Литва в нашому серці

З почесним гостем «Таврійських горизонтів» бізнес-омбудсменом в Україні паном Альгірдасом Шемета з Литви ми спілкувалися на балконі «Прем’єру».3Яскравого, сонячного, по-літньому спекотного дня перед нами розкривалася неймовірної краси панорама синього-пресинього Дніпра, темно-зеленого острова Козацький, білосніжних споруд Каховської греблі та неосяжних просторів Правобережжя із селом Козацьке на протилежному березі.
4

Здалося, що на фоні захоплюючого краєвиду із посадовцем, який захищає інтереси підприємців, буде більш доречно поспілкуватися не з питань розвитку бізнесу, а поцікавитися щодо культурологічних зв’язків українців і литовців.

Адже, як виявилося, панові Альгірдасу розповіли, що у тому числі Правобережжя нижнього Дніпра, тобто половина сучасної Херсонщини, колись належала політичному угруповуванню поляків та литовців – Речі Посполитій. По дорозі до Нової Каховки йому, звичайно ж, показали литовську сторожову вежу, що у селі Веселе. До речі, це та сама вежа, якою зацікавилося литовське міністерство культури. Ну а якщо говорити про часи 4-2 тисячоліття до нашої ери, то науковці встановили, що на Дніпрі мешкали пралітовці, які з Балкан пройшли шлях до Балтики (сколоти, лотва, литува).

Ми знаємо, що у січні 2017 року у Вільнюсі відбудеться ІІ Міжнародний фестиваль дитячо-молодіжної творчості «Литовська феєрія», куди відправляться наші юні митці. А херсонські патрульні поліцейські нещодавно побували у Вільнюсі, де вивчали досвід колег. Робота проводилася в рамках акції «Дні Херсонщини в Литві» (вона проходила під гаслом “Через культуру до економіки”) – «Дні Литви в Херсонщині» (вистави, творчі зустрічі, виставки, дискусії, показ фільмів, екскурсія «Литовський тур по Херсонщині» тощо) пройшли у травні.

Заступники міністрів культури обох країн поспілкувалися щодо створення українсько – литовської комісії з проблемних питань культури. Цьогорічний проект називається «Литва – Україна. Культурне партнерство 2016».

Як зазначив пан Альгірдас, багато литовців цікавляться нашою спільною історією, адже зв’язки двох народів тривали дуже довгий час. Він запевнив: «Литва – це та країна, яка щоненайбільше підтримує Україну. Це у тому числі пов’язано з нашим минулим».

Звичайно, ці слова дорогого коштують, тому є запорукою нашої подальшої співпраці.