Медаль Джосліна – за півстоліття боротьби

Новокаховчанин першим в Україні отримав нагороду за протистояння ендокринній хворобі

Будь-­яка нагорода — це, без сумнівів, визнання. Здобутків в роботі, творчості, спорті тощо. І на перший погляд може здатися дивним, що у 1932 році відомий американський ендокринолог Елліот Проктор Джослін запропонував нагороджувати спеціальними медалями хворих на цукровий діабет 1 типу, які приймають щодня ін’єкції інсуліну впродовж 50 років і більше. Та медаль у даному випадку — свого роду мотивація, поштовх і вдячність людині за силу духа, стійко пережиті роки у боротьбі з тяжкою недугою. І першим в Україні володарем такої почесної та особливої відзнаки став наш земляк, пацієнт новокаховської ЦМЛ Володимир В.

Недуга переслідувала його ще з дитинства: діабет 1 типу діагностували у 8 років. Відтоді впродовж 55 років щоденною життєвою необхідністю цього чоловіка стали ін’єкції інсуліну. Такі ненависні і болючі, набридлі уколи…

За півстоліття, впродовж якого наш герой боровся з хворобою, інсуліни вдосконалювалися: за походженням — від тваринного до людського (генно­інженерного) та аналогів, за терміном дії — від ультракороткої (2 години) до пролонгованої (до трьох діб), за концентрацією і т.ін. Змінювалися засоби вводу препарату: від скляних шприців, які раніше потрібно було кип’ятити, до одноразових та шприц­ручок й інсулінових смарт­помп, які активно використовуються сьогодні. На жаль, спроби вводити інсулін за допомогою таблеток чи хоча б інгаляційно не увінчались успіхом, тому ін’єкції залишаються єдиним і надійним методом лікування цукрового діабету 1 типу, повертаючи хворому здоров’я та життя. Завдяки інсуліну людина з діабетом має всі шанси стати повноцінним членом суспільства, мати родину, професію, улюблену роботу, народжувати дітей та радіти життю. Саме це й довів наш земляк. Багато років його надійною опорою у боротьбі з хворобою є дружина та донька. Снаги та сили додавали життєві цілі, робота, активна суспільна діяльність.

Отримати медаль Джосліна Володимиру допомогли лікар­ендокринолог ЦМЛ Оксана Сарафонова та співробітник медичної компанії «Ново Нордіск» Ольга Татолова. Усі необхідні документи Оксана Володимирівна направила до Бостона і, як результат, — нагорода у нашому місті, завдяки якій ми дізналися про таку людину. Нехай цей приклад невпинної боротьби з хворобою стане взірцем для всіх, хто особисто зіштовхнувся з цією недугою.

Для інформації: 14 листопада 1891 року народився Фредерік Бантинг,  один із вчених, який винайшов та зміг виділити інсулін для лікування хворих на цукровий діабет. На честь 100­річчя з дня народження вченого 1991 року на Асамблеї ООН було запропоновано запровадити день боротьби з діабетом, який служитиме нагадуванням всьому прогресивному людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає.

Від «солодкої» хвороби сьогодні, за різними даними, страждає від 4 до 6% населення планети. Згідно з українською статистикою цукровим діабетом хворіють близько 1,3 млн. жителів країни. Однак багато лікарів­-ендокринологів переконані: діабетиків серед українців в 2­2,5 рази більше, ніж показує офіційна цифра, оскільки люди навіть не підозрюють про свій діагноз, допоки не відчують явні ускладнення здоров’я. У Новій Каховці на обліку ЦМЛ — 2673 хворих на цукровий діабет, 418 з яких приймають інсулін у вигляді щоденних ін’єкцій. Як зазначає ендокринолог Оксана Сарафонова, для пацієнтів міської лікарні сьогодні є всі необхідні види інсуліну, який вони отримують щомісяця безкоштовно. Лікар з прикрістю констатує: число хворих на цукровий діабет 1 та 2 типів щороку зростає, що набуває характеру пандемії.

Що ж є причиною такої страшної недуги? — задаємо логічне питання лікарю.

— Причин виникнення хвороби досить багато, в основі лежить загальне порушення функціонування ендокринної системи організму, засноване або на дефіциті інсуліну — гормону, що виробляється підшлунковою залозою, або на нездатності печінки і тканин організму в належному обсязі переробляти і засвоювати глюкозу, — пояснила лікар. — Поява цукрового діабету 1 типу часто обумовлена аутоімунними процесами, при яких в організмі виробляються антитіла проти власних клітин, кількість інсуліну зменшується аж до повного припинення вироблення гормону. Основна маса хворих 2­-м типом діабету — це люди похилого віку, а також ті, хто страждає зайвою вагою. Причиною виникнення такого виду хвороби вважається зниження кількості рецепторів до інсуліну, а також нестача внутрішньоклітинних ферментів, що призводить до порушення обміну глюкози в клітинах і тканинах. У факторі ризику ті, хто неправильно харчується, веде малорухливий спосіб життя, має генетичну схильність до хвороби (наявність діабету у найближчих родичів), страждає захворюваннями підшлункової залози, яке супроводжується ураженням бета­клітин. Засилля фаст­фудів, споживання їжі, яка швидко засвоюється, напівфабрикатів, наші постійні так звані перекуси на бігу — усе це грає не на користь нашому здоров’ю. До того ж, як це не прикро, більшість з того, що ми вживаємо щодня, містить консерванти, барвники, підсилювачі смаку, ароматизатори і т.д.

Важливо вживати натуральні, органічні продукти, вирощені власноруч, без застосування хімікатів. Крім того, викликати хворобу у людини з надмірною вагою та спадковою схильністю можуть хронічний стрес, нервові зриви та потрясіння. Схильність до діабету передається у спадок. Але якщо вести правильний спосіб життя — хвороби можна уникнути.

— Чи обов’язково на діабет може захворіти людина, яка вживає багато солодкого?

— Глюкоза має бути в нашому організмі. Це швидка енергія. Але якщо її вживати багато й дуже часто, і це вже залежність, яка триває з раннього дитинства, а солоденьке поступово перетворюється на згубну звичку, то наслідків не уникнути. Є дослідження, в ході яких встановлено: люди, які не хворіють діабетом, при постійному та частому вживанні солодощів мають ускладнення, схожі на ті, які виникають при діабеті.

Слідкувати за раціоном треба з дитинства. Батьки мають прививати діткам відповідні навички та культуру. В окремих навчальних закладах цьому приділяють особливу увагу, оскільки сучасне навчання потребує високого розумового та фізичного навантаження й супроводжується значними енерговитратами. За останніми даними ВООЗ здоров’я дитини на 15% залежить від організації медичної служби, на 25% — від генетичних особливостей і на 60% — збалансованого харчування. Те, які продукти вживає дитина і як саме, — дуже сильно впливає на формування організму. У раціоні школярів має бути багато фруктів, овочів. Необхідно відмовлятись від перекусів на бігу, особливо солодких — усіляких батончиків, шоколадок, тістечок.

— Що можете порадити діабетикам з приводу харчування та способу життя?

— Важливо не просто дотримуватися дієти, а повністю переглянути свій раціон. Запорука ефективного лікування цукрового діабету — це якраз таки харчування.

І що найголовніше — треба навчитися правильно впродовж дня розподіляти кількість білків, жирів та вуглеводів. Варто відмовитися від вживання легкозасвоюваних вуглеводів, до яких належать: цукор, мед, банани, виноград, дині, груші. Усі дозволені фрукти і ягоди (малина, смородина, персики, цитрусові та ін.) потрібно вживати лише після сніданку, обіду, вечері і в жодному разі не як перекус.

Для хворих на 2 тип діабету не менш важливою є зміна способу життя: заняття фізичними вправами не менше, ніш 30 хвилин на добу (це може бути швидка хода, біг, плавання, катання на велосипеді), підтримка правильної ваги (ІМТ менше 25 кг/м2, об’єм талії менше 102 см для чоловіків та менше 88 см для жінок), категорична відмова від шкідливих звичок, наявність у щоденному раціоні овочів, фруктів, продуктів із низьким вмістом жирів. І лише наступним кроком є медикаментозна терапія. Цього року завдяки державній програмі «Доступні ліки» хворі на цукровий діабет 2 типу отримують основні таблетовані препарати безкоштовно або з частковим відшкодуванням. Нагадую, що за рецептами пацієнти мають звертатися до сімейного лікаря: 5­6 цукрознижуючих, гіпотензивних, ліпідознижуючих, серцевих препаратів та дезагрегантів вони можуть отримати за доступною ціною.

Не варто вважати, що цукровий діабет — це смертельний вирок. Прикладом тому слугує історія нашого земляка. Боріться, і нехай результатом ваших зусиль буде здоров’я!

Підготувала Наталія Левченко