Міста обласного значення – центри для створення спроможних ОТГ

Комітет Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування рекомендував Парламенту прийняти за основу та в цілому законопроект № 6466 щодо добровільного приєднання територіальних громад до міст обласного значення.

Про це за результатами засідання Комітету повідомив  Перший заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода.

«Закон про добровільне приєднання територіальних громад був сприйнятий на місцях і він працює. Вже 200 місцевих рад прийняли рішення про приєднання до об’єднаних громад. Але з цього закону випала норма, яка дозволяла за спрощеною процедурою приєднуватися громадам до міст обласного значення. Зміни, які Комітет підтримав сьогодні, виправляють цю технічну помилку», – прокоментував В’ячеслав Негода.

За його словами, міста обласного значення апріорі є спроможними. «Вони є центрами росту, і ми завжди рекомендували найперше об’єднуватися громадам з такими містами. Але до цього часу вони майже не задіяні в процесі добровільного об’єднання громад», – зазначив  Перший заступник міністра.

Він нагадав, що в Україні 187 міст обласного значення і три з них – Лиман, Балта і Біляївка – скористалися законом про добровільне об’єднання територіальних громад ще у 2015 році, коли по всій країні пройшли чергові місцеві вибори. Тоді ж навколо міст обласного значення було створено ще декілька ОТГ, але їм Центральна виборча комісія не дозволила провести перші вибори через необхідність, на їхню думку, змінювати межі районів.

Після цього усе зупинилося. І через позицію ЦВК, і через те, що у голів міст, які тільки-но перемогли на виборах, відпала мотивація до об’єднання, адже ніхто не хотів йти на перевибори.

«Але сьогодні у міст обласного значення є бажання згуртувати навколо себе сусідні сільські та селищні ради і стати центром об’єднаної громади без зайвих бюрократичних процедур. Є бажання доєднатися до великих міст і у значної кількості навколишніх місцевих рад. Отже підтримку Комітетом зазначеного законопроекту вважаю правильним рішенням, яке відповідає загальній концепції децентралізації – дати усім громадам максимальні можливості для розвитку та надання якісних послуг своїм мешканцям», – резюмував Негода.

Джерело: сайт “Децентрализация”

Коментар

Ще рік тому міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко під час обговорення на одній із сесій Новокаховської міської ради, заявляв, що Нова Каховка, яка у статусі міста обласного значення працює з 1958 року, є прикладом функціонування самодостатньої об’єднаної територіальної громади. До її складу, окрім самого міста , входять ще міська, селищна та сільська ради (1 місто, 1 селище та 8 сіл). За ці майже 70 років у місті заснована  інфраструктура, яка вже є базою для створення і успішної роботи сучасних організаційних форм  закладів освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, надання державних послуг тощо.

А поліпшувати те, що вже є, завжди легше і дешевше, ніж створювати на голому місті щось нове. Тож, сподіваємось, той консенсус депутатів, який зараз спостерігається навколо прийняття означенного проекту закону, не розвалиться до голосування і цей закон буде прийнятий.

Віктор Васильєв