“Місто його любові”. 121 рік з дня народження Олександра Довженка

1479_2Сьогодні, 10 вересня, минає 121 рік з дня народження кінокласика, всесвітньо відомого митця Олександра Довженка, доля якого тісно пов’язана з Новою Каховкою.
«Я люблю Нову Каховку, люблю Дніпро. – велику річку мого народу, чисте лагідне повітря, ясне небо і широчінь у всьому…», – писав Олександр Петрович у своєму щоденнику. В останні роки життя Довженко працював над сценарієм кінофільму «Поема про море», присвяченого будівництву Каховської ГЕС і нового міста на Дніпрі. Він любив сидіти на дніпровському узбережжі, спілкуватися з працівниками – арматурниками, бульдозеристами, бетонниками, серед яких мав чимало добрих знайомих. «Ніде мій духовний стан не піднімався до таких вершин, до такої великої чистоти і добра як тут, у Каховці, -писав він. – Я наче помолодів душею, став багатшим, став людяним і чистим. Я бачу прояв краси духу мого народу, і серце моє переповнене хвалою».

А ось як згадує про митця один із архітекторів міського Палацу культури Н. Коломієць:

-Це була людина яскрава, широких поглядів. Довженко цікавився архітектурою, любив цей вид мистецтва, виступав на з’їздах архітекторів. Завжди говорив полум’яно, імпровізаційно і завжди був повен найнесподіваніших ідей. Так вийшло і з дахом Палацу культури: спочатку став переконувати нас зробити плоский дах з оглядовими майданчиками, кафе, щоб можна було милуватися Дніпром і греблею. Потім зупинився на тому, щоб кафе влаштували на даху напівкруглої ротонди, яка вінчала парковий фасад. .. Олександр Петрович запропонував високий черепичний дах виконати з темно-зеленої черепиці, щоб переливалась, як море…
5 листопада 1958 року в місті було відкрито кінотеатр «Родина» і перший фільм, який демонструвався в ньому, був саме «Поема про море».
Нова Каховка зберігає добру пам’ять про талановитого митця. Його ім’ям названі вулиця, школа №1, встановлено бюст у музеї історії міста. 21 вересня 2012 року, у рік 60-річчя Нової Каховки, було відкрито пам’ятник Довженку. Це данина вдячної пам’яті новокаховчан за його любов до міста та  творців Нової Каховки.Памятн

Наталія Ільницька, екскурсовод музею історії Нової Каховки