Мовна стаття закону «Про освіту» пройде експертизу РЄ

Україна готова надати для експертизи 7 статтю закону «Про освіту», яка регламентує мовне питання в освіті. Про це за підсумками зустрічі з представниками дипломатичних місій сказала міністр освіти та науки Лілія Гриневич, повідомляє Укрінформ.

«Ми обговорили з послами ситуацію, дали роз’яснення, і дійшли висновку: по-перше, ми готові до Ради Європи надати цю статтю закону для експертизи. Ця стаття не порушує тих міжнародних зобов’язань, які взяла на себе Україна. Ми переконані, що на даному етапі розвитку нашої держави і зважаючи на розширення освітніх прав дітей з національних меншин, ми робимо крок, щоб розширити використання української державної мови в системі освіти», – сказала Гриневич.

За її словами, українська сторона готова працювати в спільних робочих групах та проводити консультації з мовного питання з країнами-партнерами.

Гриневич зауважила, що поки невідомо скільки триватиме експертиза, але це не має впливати на процеси реформ в Україні. Разом з тим, вона додала, що українська сторона буде наполягати на поточній редакції статті закону.

Як повідомила міністр, пропозиція провести експертизу була надана на зустрічі представником Ради Європи. Водночас українська сторона, за її словами, наполягатиме на проведенні відкритих консультацій з цього питання.

Міністр наголосила, що в Україні налічується більше 400 тисяч дітей представників національних меншин, в той же час більше 90/% з них – це представники російської спільноти в Україні, які навчаються в школах з російською мовою викладання.

На зустрічі були присутні представники 11 країн, Ради Європи, ОБСЄ.

Як відомо, 5 вересня Верховна Рада ухвалила новий закон «Про освіту», який, зокрема, врегульовує питання мови в освіті.

Новий закон «Про освіту» передбачає перехідний період для дітей, які вступили на навчання до 1 вересня 2018 року та зараз навчаються мовами нацменшин, до 1 вересня 2020 року. З 1 вересня наступного року дошкільну і початкову освіту діти можуть здобувати мовою відповідної національної меншини, при цьому паралельно вивчаючи державну.

З 5 класу діти національних меншин починатимуть навчатися державною мовою, а мову нацменшини вивчати як окрему дисципліну. Якщо мова нацменшини відноситься до мов Європейського Союзу, можливе викладання також нею однієї чи кількох дисциплін.

Протест з приводу ухвалення цього закону висловили офіційні органи низки країн, які мають велику діаспору в Україні.