Мінус 5 мільйонів з «гаком»

Уряд Арсенія Яценюка виступив з ініціативою секвестру Держбюджету на 2014 рік, аби скоротити його дефіцит удвічі. Прем’єр-міністр з трибуни ВР заявив: «Усі макроекономічні показники, усі доходи Державного бюджету, які формувалися попереднім урядом, не просто не відповідають дійсності, а є надутими і не можуть здійснитися».
За словами міністра фінансів О.Шлапака, окрім вже зазначеного дефіциту у сумі 71 млрд. грн., виявилось ще 50 млрд. грн. прихованого дефіциту. До того ж у країні попереду — виплати майже 10 млрд. доларів США державного боргу, які треба здійснити до кінця року. Якщо до цього приплюсувати борги за газ — секвестр виходить чималий. А МВФ пообіцяв перший транш кредиту тільки після того, як Кабмін погодить пакет документів по скороченню держвидатків.
Прем’єр-міністр просить українців: заради поступового економічного росту в 2015-16 роках треба потерпіти.
Верховна Рада підтримала Кабмін, прийнявши відповідним Законом зменшення доходів на 5,5%, граничних витрат на 5,5%, обсяг дефіциту на 4,1%. ВР 27 березня внесла зміни до ЗУ «Про Держбюджет України на 2014 рік», у тому числі до показників місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин.
Таким чином, разом з урядом Новокаховська міська рада теж перейшла на режим жорсткої економії, основна мета якої — оптимізація бюджетних витрат.
З цього приводу відбулись позачергові засідання виконавчого комітету і міської ради, де розглядались зміни до бюджету міста відповідно до вимог Закону №1165-VII щодо нових розрахунків і показників.
Як зазначила начальник фінуправління Ірина Фурсеєва, виступаючи перед членами виконкому і депутатами, Держбюджет був затверджений на основі нереалістичного завищеного прогнозу зростання реального ВВП на рівні 3% та завищеної бази оподаткування. А тут ще — складна економічна ситуація, в якій опинилась країна, та необхідність, незважаючи на це, провести структурні економічні реформи. Як наслідок, необхідно було внести зміни до Держбюджету, аби зекономити видатки, які максимально скорочені та оптимізовані спрямувавши бюджетну політику не на розпорошення фінансового ресурсу, а на підтримку економіки та пріоритетів її розвитку.
Ірина Валеріївна підкреслила: суттєво зменшено прогнозний обсяг доходів, що враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів. Так, для зведеного бюджету міськради це зменшення складає 5 млн. 242,9 тис. грн. (9%), безпосередньо для казни Нової Каховки — 4 млн. 793,5 тис. грн. (5,9%).
Які обсяги видатків були враховані при визначенні міжбюджетних трансфертів?
Начальник фінуправління розповіла, що впродовж нинішнього року буде збережена мінімальна заробітна плата на рівні 2013 року у сумі 1218 грн. (передбачалось, що з 1 липня її підвищать до 1250 грн., з 1 жовтня — до 1301 грн.) та посадовий оклад (тарифна ставка) працівника першого тарифного розряду єдиної тарифної сітки у сумі 852 грн. (було заплановано, що з 1 липня оклад становитиме 890 грн., з 1 жовтня — 1011 грн.). Крім того, з 1 травня будуть зменшені видатки на забезпечення діяльності 12 тисяч посад фахівців з соціальної роботи у регіонах (у Новій Каховці скорочується 10 штатних одиниць центру соціальних служб для молоді). Крім того, нам були обіцяні кошти на модернізацію дитячих, спортмайданчиків загальноосвітніх і дошкільних навчальних закладів. Нині ці гроші до міста не прийдуть (891 тис. 400 грн. тільки для Нової Каховки).
Таким чином, підкреслила Ірина Валеріївна, обсяг видатків, що враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, для зведеного бюджету Нової Каховки зменшено на 5 млн. 55,2 тис. грн. (3,8%), безпосередньо бюджет самого міста — на 4 млн. 685,5 тис. грн.
Як це зменшення виглядає по галузях? Зокрема, органи місцевого самоврядування — мінус 135,3 тис. грн., освіта — 2 млн. 876,6 тис. грн., охорона здоров’я — 1 млн. 52,6 тис. грн., установи соціального захисту населення — 399,3 тис. грн., культури — 164,8 тис. грн., фізичної культури і спорту — 56,9 тис. грн. Головне, що мова йде про делеговані повноваження, тобто про порядок, коли за роботу з навчання, лікування тощо повинна сплачувати держава.
Начальник фінуправління відзначила як позитивний факт те, що для міста збільшена субвенція з Держбюджету на утримання та ремонт вулиць і доріг комунальної власності в сумі 5798 тис. грн.
Щодо субвенції з Державного бюджету та соціальний захист населення доповідала начальник УПСЗН Олена Стоянчук, яка розповіла членам виконкому і депутатам міськради:
— Прожитковий мінімум для призначення допомог залишився на рівні 1176 грн. (його підвищення з 1 липня і 1 жовтня до 1207 та 1256 грн. відповідно відмінили). Крім того, з 1 липня відмінено градацію виплат при призначенні допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тобто на сьогодні на першу дитину сплачували 30 тис. 960 грн., на другу — 61 тис. 920 грн., третю та наступну — 123 тис. 840 грн. Кому призначені такі виплати — так і будуть отримувати, а з 1 липня всім, хоч за першу, хоч за другу і так т.д. дитину сплачуватимуть 41 тис. 280 грн. Таким чином, зменшено обсяг субвенції на 5 млн. 810 тис. 200 грн.
Є і позитив: оскільки підвищується тариф на природний газ для населення, субвенцію, аби надати пільги та житлові субсидії на оплату житлово-комунальних послуг малозабезпеченим, збільшено до 2 млн. 824 тис. 800 грн.
Депутати та члени виконкому внесли зміни до міського бюджету на 2014 рік, ухваливши відповідні рішення.