Новокаховчанин першим в Україні отримав нагороду за протистояння ендокринній хворобі
Будь-яка нагорода — це, без сумнівів, визнання. Здобутків в роботі, творчості, спорті тощо. І на перший погляд може здатися дивним, що у 1932 році відомий американський ендокринолог Елліот Проктор Джослін запропонував нагороджувати спеціальними медалями хворих на цукровий діабет 1 типу, які приймають щодня ін’єкції інсуліну впродовж 50 років і більше. Та медаль у даному випадку — свого роду мотивація, поштовх і вдячність людині за силу духа, стійко пережиті роки у боротьбі з тяжкою недугою. І першим в Україні володарем такої почесної та особливої відзнаки став наш земляк, пацієнт новокаховської ЦМЛ Володимир В.
Недуга переслідувала його ще з дитинства: діабет 1 типу діагностували у 8 років. Відтоді впродовж 55 років щоденною життєвою необхідністю цього чоловіка стали ін’єкції інсуліну. Такі ненависні і болючі, набридлі уколи…
За півстоліття, впродовж якого наш герой боровся з хворобою, інсуліни вдосконалювалися: за походженням — від тваринного до людського (генноінженерного) та аналогів, за терміном дії — від ультракороткої (2 години) до пролонгованої (до трьох діб), за концентрацією і т.ін. Змінювалися засоби вводу препарату: від скляних шприців, які раніше потрібно було кип’ятити, до одноразових та шприцручок й інсулінових смартпомп, які активно використовуються сьогодні. На жаль, спроби вводити інсулін за допомогою таблеток чи хоча б інгаляційно не увінчались успіхом, тому ін’єкції залишаються єдиним і надійним методом лікування цукрового діабету 1 типу, повертаючи хворому здоров’я та життя. Завдяки інсуліну людина з діабетом має всі шанси стати повноцінним членом суспільства, мати родину, професію, улюблену роботу, народжувати дітей та радіти життю. Саме це й довів наш земляк. Багато років його надійною опорою у боротьбі з хворобою є дружина та донька. Снаги та сили додавали життєві цілі, робота, активна суспільна діяльність.
Отримати медаль Джосліна Володимиру допомогли лікарендокринолог ЦМЛ Оксана Сарафонова та співробітник медичної компанії «Ново Нордіск» Ольга Татолова. Усі необхідні документи Оксана Володимирівна направила до Бостона і, як результат, — нагорода у нашому місті, завдяки якій ми дізналися про таку людину. Нехай цей приклад невпинної боротьби з хворобою стане взірцем для всіх, хто особисто зіштовхнувся з цією недугою.
Для інформації: 14 листопада 1891 року народився Фредерік Бантинг, один із вчених, який винайшов та зміг виділити інсулін для лікування хворих на цукровий діабет. На честь 100річчя з дня народження вченого 1991 року на Асамблеї ООН було запропоновано запровадити день боротьби з діабетом, який служитиме нагадуванням всьому прогресивному людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає.
Від «солодкої» хвороби сьогодні, за різними даними, страждає від 4 до 6% населення планети. Згідно з українською статистикою цукровим діабетом хворіють близько 1,3 млн. жителів країни. Однак багато лікарів-ендокринологів переконані: діабетиків серед українців в 22,5 рази більше, ніж показує офіційна цифра, оскільки люди навіть не підозрюють про свій діагноз, допоки не відчують явні ускладнення здоров’я. У Новій Каховці на обліку ЦМЛ — 2673 хворих на цукровий діабет, 418 з яких приймають інсулін у вигляді щоденних ін’єкцій. Як зазначає ендокринолог Оксана Сарафонова, для пацієнтів міської лікарні сьогодні є всі необхідні види інсуліну, який вони отримують щомісяця безкоштовно. Лікар з прикрістю констатує: число хворих на цукровий діабет 1 та 2 типів щороку зростає, що набуває характеру пандемії.
— Що ж є причиною такої страшної недуги? — задаємо логічне питання лікарю.
— Причин виникнення хвороби досить багато, в основі лежить загальне порушення функціонування ендокринної системи організму, засноване або на дефіциті інсуліну — гормону, що виробляється підшлунковою залозою, або на нездатності печінки і тканин організму в належному обсязі переробляти і засвоювати глюкозу, — пояснила лікар. — Поява цукрового діабету 1 типу часто обумовлена аутоімунними процесами, при яких в організмі виробляються антитіла проти власних клітин, кількість інсуліну зменшується аж до повного припинення вироблення гормону. Основна маса хворих 2-м типом діабету — це люди похилого віку, а також ті, хто страждає зайвою вагою. Причиною виникнення такого виду хвороби вважається зниження кількості рецепторів до інсуліну, а також нестача внутрішньоклітинних ферментів, що призводить до порушення обміну глюкози в клітинах і тканинах. У факторі ризику ті, хто неправильно харчується, веде малорухливий спосіб життя, має генетичну схильність до хвороби (наявність діабету у найближчих родичів), страждає захворюваннями підшлункової залози, яке супроводжується ураженням бетаклітин. Засилля фастфудів, споживання їжі, яка швидко засвоюється, напівфабрикатів, наші постійні так звані перекуси на бігу — усе це грає не на користь нашому здоров’ю. До того ж, як це не прикро, більшість з того, що ми вживаємо щодня, містить консерванти, барвники, підсилювачі смаку, ароматизатори і т.д.
Важливо вживати натуральні, органічні продукти, вирощені власноруч, без застосування хімікатів. Крім того, викликати хворобу у людини з надмірною вагою та спадковою схильністю можуть хронічний стрес, нервові зриви та потрясіння. Схильність до діабету передається у спадок. Але якщо вести правильний спосіб життя — хвороби можна уникнути.
— Чи обов’язково на діабет може захворіти людина, яка вживає багато солодкого?
— Глюкоза має бути в нашому організмі. Це швидка енергія. Але якщо її вживати багато й дуже часто, і це вже залежність, яка триває з раннього дитинства, а солоденьке поступово перетворюється на згубну звичку, то наслідків не уникнути. Є дослідження, в ході яких встановлено: люди, які не хворіють діабетом, при постійному та частому вживанні солодощів мають ускладнення, схожі на ті, які виникають при діабеті.
Слідкувати за раціоном треба з дитинства. Батьки мають прививати діткам відповідні навички та культуру. В окремих навчальних закладах цьому приділяють особливу увагу, оскільки сучасне навчання потребує високого розумового та фізичного навантаження й супроводжується значними енерговитратами. За останніми даними ВООЗ здоров’я дитини на 15% залежить від організації медичної служби, на 25% — від генетичних особливостей і на 60% — збалансованого харчування. Те, які продукти вживає дитина і як саме, — дуже сильно впливає на формування організму. У раціоні школярів має бути багато фруктів, овочів. Необхідно відмовлятись від перекусів на бігу, особливо солодких — усіляких батончиків, шоколадок, тістечок.
— Що можете порадити діабетикам з приводу харчування та способу життя?
— Важливо не просто дотримуватися дієти, а повністю переглянути свій раціон. Запорука ефективного лікування цукрового діабету — це якраз таки харчування.
І що найголовніше — треба навчитися правильно впродовж дня розподіляти кількість білків, жирів та вуглеводів. Варто відмовитися від вживання легкозасвоюваних вуглеводів, до яких належать: цукор, мед, банани, виноград, дині, груші. Усі дозволені фрукти і ягоди (малина, смородина, персики, цитрусові та ін.) потрібно вживати лише після сніданку, обіду, вечері і в жодному разі не як перекус.
Для хворих на 2 тип діабету не менш важливою є зміна способу життя: заняття фізичними вправами не менше, ніш 30 хвилин на добу (це може бути швидка хода, біг, плавання, катання на велосипеді), підтримка правильної ваги (ІМТ менше 25 кг/м2, об’єм талії менше 102 см для чоловіків та менше 88 см для жінок), категорична відмова від шкідливих звичок, наявність у щоденному раціоні овочів, фруктів, продуктів із низьким вмістом жирів. І лише наступним кроком є медикаментозна терапія. Цього року завдяки державній програмі «Доступні ліки» хворі на цукровий діабет 2 типу отримують основні таблетовані препарати безкоштовно або з частковим відшкодуванням. Нагадую, що за рецептами пацієнти мають звертатися до сімейного лікаря: 56 цукрознижуючих, гіпотензивних, ліпідознижуючих, серцевих препаратів та дезагрегантів вони можуть отримати за доступною ціною.
Не варто вважати, що цукровий діабет — це смертельний вирок. Прикладом тому слугує історія нашого земляка. Боріться, і нехай результатом ваших зусиль буде здоров’я!
Підготувала Наталія Левченко