Муніципальний форум. Аби громади стали заможними

Нещодавно міський голова Нової Каховки  Володимир Коваленко повернувся з Одеси, де разом із головою Таврійська Миколою Різаком брав участь в ХІ-му муніципальному форумі.

До уваги читачів – інтерв’ю з міським очільником щодо вражень та висновків.

– Володимире Івановичу, з яким настроєм приїхали з форуму?

– Діловим: плани – грандіозні, тож роботи буде чимало. Слід зазначити: це – щорічний захід, він проводиться за планом роботи вже не один рік, тут обговорюється та визначається спільна позиція органів державної влади та керівників місцевого самоврядування щодо законодавчої бази, забезпечення сталого розвитку територіальних громад. Нинішнього року у роботі форуму взяли участь 236 міських, селищних та сільських голів, більше десяти народних депутатів, представники органів державної влади, різноманітних міжнародних проектів, вітчизняні та закордонні експерти. Серед почесних гостей були голова ВР В.Гройсман; перший заступник глави адміністрації Президента В.Ковальчук, який зачитав вітальне слово П.Порошенка; віце-прем’єр-міністр Г.Зубко, презентація якого стосувалася децентралізації, стану справ та перспектив впровадження реформи нинішнього року; голова Одеської ОДА М.Саакашвілі – він закликав центральну владу з поміж іншого не запускати руку у ті кошти, які заробляє громада.

В рамках форуму відбулися загальні збори (конференція) уповноважених представників органів самоврядування – членів АМУ, які вирішили не обирати нового президента асоціації, а продовжити до 25 жовтня повноваження на цій посаді Ю.Вілкула, Криворізького міського голови.

– Наскільки була насиченою робота зібрання очільників громад?

– В рамках проекту USAID проходили дні діалогу органів місцевого самоврядування з урядом, парламентом, місцевої демократії.

Так, на першій сесії дня діалогу із урядом мова йшла щодо практичних аспектів впровадження децентралізації. В.Гройсман наголосив, що від успішності впровадження цієї реформи залежить успіх реформ в інших сферах. Коли спікер відповів на запитання присутніх щодо об’єднання громад, він в свою чергу запитав очільників місцевих органів влади: чи підемо шляхом реформ далі? І отримав одностайну підтримку, адже іншого виходу у нас немає. Хоча з цього приводу висловлювались серйозні зауваження: по-перше, децентралізацію не встигають провести до початку місцевих виборів. По-друге, закон до кінця не прописаний, немає механізму дії, тож на видно кінцевого результату, не визначена фінансова база.

– А чи вдалося вам особисто поспілкуватись з керівником Ради?

– Після закінчення першої сесії без представників ЗМІ відбувся більш відвертий та жорсткий діалог із головою Ради. Зокрема, багато говорилося про майбутні посади префектів, як уповноважених Президентом із правом розпуску місцевої ради за певних умов, хоча подібне – прерогатива судів.

Наголошувалось, що люди дуже стомилися від політики, не треба втягувати громади в політичні нісенітниці, натомість дати можливість плідно працювати за новими законами, які повинні приймати депутати Ради. Зокрема, про це говорив депутат ВР Микола Федорук, який обирався мером Чернівців чотири каденції.

Я особисто звертався до колишнього Вінницького голови двічі, обумовивши: ви ж свій, тож ініціюйте зміни до Бюджетного кодексу щодо індексації зарплатні бюджетникам – педагогам та лікарям – адже вона «з’їдає» усе перевиконання нашого бюджету за перше півріччя, коли коштів на розвиток міста не залишається ні копійки при тому, що лікувати і навчати – то повноваження держави.

Друга моя пропозиція стосувалася проблем чорнобильців, які виграли у держави суд стосовно пільг, які їм відмінили. Так от, мене цікавило: хто буде платити за рішенням суду, чи не будуть арештовані з цього приводу рахунки управлінь праці та соціального захисту населення? Володимир Борисович віднісся до цих пропозицій із усією серйозністю, обіцяв переконати уряд у необхідності взяти ці витрати на держбюджет.

– Які нагальні питання з включених до порядку денного форуму, виступи учасників найбільш зацікавили та запам’ятались?

– Більшість парламентарів-учасників форуму були головами різноманітних комітетів. Так, голова комітету ВР з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування С.Власенко говорив про законодавче забезпечення реформ, наголосив на необхідності скасування податку на пенсію, усунення дискримінації працюючих пенсіонерів, поінформував про хід опрацювання у комітеті проектів законів України «Про державну службу» та «Про службу в органах місцевого самоврядування».s.vlasenko_na_sayt

На другій сесії дня діалогу з урядом обговорювали фіскальну та галузеву децентралізацію (земля, будівництво та розвиток, адмінпослуги).

Другий день був присвячений місцевій демократії, який асоціація проводила спільно з проектом «Партисипативна (відкрита) демократія в Україні», – його фінансує міністерство закордонних справ Норвегії. Дискусія йшла щодо практик відкритості діяльності органів місцевого самоврядування, ефективності взаємодії з громадськістю.

До учасників форуму зверталися виконавчий директор АМУ М.Пітцик, директор норвезької асоціації місцевих і регіональних влад К.Скєтне, посол королівства Норвегія в Україні Й.Фредріксен та посол ЄС Я. Томбінські.

Були озвучені результати соціологічних опитувань, презентований досвід щодо відкритості діяльності органів місцевого самоврядування, залучення громадськості до прийняття рішень, контролю над діяльністю комунальних підприємств та відділів і управлінь міської ради. Серед численних виступів, у тому числі мера Херсона В.Миколаєнко, була також презентація депутата міської ради Фредрікстада (Норвегія) К.Ейдсвольда щодо партисипативного (відкритого) бюджету.zal_1_0

Багато говорилося щодо законодавства про місцеві вибори. Наприклад, депутат ВР О.Бойко пропозиції щодо виборчого законодавства АМУ оцінила як найбільш конструктивні. Вона також висловила своє бачення щодо низки законопроектів у сфері безпосередньої демократії, вже зареєстрованих у Верховній Раді України, та таких, що розробляються і будуть подані найближчим часом. Серед них зокрема, проекти щодо внесення місцевих ініціатив, організації і проведення місцевих референдумів, загальних зборів за місцем проживання, формування і діяльності органів самоорганізації населення, здійснення громадського і народного контролю тощо.

Деякі із цих тем були доповнені наступного дня, коли в рамках проекту USAID RADA обговорювалося питання щодо взаємодії органів місцевого самоврядування з парламентом – з цього приводу відбулося засідання «круглого столу».

Широко обговорювались зміни до Конституції, що спричинить внесення до 300 або навіть до 500 законодавчих актів.

Друга пленарна сесія дня місцевої демократії була присвячена обговоренню проекту «Відкрите місто», який серед інших інструментів участі громадян у місцевому самоврядуванні пропонує можливість подання електронних петицій – відбувся огляд законодавства з цього приводу, йшла мова про участь громадськості у формуванні пріоритетів місцевого розвитку у тому числі за допомогою порталу небайдужих городян.

– Яким став підсумок цієї напруженої роботи?

– Він сформульований у зверненні до вищих органів державної влади щодо підтримки реформування місцевого самоврядування та тих проблем, які потрібно вирішити.

Зокрема, мова іде про термінове внесення до парламенту законопроекту щодо змін до Конституції в частині децентралізації та реформи місцевого самоврядування, наприклад, щодо не менш, як п’ятирічного терміну повноважень місцевих рад та їх голів; права запроваджувати місцеві податки та встановлювати їх ставки у межах закону; права всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування звертатись до Конституційного суду аби отримати висновки щодо конституційності законів, ВР, актів Президента та уряду; змін до Земельного кодексу – передати землі за межами населених пунктів до юрисдикції конкретних рад, аби забезпечити повсюдність місцевого самоврядування.

В законопроекті «Про місцеві вибори» передбачити: вибори депутатів в одномандатних округах для громад з населенням до 90 тис. виборців та пропорційні вибори з відкритими списками – в решті. Тобто, наприклад, у такому місті, як наше, – не за партійними списками, а за принципом один округ – один мандат, коли люди обирають не членів партії, а найбільш поважних та впливових громадян, аби вони представляли їх інтереси. Таким же чином – вибори голови: не за партійним погодженням, а за волевиявленням громадян, передбачити самовисування кандидатів на посаду голови та надати право головам бути депутатами ради (мати іншій представницький мандат).

Учасники форуму вважають за необхідне прискорити прийняття законопроекту «Про службу в органах місцевого самоврядування», в якому передбачити повноваження рад самостійно, в межах можливостей власних доходів, визначати посадові оклади службовців місцевого самоврядування для збільшення привабливості служби та забезпечення зв’язку між оплатою праці таких службовців і соціально-економічним розвитком відповідних територіальних громад.

Не допустити реалізації законодавчих ініціатив, спрямованих на зменшення частки акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що зараховується до місцевих бюджетів.

Запропоновано переглянути показники Держбюджету на 2015 рік та збільшити обсяги освітньої та медичної субвенції з урахуванням інфляції, додаткової потреби для обслуговування переміщених громадян, підвищення вартості комунальних послуг та енергоносіїв для бюджетних установ. В Держбюджеті на 2016 рік передбачити 100% забезпеченість місцевих бюджетів коштами освітньої та медичної субвенцій.

Передбачити у 2015 році збільшення на 1,5 млрд. грн. видатків з держбюджету на компенсацію за пільгове перевезення або прийняти акти щодо переходу на адресну допомогу. Та цілий ряд інших пропозицій.

Хочу зазначити: виконавчий директор асоціації Мирослав Пітцик сформулював дуже слушно: треба скористатись сьогоднішнім унікальним шансом, коли 80% людей, як свідчить опитування, підтримують реформи, аби змінити країну. Головне: не повинно бути бідних громад, адже спроможна громада – це та, яка може забезпечити людей роботою, бо це – основне. Друге – різноманітні послуги повинні бути ближчими до людей, а третє – фінансова децентралізація.

Спілкувалася Тамара Путілова

Фото: http://www.auc.org.ua