Міські голови б’ють на сполох

Реформа місцевого самоврядування нівелюється державою подальшим перекладанням на міста і села невластивих їм повноважень.

Чи виживуть заклади профтехосвіти? Чи залишатимуться пільгові перевезення в транспорті? Чи вистачить коштів на фінансування лікарень і шкіл? Ці та інші питання порушувалися на ХІІ Українському муніципальному форумі, який проводила Асоціація міст України в Одесі 21—23 червня. Його учасниками стали понад 200 міських, селищних і сільських голів із різних куточків країни. Які ключові рішення на форумі були прийняті, “Новий день” розпитав у міського голови Нової Каховки Володимира Коваленка, котрий щойно повернувся з Одеси.

— Найбільш гостро під час обговорень стояло питання децентралізації, — розповідає він. — У 2015 році, коли місцеві громади отримали додаткові кошти, якими почали наповнюватися бюджети, всі зраділи. Однак держава зреагувала на це перекладенням додаткових повноважень, не властивих органам місцевого самоврядування. Мова і про фінансування ПТУ, і про пільгові перевезення. Крім того, держава практично урізала фінансування медичних і шкільних закладів. Знаходити потрібні кошти довелося за рахунок саме місцевих бюджетів. А тепер усе більше говориться про те, щоб громадам зменшили відсоток надходжень від акцизного збору і переклали на них ще більше чужих повноважень.

За словами Володимира Коваленка, держава не готова надавати громадам більше свободи. «Це підтвердив проект Закону «Про службу в органах місцевого самоврядування», який ви­кликав просто вовчий крик у присутніх, бо в разі ухвалення даного закону будуть ще більше урізані права у місцевої влади. Ми бачимо, що від перших варіантів законодавства, яке регулює діяльність місцевого самоврядування, є дуже багато відхилень. Причому не в кращий бік, що передбачає значно менше прав і можливостей громадам», — констатує міський голова.

Учасники муніципального форуму вирішили направити звернення до Верховної Ради, в якому виклали свої зауваження щодо запропонованого проекту закону «Про службу в органах місцевого самоврядування». На їх думку, в разі врахування позиції Асоціації міст України, даний закон стане важливим рушієм децентралізації та реформи місцевого самоврядування, що дозволить також повною мірою врахувати положення статті 6 Європейської хартії місцевого самоврядуання, ратифікованої Верховною Радою України ще в 1997 році.

Інше звернення учасників форуму до ВР, Президента і уряду містило 18 проблемних питань, які потребують якнайшвидшого вирішення. Українські громади наголошують на необхідності перегляду вже протягом цього року показників держбюджету в частині збільшення обсягів освітньої та медичної субвенцій для місцевих бюджетів, «враховуючи підвищення зарплати, зростання рівня інфляції, вартості комунальних послуг та енергоносіїв, необхідність проведення індексації працівникам бюджетної сфери». Вимагають члени асоціації міст України й спряму­вання до місцевих бюджетів 1,5 млрд. грн. коштів стабілізаційної дотації для фінансування закладів профтехосвіти.

Вимагають також виділення субвенції в 1,9 млрд. грн. із держбюджету на компенсацію за пільгове перевезення окремих категорій громадян. «Виявляється, що в Україні є міста, де жодної копійки не виділяють на пільгові перевезення і харчування дітей у школах — зо­крема, в Борисполі. Тамтешня громада вирішила, що витрачати кошти на це недоцільно. Проте в такому місті, як Нова Каховка, де достатня кількість зубожілих людей, подібна допомога необхідна. Головне ж те, що держава в цій сфері повинна встановити чітко визначені «правила гри». Саме тому Асоціація міст України вимагає прийняття нормативно-пра­вових актів щодо переходу в 2017 році на надання державою адресної грошової допомоги», — підкреслює Володимир Коваленко.

— Порушувалося питання з виділення земельних ділянок для учасників АТО. Справа в тому, що більшість із них не має можливості проводити забудову на цих територіях. Громади побоюються, що останні не будуть освоюватися роками. Можливо, було б краще, якби держава якимось чином компенсувала їм фінансово для вирішення житлових або інших побутових проблем, — додає він.

Також учасники Українського муніципального форуму вимагали від держави передачі органам місцевого самоврядування повноважень з встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, забезпечення своєчасного та повного фінансування з держбюджету розрахунків по пільгах і субсидіях та повної компенсації державою боргів із різниці в тарифах за минулі роки. Наголошували на прискоренні розгляду законопроекту, яким юрисдикція повноважень органів місцевого самоврядування у сфері земельних відносин поширюється за межі населених пунктів. Вимагали забезпечення безперебійного постачання до лікувальних закладів життєво необхідних імунобіологічних препаратів, вирішення проблемних питань надання первинної медичної допомоги в об’єднаних територіальних громадах, перерозподілу коштів медичної субвенції між первинним і вторинним рівнями.

— На жаль, представництво на форумі було невисокого рівня, — розповів Володимир Коваленко. — Раніше на подібні зібрання приїжджали і Президент, і прем’єр-міністр. Цього разу навіть президент Асоціації міст України Віталій Кличко був присутній на форумі лише один день. Але попри всі нюанси, державі треба остаточно зрозуміти, що передача повноважень органам місцевого самоврядування є єдиним способом підняття України на більш якісний рівень.

Олександр ПІТОЄВ