Медична галузь Новокаховської МТГ: те, що ви бажали знати

На недавній прес-конференції, присвяченій висвітленню роботи лікарень, обговорювались проблемні питання медичної галузі. Зокрема, нововведення у роботі КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» (поліклініка на вул.Героїв України, 33а), а також міської лікарні. Інформувала гендиректор КНП «ЦПМСД» Олена Ходорковська, юрист закладу, а також представник міської лікарні. Журналісти міських видань мали змогу поставити питання, які найбільше турбують мешканців громади.

– Скажіть, будь ласка, чи закінчилась реформа первинної та вторинної ланки або на якому етапі вона знаходиться?

– Медична реформа первинної ланки була запроваджена в 2013 році, але зазнала глобальних змін у 2018. Згідно реформи змінено фінансування первинної, вторинної та третинної ланок. Реформа первинної ланки передбачає фінансування Національної служби здоров’я України (НСЗУ), з якою у нас укладено договір та програми медичних гарантій для населення. Кожен мешканець нашої ОТГ повинен укласти декларацію з сімейним лікарем, що вже на сьогодні зроблено майже на 95%. Тобто доросле населення уклало декларацію з сімейним лікарем, батьки дітей – з педіатром. На підставі декларацій національна служба здоров’я України фінансує наш заклад в залежності від кількості укладених декларацій. Тож можна сказати, що реформа первинної ланки завершилася.

Фінансування первинної ланки включає в себе оплату послуг, які може отримати кожен пацієнт ОТГ: загальні аналізи крові, сечі, аналізи на глюкозу та холестерин, зважування, вимірювання тиску, кардіограму, тести на тропаміни, ВІЧ, вагітність та гепатити. Це ті обов’язкові послуги, які кожен пацієнт може отримати безкоштовно відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я №504 від 19.03 2018 року, який є обов’язковим і основним.

– Які нововведення відбулися за час реформи в організації первинної ланки?

– На підставі медичної реформи наш заклад змінив свою організаційну форму. Став комунальним некомерційним підприємством. Завдяки цьому ми маємо набагато більше шансів розвиватися у своїй сфері: відкривати додаткові рахунки у банках та вести господарську діяльність, але не з метою отримання прибутку, а з метою розширення самого закладу охорони здоров’я. Всі послуги, які ми надаємо декларованому населенню нашої ОТГ, можемо надавати іноземцям та мешканцям інших регіонів України, які приїхали до нас, але вже платно. Кожна платна послуга затверджена і вказана в статуті. Тарифи розраховуються на кожну додаткову послугу згідно діючого законодавства України. Якщо пацієнт має декларацію в іншій структурі, наприклад, приватній, або у ФАПі, він теж може звернутися до нас і отримати всі послуги, але платно.

– Є такі ситуації, коли людина уклала декларацію, а лікар пішов у декретну відпустку або звільнився. Чи є на сьогодні можливість знову укласти декларацію з сімейним лікарем?

– Якщо сімейний лікар або терапевт знаходиться у відпустці, відрядженні або на лікарняному, пацієнт може отримати ці ж послуги з іншим лікарем на період відсутності свого. В цьому випадку перезаключати декларацію не потрібно. Однак у разі звільнення сімейного лікаря, укладені з ним декларації анулюються. На жаль, сьогодні у нашому центрі сімейні лікарі вже набрали потрібну кількість декларацій. Пацієнту потрібно звертатися до приватної структури або шукати таку послугу в найближчій місцевості. Такі вимоги реформи, і ми нічого не можемо з цим зробити.

– Як ЦПМСД забезпечений кадрами?

– Це дуже важливе питання для первинної ланки. Не вистачає сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів. На жаль, сімейні лікарі і терапевти не витримують великого навантаження, особливо на даний час. Жовтень-листопад були важкими для нас, критично збільшилася кількість хворих на ковід та пневмонію. Двоє лікарів не витримали і звільнилися. У нас 30 лікарів первинної ланки, а мешканців приблизно 57 тисяч. 6 амбулаторій і 7 ФАПів по малим селам. Відняти 15 дитячих лікарів, залишається 15 для дорослих. На кожного лікаря є ліміт декларацій. Для терапевта це 2 тисячі, для сімейного лікаря – 1800. Якщо декларацій укладено більше, то НСЗУ дає нам занижений коефіцієнт при фінансуванні.

– Скільки лікарів на сьогодні ще потрібно?

– Якщо брати по потребі, яка є в нашому місті, мінімум 10.

– Останнім часом йде мова про програму стимулів, щоб утримати лікарів в місті. Що ця програма може запропонувати на сьогодні?

– Дванадцяти лікарям, які орендують житло, сплачуються комунальні послуги та кошти на оренду. Двом лікарям з первинки і з лікарні – за підтримки місцевої ради – надали житло. Молоді спеціалісти отримують підйомні в рамках цієї програми.

– Чи є можливість направляти в медичний учбовий заклад студентів з Нової Каховки за умови, що вони повернуться до міста працювати?

– Зараз змінилися умови працевлаштування випускників. Навіть якщо вони навчалися за рахунок бюджету, все одно мають право самі обирати, де їм працювати. Ми зверталися до вищих навчальних закладів, щоб запропонувати молодим спеціалістам працевлаштуватися у Новій Каховці. Але найперше питання – житло. На цьому все зупинилось. Зараз ми звертаємось до депутатів, щоб на наступний рік були закладені кошти на придбання житла для медиків.

– Людей цікавить, чому не працює кабінет для учасників бойових дій на першому поверсі?

– Згідно діючої реформи в Україні всі заходи до 2018 року анульовано. Є наказ №504 Міністерства охорони здоров’я, де чітко сказано, на що йде фінансування НСЗУ. Окремих кабінетів для учасників бойових дій не передбачено в жодному нормативно-правовому акті. Всі ці люди також заключають декларацію з сімейним лікарем і отримують послуги на загальних підставах.

– Розкажіть про ФАПи, яка їхня функція?

– ФАПи відносяться до первинної ланки. Реформою не передбачено їхнє утримання. В селах немає лікарів, тільки фельдшер, який не має права заключати декларації. Цього року ФАПи утримували за рахунок ЦПМСД до жовтня включно. Зараз такої можливості немає. Тому на ФАПах надаємо тільки ті послуги, які передбачені реформою. Медичні послуги – це команда первинної допомоги – лікар і одна або дві медичних сестри. Чим більше таких команд, тим більше фінансування отримає первинка. ФАПи надають долікарську медичну допомогу, яка не входить в первинну ланку. Наступного року буде працювати програма, за якою виділяються кошти на заробітну плату фельдшера, медичної сестри та на комунальні платежі. В цілому на утримання ФАПів у селах громади з міського бюджету виділяється 3 млн. грн. ФАПи будуть надавати екстрену медичну допомогу. Всі інші послуги, наприклад, крапельниця, будуть платні, але якщо лікар надає електронне направлення, послуга безкоштовна.

– Як справляються лікарі з тотальною комп’ютеризацією?

– У нас працюють системні адміністратори, до яких медики звертаються по допомогу. Вони відповідають на питання, допомагають, навчають. Всі дії виконуються в медичній інформаційній системі (МІС), але від великого навантаження вона «висне». Лікарі іноді по 2 години не можуть видати електронне направлення. Без нього не може оглянути і надати лікування вузький спеціаліст. Якщо направлення тільки паперове, у лікаря в комп’ютері не з’являться дані, і такий пацієнт вважається непролікованим.

– Розкажіть про ситуацію з корона вірусом.

– Всі відділення лікарні на вул.Героїв України віддано на лікування хворих на коронавірус. В останній хвилі зафіксована дуже висока летальність. Якщо раніше вона утримувалася в межах 20 пацієнтів по лікарні від усіх діагнозів, то за жовтень померли 116 осіб, 80% з яких – це ковідні. Цифри вражаючі, але на сьогодні ми бачимо зменшення і захворюваності, і летальності. 90% хворих – невакциновані, є з одним щепленням. Іноді люди звертаються запізно, іноді інфекція веде себе агресивно, непередбачувано.

– З ковідними доплатами зараз проблем немає?

– Вони йдуть із затриманням, несвоєчасно.

– Чи фінансуються затрати при лікуванні COVID-19?

– Для лікування коронавірусу є програма, тому лікарі не можуть лікувати іншими препаратами. Місцева рада не фінансує таке лікування, проплачує за пролікований випадок НСЗУ згідно з тим, як лікарня вносить це у базу.

– Наскільки укомплектована кадрами вторинна ланка, тобто лікарня?

– Це болюче питання і для первинки, і для вторинки. Укомплектованісь – 80% лікарів і 85% середній медичний персонал. Хочеться більш молодих та амбітних, які хочуть бути лікарями і прагнуть працювати. Але за останні роки дуже мало їх приходить.

Доречно буде сказати, що реформа вторинки та третинки ще не закінчилась. На сьогодні є програма медичних гарантій, яка затверджена Постановою №133 Кабінету Міністрів України, в якій перелічено всі 35 пакетів медпослуг, за якими ми можемо працювати. Лікарнею укладені договори з НСЗУ на 13 пакетів, в т. ч. стаціонарна допомога хворим на ковід. По цьому пакету за проліковані випадки ми отримаємо гроші.

– З яких регіонів до нашої лікарні привозять хворих?

– З усіх районів. Це Олешки, Берислав, Каховка, Верхній Рогачик, Велика Олександрівка, Горностаївка – райони, які знаходяться найближче до нас.

– Лікарі забезпечені всім необхідним для лікування?

– Кисню завжди не вистачає, його недостатньо виготовляється в країні. Особливо напружена ситуація спостерігалася в жовтні. Але стараємося, щоб кисень був завжди, бо від цього часто залежить життя хворого.

– Чи виникають проблеми з видачею сертифікату після вакцинації?

– Так, виникають. Наприклад, тільки за вихідні дні більше 1500 чоловік провакцинувалося, і у лікарів фізично не вистачає часу, щоб внести їх в базу одномоментно. До того ж система постійно «зависає». Тому така проблема існує.

– До якого закладу може звернутися людина, якій видано електронне направлення?

– До того, який обере сам пацієнт. Це може бути приватна структура, обласна поліклініка – ті, що відносяться до первинної допомоги. Те, що призначено за направленням, безкоштовно. Якщо людину доставляє швидка допомога в стаціонар, і вона має декларацію, лікування проходить безкоштовно.

– Яка статистика захворюваності ОРВІ цього року?

– Цих захворювань стало менше. Виникла заміщеність коронавірусом. Такий закон епідеміології. Грип та ОРВІ нікуди не поділися, але їх значно менше. А ось пневмоній наряду з ковідом дуже багато.

– Коли людина зробила два щеплення проти ковіду, через який період їй треба ревакцинуватися?

– В деяких країнах вже почали робити третє щеплення. Ми до цього ще не прийшли. Після того, як людина перехворіла, рекомендується вакцинуватися. Сертифікат дійсний рік.

– Яке значення має колір сертифікату? Який з них надає право виїзду закордон?

– Люди, які зробили 2 щеплення, мають отримати зелений сертифікат для виїзду за кордон. Люди з одним щепленням – жовтий. Довідка видається на білому папері. Але якщо ви отримали жовтий сертифікат з двома щепленнями в квітні-травні, то він теж дійсний для виїзду за кордон.

– Якщо відбувається відключення світла, чи забезпечені стаціонарні додатковою подачею електроенергії?

– З цього питання можна не хвилюватися, обидва лікарняні комплекси при відключені світла автоматично переключаються на автономні потужні генератори. Вся апаратура працює в звичайному режимі.

– Де можна ознайомитися з переліком платних послуг?

– На сайті міськвиконкому, на сайті міської лікарні, також інформація розміщена на 1 і 2 поверсі в поліклініці. Її можна дізнатися й у лікаря. Дуже хочеться довести до відома мешканців, що всі, хто має декларації, незалежно чи в нашій первинці, в приватному секторі або в ФАПАх, – всі мають ті ж самі права. І в цих закладах повинні надавати такі ж послуги згідно наказу №504. Щоб не виходило так, що пацієнти мають декларації там, а в поліклініку ходять за безкоштовними послугами.