Масляниця (Масниця)-2016: коли починається, історія та традиції свята

maslenica-kak-pravilno-pech-bliny-1Час летить так швидко, що й озирнутися ми не встигли, як пройшли новорічні свята і пора проводжати зиму. А це означає, що прийшов час одного з найулюбленіших свят дітей і дорослих. Нинішнього року загальні веселощі триватимуть з 7 по 13 березня. Весь тиждень можна буде насолоджуватися смачними млинцями на Масленицю і відвідувати народні гуляння, проводжаючи зиму і зустрічаючи весну. Але про все по порядку.

Ще за часів Київської Русі Масляна вважалася радісним та всенародним святом, завжди супроводжувалася передзвоном дзвіночків на трійках і смачними млинцями. Тож і нині важко уявити собі Масницю без чаювання та народних гулянь.

Масницею або сирною седмицею в народі називають тиждень перед Великим постом. Це час народних гулянь перед тривалим періодом утримання. “Сирний тиждень” кожен рік припадає на різні дати.

Кожен день Масляної має свою назву і традиції.

Понеділок Масляної називається “зустріч”. В цей день зазвичай розкачують крижані гірки. Вважається, що чим далі котяться сани, тим краще буде врожай.

Вівторок сирного тижня отримав назву “загравання”, коли зазвичай влаштовують веселі ігри в галасливій компанії і пригощають млинцями за веселощі.

Середа, третій день Масляної, звуть “лакомка”. Господині в цей день готують багато смачних страв, запрошують гостей відповісти страви, і в першу чергу млинці.

Святковий четвер називається “разгуляй”. За традицією, в цей день люди допомагають сонцю прогнати зиму. Для цього виїжджають на санях довкола території поселення за годинниковою стрілкою, тобто “по сонечку”.

У п’ятницю – “тещині вечори, зяті їдуть на млинці до тещ, які повинні вшановувати зятя смачними млинцями.

Субота називається “зовичні посиденьки”. В цей ходять в гості до рідних і близьких, проводячи вечір в галасливій компанії за поїданням млинців.

Останній день Масляної – називається “прощена неділя”, коли прийнято просити пробачення у знайомих і рідних за образи. Також спалюють опудало – символ зими з проханнями, щоб швидше прийшла весна. Цей ритуал супроводжується масовими гуляннями і театралізованими виставами. Після вечірнього церковного богослужіння люди просять один у одного прощення за заподіяні образи, щоб розпочати Великий піст із миром в душі. Також цього дня в українців прийнято поминати покійних родичів. Тому, це свято відзначається в багатьох містах з метою збереження автентичних українських традиції. Святкування влаштовуються саме як підготовчий етап до Великого посту та присвячене примиренню з ближніми і налагодженню добрих стосунків, і воно цілком виправдане. Тим паче, що кожний українець вже більше двох років знаходиться в напрузі, шукає миру в країні та душі. Нехай нові сподівання на краще та позитивні думки разом з першим теплим весняним сонцем увійдуть в наші серця і могутньою спільною силою наблизять час здійснення цих бажань.

Увага! Запрошуємо всіх новокаховчан та гостей міста на ХІІІ фестиваль «Новкаховська Масниця», який проходитиме 13 березня з 10.00 до 18.00 на площі Сільських Будівельників.