Маленький “Лувр” з іменем Великого митця

15 років тому Новокаховській картинній галереї було присвоєно ім’я Альбіна Станіславовича Гавдзинського – Людини з великої літери, знаного митця, Народного та Заслуженого художника України.

Доленосне рішення міськради  було ухвалено 18 лютого 2003 року.  І треба сказати, це дуже унікальний випадок, коли об’єктам культури присвоюють ім’я за життя людини. Талановитий художник був удостоєний такої честі за високі заслуги перед містом. Які саме?  Про це NK-online.tv розповідає директор культурного закладу Олена Михайленко.

– Майже десять років свого життя Альбін Станіславович  присвятив саме  створенню живописного літопису будівництва Каховської ГЕС та нашого славного міста, – зазначає  Олена Дмитрівна. –  Як виявилось, вперше у  наших краях  митець побував ще у 1949 році, а потім, вже  у 1951-у, приїхав на будівництво.

Скільки робіт написав художник під час будови  достеменно ніхто  не знає. Оскільки  багато  полотен було подаровано тим, з кого він писав портрети чи  будівельникам, високопоставленим особам. А в 1961 році художник  зробив неоціненний дар місту – 237 його робіт оселилися в Новій Каховці і були занесені до Державного Фонду України. Цього ж року Альбіна Гавдзинського було удостоєно високого звання «Почесний громадянин міста Нова Каховка» та «Почесний будівельник Каховської ГЕС».

Спочатку твори зберігалися і експонувалися  в Палаці культури, але належних умов для них там не було. Саме  тому постало  питання про створення картинної галереї. І  4 листопада 1967 року  у Новій Каховці було засновано картинну галерею, яка спочатку підпорядковувалась Обласному краєзнавчому музею, а потім  – художньому музею ім. О. Шовкуненка. І лише  у 2002 році наша галерея перейшла на утримання Новокаховської міської ради і стала самостійним музеєм.
За п’ятдесят років існування колекція творів Гавдзинського зросла до 299 робіт, з яких 297 зберігаються в закладі, 2 – в Музеї історії міста.
Пройдуть роки, а може й  століття, і новокаховчани завжди будуть згадувати Альбіна Станіславовича Гавдзинського, відвідавши   картинну галерею його імені, і пишатися тим, що провінційне містечко має свій храм мистецтв, свій  маленький Лувр з неперевершеною колекцією будівельних пейзажів, в яких назавжди закарбувалися кроки величної будови минулого століття крізь призму світосприйняття віртуозного художника з Одеси.
Дякую долі, яка подарувала мені та іншим новокаховчанам  зустріч і знайомство з людиною великої душі та неперевершеного таланту, з його самобутньою та багатогранною творчістю.

Альбін Гавдзинський та Олена Михайленко
Альбін Станіславович з онукою Ліндою

Новокаховчани вітають митця з ювілеєм