На що витратять кошти від акцизу?

Ми продовжуємо рубрику «Запитай у мера». Якщо ви хочете поставити запитання міському голові, сформулюйте його у коректній формі та задайте за телефонами: 4-52-16, 099-75-31-453. Відповіді будуть надруковані на сторінках «НК».

Цього разу розповімо про використання коштів від акцизу на паливо. Справа в тому, що під час прийняття державного бюджету на 2021 рік Міністерство фінансів мало намір забрати ці кошти до центральної казни (кілька років поспіль 13,44% акцизу залишали в місцевих бюджетах). Пропозиція Мінфіну викликала неабиякий супротив на місцях, враховуючи, що вартість питання становила 8,8 млрд.грн.

Що ж запропонували в Кабінеті міністрів? Забираючи акциз, замість нього залишати компенсацію для міст і містечок України. Компенсація – це субвенція місцевим бюджетам на дороги. При цьому місто-претендент на ці кошти мало надати довідку про протяжність своїх доріг. Таким чином нібито хотіли зберегти принцип рівномірного розподілу субвенції. Однак для більшості населених пунктів ця умова стала неможливою для виконання, принаймні, найближчим часом. На інвентаризацію доріг потрібно не менше півроку, говорили мери міст. І в цей час кошти будуть знаходитися на Єдиному казначейському рахунку, забезпечуючи Мінфін ліквідністю. І навіть при лояльному голові ОДА швидко отримати гроші буде дуже складно.

Незважаючи на позицію очільників міст, такий варіант підтримав бюджетний комітет. Проте в ситуацію втрутилися депутати: внесли дві правки до проекту Бюджетного кодексу. Однією передбачалося автоматичне зарахування акцизу до місцевих бюджетів безстроково, другою – мінімум на рік. Обидві набрали більше мінімальних 226 голосів підтримки. І це при тому, що між собою вони не узгоджувалися і ще й руйнували запропоновану структуру бюджету. Через це комітет змушений був вийти на незаплановане засідання, а Рада – на кілька годин перерви. В результаті у Мінфіні вирішили не йти на конфронтацію з місцевим самоврядуванням и залишити акциз на місцях.

– На що ж витрачатимуться кошти, що надходять від продажу підакцизних товарів? – запитали ми у міського голови Володимира Коваленка.

– З приводу того, щоб залишити ці кошти у містах, я спілкувався з 17 народними депутатами. І минулого року ми їх фактично «вибили», і зараз так само. Ці кошти підуть тільки на дороги. Це обов’язкова умова – ремонт доріг, тротуарів, внутрішньоквартальних проїздів, ремонт доріг в сільській місцевості.