Новокаховчанам: На яких вагах легко обважити покупця?

Вивчаючи питання по дотриманню правил торгівлі продуктами харчування в літній період, інспекція крім дотримання температурного режиму, особливу увагу звертає на ваги.  В літній період зі скаргами щодо обважування до інспекції у справах захисту прав споживачів звертаються частіше, ніж в будь який період часу. І зрозуміло: продавці городини намагаються продати її вчасно, адже час «збагачення» короткий.

В продуктовій торгівельній мережі вже майже не використовують ваги із стрілкою, на які раніше ставили гирьки, бо вони  виходять з обігу. Зараз і на ринках, і в супермаркетах продукти нам важать на електронних вагах. Ми звикли довіряти їм, адже, здавалося б, їх не можливо десь накрутити.

Але чи дійсно це так? Бо наявність електронних ваг не означає, що обдурювати покупців стали менше. Зазвичай вони це, на жаль, не перевіряють.

Звичайний випадок: жіночка вийшла на зупинці, поряд з якою продають овочі. Бачить моркву по 6 гривень, вибрала дві морквини, передала продавчині на зважування. Та з неї за дві морквини взяла п’ять гривень. Виходить, вона взяла майже кілограм.

Покупець попросила переважити куплену моркву на інших вагах — вийшло 700 грамів — це три з половиною гривні. А чи не забагато півтори гривні на одній закупці накручувати?

Зараз люди не знають, як перевірити вагу товару, вважають, що на електронних вагах їх не обрахують. А саме якраз на електронних їх і обдурюють! Бо ці ваги майже на 90% не мають відповідного таврування.

Як повинні перевірятися та тавруватися ваги, щоб обважувати на них було практично неможливо?

Будь-які ваги повинні перевірятися та тавруватися раз на рік у сертифікованих майстернях. Після перевірки, щоб унеможливити «підкручування», на них ставиться пломба, яка унеможливлює стороннє втручання в їх роботу. Якщо ваги не мають такого відповідного маркування та не опломбовані, працювати на них заборонено.

З цієї причини нами неодноразово встановлювалися факти обважування і обрахування покупців в магазинах та супермаркетах. А на ринках майже всі продукти важать на китайських вагах, які ввезені до нас нелегально. Ці ваги рахуються побутовими і в процесі обслуговування покупців не повинні використовуватися. На них навіть відсутнє місце для таврування! З такими «побутовими вагами» можна робити будь-що — розібрати, зібрати, накрутити. Ось чому наше законодавство вимагає, щоб все ваговимірювальне обладнання було таврованим, бо це дає змогу позбавити покупців обману з боку продавців.

Перевірку і таврування вимірювального устаткування здійснюють безпосередньо в лабораторіях державного нагляду за вимірювальною технікою і стандартами Держстандарту, куди його доставляють торгові організації і підприємства. У нашому місті лабораторія знаходиться по вул. М.Букіна,20.

Тож якщо ви дбаєте про свій гаманець на те хочете платити за придбаний товар дурні гроші, вимагайте у продавця, особливо на ринку, показати тавро та пломбу на вагах. Пам’ятайте, якщо ви самі себе не захистите, ніхто за вас це не зробить.

Начальник інспекції у справах захисту прав споживачів Антоніна Прокопенко

Довідково: інформація по маркуванню ваг:

Перша буква характеризує пристрій ваг (Р – важільні, Т – електронно-тензометричні),

друга – спосіб установки на місці експлуатації (Н – настільні, П – пересувні, С – стаціонарні).

 Цифра після перших двох букв означає найбільша границя зважування, причому до 1000 кг – в кілограмах, а понад – в тонах.

Наступна буква означає тип вказівного пристрою: Г – Гірне, Ш – шкальні, Ц – циферблатні. Цифра, що стоїть за однією з цих букв, характеризує вид відліку (1 – візуальний, 2 – документальний).

Остання цифра позначає спосіб зняття показань: 3 – місцевий; 4 – дистанційний.

 Наприклад, ваги РН-10Ц13 – з важелями, настільні, з найбільшою межею зважування 10 кг, циферблатні,з візуальним відліковим пристроєм і місцевим визначенням показань зважувань.