Міські очільники вже думають про бюджет на наступний рік

14 лютого у Києві відбулося чергове засідання правління Асоціації міст України (АМУ), участь в якому взяв міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко. Наш кореспондент звернулась до мера з проханням прокоментувати ті важливі питання, про які йшла мова під час наради.

— Всього участь в засіданні правління взяли 28 очільників із 44-х. Також до роботи долучились представники інтересів місцевих громад у парламенті — народні депутати Оксана Продан та Дмитро Білоцерківець.

Спочатку виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан прозвітував щодо виконання попередніх доручень, розповів про результати зустрічей, обговорень, вирішення питань, порушених нами раніше. Розглянули заяви щодо прийняття до асоціації нових членів — очільників ОТГ, яких нині створюється достатня кількість. Згодом присутні заслухали фінансовий звіт за минулий рік, склали план роботи асоціації, затвердили склад комітетів правління АМУ та персональний перелік їхніх голів.

Ну а ті основні питання, власне кажучи, заради яких і треба було їхати на засідання, наступні. Перше — щодо формування бюджету 2019 року. Органи місцевого самоврядування виступають за запровадження середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні через створення місцевих фінансових планів на середньострокову перспективу. Тобто вже сьогодні маємо думати про плани на наступний рік. Одностайно члени АМУ стоятимуть на позиції, що інтереси місцевого самоврядування мають бути враховані при підготовці Декларації цілей та завдань бюджету на 2019 рік. На місцеві бюджети сьогодні покладена велика додаткова кількість повноважень — і, що підтверджує практика, немає жодного додаткового напрямку збільшення податків на місцях. На виконання делегованих повноважень вже доводиться спрямовувати той невеликий бюджет розвитку, який ми маємо. Тож під час дискусії обговорювались різні варіанти виходу з цієї ситуації. Голова АМУ Віталій Кличко наголосив, і ми з цим погодилися, що має бути забезпечене повне фінансування з держбюджету делегованих державою повноважень.

Наступне питання — стан заборгованості держави з різниці у тарифах на житлово-комунальні послуги. Механізм її погашення, на жаль, досі відсутній. Сьогодні велика кількість міст просто балансують на межі відключення послуг того ж «Нафтогазу». Якщо говорити про наше місто, то Новій Каховці держава заборгувала майже 15 млн. грн. різниці зі сплати тарифу на газ. Пені «Нафтогаз» нарахував нашому місту за державний борг близько 3 млн. грн. Хіба це правильно? Серед шляхів вирішення проблеми — напрацювання змін до законодавства та виділення коштів з Держбюджету на погашення заборгованості з різниці в тарифах перед підприємствами тепло- та водопостачання за минулі роки. Для вивчення ситуації та розробки пропозицій ми створили робочу групу, до складу якої увійшли очільники різних міст, селищ, ОТГ.

В ході обговорення озвучувались проблеми, пов’язані з функціонуванням ОТГ. Це і кадрові питання, і відсутність структур, які мають забезпечувати життєздатність громад. У сільській місцевості особливо відчутний дефіцит фахівців. Тому висновок очевидний: створення ОТГ не має бути самоціллю без глибокого аналізу і прогнозування наслідків для життєдіяльності населення.

Багато з очільників порушили питання необхідності ухвалення закону про муніципальну варту. Практично всі присутні зазначили: на жаль, поліція сьогодні не може виконувати у повному об’ємі свої функції. Члени правління АМУ зійшлись на тому, що закон треба ухвалювати, оскільки безпека громадян — найголовніше. Говорили і про громадські організації, які часом невідомо звідки з’являються, беруть на себе повноваження з охорони і не завжди несуть відповідальність за свої вчинки.

За трохи більше, ніж три години ми підняли цілу низку важливих, наболілих тем і проблем, донесли своє бачення їх вирішення. І в кожному з цих напрямків робота триває.