Місто прикрасить «Прозорий офіс»

У понеділок, 24 квітня, в Харкові у двох районах міста урочисто були відкриті центри обслуговування мешканців у форматі «Прозорий офіс» (на знімку: так вони мають виглядати у Харкові).

В заході взяли участь прем’єр-міністр Володимир Гройсман та мери Києва Віталій Кличко, голова Асоціації міст України (АМУ), адже того дня у колишній столиці України відбувалась робоча нарада АМУ щодо розбудови органами місцевого самоврядування спільно з урядом саме таких центрів у форматі “Прозорий офіс”, та міський голова Харкова Г.Кернес. Тож відтепер мешканці Шевченківського та Київського районів мають можливість отримувати в одному місці 236 послуг: 65 – управління праці та соціального захисту, 17 – Пенсійного фонду і 154 – центру надання адміністративних послуг. Наприклад, щодо реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання, отримання паспорта громадянина України у вигляді ID-карти, паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм для виїзду за кордон, плюс цілий пакет різноманітних соціальних послуг – компенсацій, пільг, субсидій, послуг у сфері пенсійного забезпечення тощо.

Нову Каховку у Харкові представляв секретар міської ради Олександр Лук’яненко, який поділився враженнями від поїздки.

Як зазначив Олександр Володимирович, голова уряду В.Гройсман підкреслив, що Кабмін за кілька років передав на місця достатньо коштів і повноважень, почав змінювати систему, аби дати українцям можливість швидко і зручно отримати послуги: пришла людина в одне місце, не більше 20 хвилин провела в черзі і в прозорих умовах отримала необхідне.

Олександр Володимирович розповів, що Віталій Кличко відзначив досвід Харкова у створенні центрів, бо ідея хоч і не нова, але довгий час вирішувалась органами місцевого самоврядування на власний розсуд. Тож Асоціація, зазначив київський мер, підтримує ініціативу уряду щодо реалізації в Дніпрі, Києві, Львові, Одесі та Харкові пілотних проектів створення до кінця року закладів у форматі «Прозорий офіс».

Голова Асоціації пообіцяв посприяти, аби інші міста з наступного року долучилися до цієї ініціативи, хоча Нова Каховка, як і найбільші обласні центри країни разом із столицею, матиме такий офіс уже нинішнього року за підтримки уряду. Але про це – трохи нижче.

Олександр Лук’яненко не приховував захвату від побаченого: новостворені центри – це офіси відкритого типу, без кабінетної системи, обладнані ресепшен, мають комфортні зони очікування і прийому документів, дитячі кімнати, де батьки можуть залишити дитину, поки зайняті оформленням документів.

Тут розташовані електронні системи управління чергою та інформаційні термінали аби можна було ознайомитися з переліком послуг, порядком, умовами і терміном їх надання, подивитися зразки заповнення документів. Кожній послузі присвоєно номер, який відображений в електронному сервісі для зручності пошуку, всі вони згруповані відповідно до тематики. Кожна тема має окремий колір: субсидії, послуги переселенцям, пільги, соціальна допомога, компенсації, пенсійне забезпечення тощо. Також в центрах можна роздрукувати і зробити ксерокопії документів.

Автоматизована система управління обробкою інформації дозволяє фахівцям автоматично формувати нові звернення; оперативно отримувати інформацію; надавати заявникам доступ до інформації про статус звернень; інформувати про завершення роботи над зверненням.

Нові центри повністю доступні для людей з обмеженими можливостями – обладнані ліфтами, пандусами, спеціальними санвузлами, візуальними знаками, звуковою системою оповіщення черги, інформаційними тактильними табличками. Прийом людей з порушеннями слуху ведуть фахівці, які володіють мовою жестів.

Для безпеки і мінімізації корупційних ризиків центри обладнані системою відеоспостереження.

Для зручності створений сайт центру «Прозорий офіс» із «Персональним кабінетом користувача», тож можна отримати онлайн-консультацію, смс-інформування про готовність документа; відстежити проходження свого звернення; записатись на прийом і навіть отримати інформацію про кількість відвідувачів в черзі!

Завдяки зусиллям міського голови Володимира Коваленка, перший такий прозорий офіс на Херсонщині, з великою ймовірністю, буде створений в Новій Каховці, де обслуговуватимуть жителів всіх 11 населених пунктів Новокаховської міськради.

Тож було цілком слушним, що напередодні відкриття ЦНАПів у Харкові на 29-й позачерговій сесії Новокаховської міськради начальник відділу капітального будівництва Світлана Гончаренко розповіла депутатам і присутнім в залі про будівництво в місті центру надання адміністративних послуг. Особливо підкреслимо: якщо в Харкові центри працюють в приміщеннях будівель райадміністрацій (окрема споруда із застосуванням нових технологій і використанням сучасних матеріалів лише «на підході»), то в Новій Каховці планується побудувати окреме сучасне приміщення.

– Замовником виступає виконавчий комітет Новокаховської міськради. Термін здачі об’єкта – 2017 рік. Загальна кошторисна вартість будівництва – 13 млн. 302 тис. грн. Будуватися центр буде за умови співфінансування із державою. З Держбюджету для цього виділяється 11 470 млн. грн., з місцевого – 1 млн. 827,158 тис. грн., – доповіла Світлана Семенівна.

– Це буде абсолютно нова споруда із відповідною структурою. Сама будівля повністю замикає цикл надання цих послуг, – прокоментував міський голова пропозицію Мінрегіонбуду розмістити сучасний ЦНАП у нашому місті.

Ще раз зазначимо: одним із завдань українського уряду стали розвиток і вдосконалення системи надання адмінпослуг, які можна отримати без черг і зайвих нервувань. І причому завдання полягало не в збільшенні кількості працівників, а в покращенні якості роботи за рахунок сучасних технологій. Відкритість, прозорість, оперативність, ліквідація посередництва, орієнтація на одержувача послуг – такі основні принципи роботи «Прозорих офісів». А міська влада в реалізації будь-яких новацій для людей йде попереду всіх інших громад Херсонщини.

Лариса Голубєва