернутися до міського голови, а також до обласного Департаменту освіти, профільного міністерства задля вирішення проблеми. Скажу більше, у зв’язку з такою ситуацією зараз дуже гостро відчувається кадровий голод у дитсадках. Вихователі, не маючи можливості утримувати дітей, сім’ю, звільняються. Випускники Бериславського училища, яких зовсім небагато у порівнянні з минулими роками, просто не йдуть на роботу до дитсадків. Намагаємося запрошувати вчителів молодших класів працювати вихователями, але проблема величезна.

Освіта сьогодні в стадії реформування. Але наші педагоги не бояться змін та новацій. Освітня галузь Нової Каховки йде в ногу з часом – в освітніх закладах працюють пілотні класи, експериментальні групи, творчі лабораторії, майстер-класи. Головна мета – надання якісних освітніх послуг здобувачам освіти від дошкільнят до випускників шкіл. Щиро дякую за підтримку, допомогу, порозуміння міського голову Володимира Коваленка та куратора освітньої галузі Володимира Сироватку.

В розмові про сьогодення освітян ми торкнулися багатьох проблем. Серед них і дотримання теплового режиму в школах и дитсадках. Ця тема піднімалася на апаратній нараді у виконкомі. Як запевнила Лілія Анатоліївна, контроль за температурою у групах і класах ведеться щоденно. В разі виникнення негараздів або в котельній, або на тепломережах намагаються вирішити проблему негайно. Щодо останньої новації, коли дитина, маючи записку від батьків може до десяти днів не відвідувати школу, новий керівник міськво пояснила: на практиці батьки, попереджаючи про відсутність дитини, пояснюють причини. І випадки, коли учень все ж таки хворіє, зазначаються окремо. На щастя, незважаючи на загрозу, цього року ані в школах, ані в дитсадках не було карантину.