Місцевим радам – більше повноважень і грошей

Міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко взяв участь у парламентських слуханнях та позачерговому засіданні правління Асоціації міст України, яке відбулось у Києві 29 квітня.
Як розповів Володимир Іванович, обговорювались економічна та суспільно-політична ситуація в Україні, зміни до Конституції щодо місцевого самоврядування, план реалізації концепції його реформування та територіальної організації влади в країні. Мери 27 міст України радились щодо змін до Бюджетного кодексу та обговорювали шляхи підтримки східних міст України.
Володимира Коваленка здивувало ставлення народних обранців до тих нагальних питань, які були винесені на парламентські слухання: читання — доленосні, а у залі — не більше чверті депутатів, які ходять по залу, спілкуються, розмовляють по телефону. Це дуже образило міських очільників, обурення яких висловив мер Українки Павло Козирєв, голова асоціації малих міст України. Він, зокрема, зазначив: «Думав побачити політичну еліту країни, а натомість… Вам не болять наші проблеми, ви не розумієте всієї глибини напруги у регіонах. Зокрема, щодо пального для швидкої допомоги, відшкодування пільгових автотранспортних перевезень тощо. У вас тут — і папір в туалетах є, і клумби перед Радою висаджують… Чи вистачить у вас клепки, аби внести зміни до Конституції і Бюджетного кодексу?» На цей крик душі міського голови з Українки розмови у залі припинились, але ненадовго.
Слухання відкрив прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, були присутні керівники всіх політичних сил, представлених у парламенті, зокрема, виступили В.Кличко («Удар»), Олесь Доній (група «Суверенна європейська Україна»), Ю.Тимошенко («Батьківщина»), В.Писаренко (ПР) та інші. Пройшлись по статтях щодо пропозицій по внесенню змін до Конституції з питань децентралізації влади, проти були лише двоє — Доній та Тягнибок («Свобода»). Вони аргументували, що не було народного обговорення, також ініціатива спрямована на обмеження повноважень Президента, тим більше, що у травні — президентські вибори.
По обіді відбулось засідання правління АМУ, в якому взяли участь міські голови, віце-прем’єр-міністр, міністр регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства В.Гройсман, голова Державної казначейської служби Т.Слюз, народні депутати — кандидат у Президенти Петро Порошенко та голова комітету ВР з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Д.Жванія, голова МДО «За розвиток місцевого самоврядування» Є.Карташов, представники Мінрегіону та Мінфіну. Засідали у приміщенні парламентського комітету з питань держбудівництва та місцевого самоврядування під головуванням виконавчого директора АМУ М.Пітцика, який зазначив, що дуже стурбований щодо поранення Харківського міського голови Г.Кернеса і запропонував звернутись до керівництва держави: бути керівником громади в Україні — небезпечно, адже в країні піднімає голову криміналітет.
А потім почалось обговорення проблем місцевого самоврядування. В.Гройсман розповів, що близько 80% учасників громадських слухань у парламенті, на яких обговорювались зміни до Конституції, підтримують реформування місцевого самоврядування. Підкреслив, що уряд активно працює над демонтажем усіх обмежень щодо місцевого самоврядування і в бюджетній сфері, і щодо надання адмінпослуг. Його висновок був таким: передача широких повноважень і фінансових ресурсів з центру на рівень громад дасть можливість кожному населеному пункту розвиватись і процвітати. Він акцентував, що реформа передбачає створення виконавчих комітетів обл— і райрад, які, на відміну від держадміністрацій, будуть виборними органами, підзвітні і підконтрольні територіальним громадам.
Також В.Гройсман повідомив, що відновлюється робота фонду регіонального розвитку, який має стати ефективним інструментом акумулювання коштів для розвитку громад.
Щодо змін до Бюджетного кодексу, М.Пітцик повідомив: уряд створив робочу групу, до складу якої увійшли представники АМУ. А також назвав принципи, сформовані і закладені Асоціацією в «дорожній карті» щодо зміцнення фінансової основи громад: збільшення частки власних доходів у загальних доходах місцевих бюджетів, повне забезпечення видатків на делеговані повноваження на основі соціальних стандартів, удосконалення казначейського обслуговування, повернення заборгованості за середньостроковими позиками.
В.Гройсман додав, що в Основних напрямках бюджетної політики на 2015 рік, схвалених урядом, передбачено: частина загальнонаціональних податків залишатиметься місцевим громадам, аби стати більш самостійними і вирішувати більше проблем із життєдіяльності громад.
Особливо багато питань у міських очільників було до керівника Держказначейства Т.Слюз: «Куди зникають кошти міських бюджетів?» Виявляється, гроші йдуть на виплату пенсій. Слюз розповіла: «Місячний пенсійний фонд без Криму складає 20 млрд. 200 млн. грн., який лише наполовину покривається власними надходженнями, решта (50%) — за рахунок виплат з Держбюджету, частина яких — позики з єдиного казначейського рахунку. А це, відповідно, і кошти місцевих бюджетів. Станом на 1 квітня борг ПФ перед казначейством складає 51 млрд. грн.». Керівник казначейства просила міських голів поставитись з розумінням до складної ситуації. Правління делегувало Запорізького міського голову О.Сіна до колегії, яка працює при Держказначействі над змінами до бюджетного законодавства.
Народний депутат, кандидат на пост Президента України П.Порошенко, зокрема, зазначив, що в умовах нестабільності можна було б сказати, що країна потребує концентрації і сильнішої централізації. Але він вважає, що для територіальних громад потрібно більше влади, більше можливостей, аби мати більшу відповідальність перед людьми. Він підкреслив: «Як кандидат на пост Президента вже сьогодні вважаю за необхідне обмежити владні повноваження і провести децентралізацію. Я йду до представників місцевих громад для того, щоб зберегти баланс влади і дати можливість країні демократично розвиватися».
Виконавчий директор АМУ М.Пітцик запропонував, а члени правління підтримали закріпити сказане, за традицією, письмово. Він підкреслив: «Вже не вперше АМУ підписує паритетні угоди з кандидатами, які мають реальні шанси перемогти у президентських виборах. Партнерство можливе за однієї умови — «дорожня карта» щодо зміцнення фінансової основи місцевого самоврядування, яка сьогодні розглянута та підтримана міськими головами, має бути реалізована».
Д.Жванія доповнив, що, за його думкою, реформу слід впроваджувати після легітимізаії влади, коли запрацюють усі її інститути.
Члени правління вирішили, що в червні у Києві проведуть День діалогу, а, орієнтовно, у вересні — Х Український муніципальний форум. Вони ухвалили звернення до ВР та Кабміну щодо децентралізації державної влади та реформування місцевого самоврядування, ще одне звернення — щодо забезпечення правопорядку в українських громадах.