Любов до життя Михайла Гребеннікова

20160408_155111

Днями в Картинній галереї ім. А.С.Гавдзинського відбулася презентація виставки із Запоріжжя “Любов до життя Михайла Гребеннікова”. Людей зібралося, на жаль, не дуже багато, але ті, хто прийшов, почули прекрасну, майже казкову, історію появи цієї колекції.

До нас цю виставку привезли наші добрі друзі-запорожці – Людмила Травень, мистецтвознавець Запорізького художнього музею, Андрій Соколенко, художник, Олександр Панасенко, лікар, і Інеса Атаманчук, наша землячка, журналіст, яка вже давно живе в Запоріжжі, але ніколи не забуває картинну галерею і нас. Завдяки цим людям, шанувальники образотворчого мистецтва відкрили для себе ім’я талановитого художника Михайла Порфировича Гребеннікова.

20160408_155625

Олександр Панасенко відвозив свою знайому пацієнтку додому і виявив в сараї стос не малих розмірів з роботами живопису, написаного на картоні. Як зізнався сам Олександр, раніше ставився до живопису, як до мазанини. Нехай пробачать нас художники! Але він все ж зателефонував Андрію Соколенко, який побачивши роботи був трохи шокований. Не так тим, що роботи були професійно виконані, а тим, в якому стані вони були. Повинна сказати, що ці роботи, як і люди, народилися в сорочці! Андрій Соколенко привів їх в порядок – де підфарбував, де підправив, все закріпив лаком. За допомогою добрих людей роботи були оформлені в рами, нехай найпростіші, але від цього вони не втратили своєї пишноти. Інеса Атаманчук разом з Людмилою Травень зайнялися пошуком знайомих, хто міг знати Михайла Порфировича як художника. На жаль, таких виявилося небагато.

20160408_164638

Чому раніше нікого не привернув живопис цього художника – чи то від його природної скромності, чи то від байдужості людей, – залишається питанням. Ніхто не може сказати, чи вчився він живопису професійно. Це дивно, але так буває …. Але ми точно знаємо, що він виконував замовні плакати великих людей того часу в дуже цікавій техніці “Сухач” … Будемо сподіватися, що мистецтвознавці Запоріжжя все ж розкопають таємницю творчого життя і спадщини Михайла Порфировича Гребеннікова.

20160406_151342

В експозиції виставки, яка відкрилася в картинній галереї, шістдесят одна робота. Розмістилися вони в двох залах на другому поверсі. Представлені пейзажі неймовірної реалістичності, з гамою зеленого, що переходить в різні відтінки, з сільськими пейзажами, з сонячним світлом, що пронизує картину, з великою любов’ю до життя людини, яка втратила повністю зір і жила залишок життя в непроглядній пітьмі. Більше тридцяти років Михайло Порфирович вів незримий діалог зі своїми роботами, перебираючи їх час від часу, як би переглядаючи, згадуючи помах пензля або кожен мазок, покладений мастихіном …

20160406_151635

Ще в виставці представлені всього лише два натюрморти, один з яких, просто, переносить нас в в сімдесяті роки минулого століття … Приходьте в картинну галерею і ви самі все побачите і поринете в світ природи. Багато пейзажів нагадують наші околиці, хоча написані вони в Запоріжжі, але Дніпро він всюди Дніпро!

20160406_151534

Ще хочу сказати, що ця колекція не нічийна. Її власники родичі художника, які живуть в Миколаєві. Внучаті племінники Наталя і Олександр із завзяттям приїхали на презентацію виставки і розповіли трохи про свого талановитого дідуся і привезли із собою декілька невеличких етюдів. Ми плекаємо маленьку надію, що колекція картинної галереї буде гідна поповненням хоча б однією роботою Михайла Порфировича Гребеннікова.

Олена Михайленко, директор картинної галереї ім. А.С.Гавдзинського