Надія Котляр: «Звертайтеся за державною допомогою»

30 березня прийнято зміни до Закону України «Про зайнятість населення», якими передбачено виплату допомоги по частковому безробіттю на період карантину. Такий захід на рівні держави передбачено для профілактики і припинення розповсюдження епідемії, пов’язаної із захворюваністю на COVID-19. У нашому місті таким видом допомоги вже скористалися керівники 49 підприємств. Загальний розмір суми компенсації складає 2 млн.700 тис.грн. Такі додаткові кошти отримають жителі нашого міста.

Більш детальніше про цей вид допомоги роботодавцям – у розмові з директором Новокаховського центру зайнятості Надією Котляр:

– Надіє Олександрівно, які підприємства можуть розраховувати на отримання цієї державної допомоги?

– Майже всі. Це роботодавці з числа суб’єктів малого та середнього підприємництва. І комунальні підприємства, і ФОПи, і малий бізнес з кількістю працівників до 250 осіб і річним доходом менше 50 млн. євро. Вид діяльності не має значення. Кожне підприємство запроваджує у себе карантинні заходи. Можливо, люди працюють за змінним графіком або через день виходять на роботу, або взагалі працюють одну годину в день. Звісно, у таких випадках оплачується неповний робочий місяць. При оформленні часткової зайнятості центр зайнятості сплачує дві третини тарифної ставки працівника з моменту початку карантину і ще місяць після його завершення. Навіть якщо роботодавець закрив своє підприємство і нічого не нараховував своїм працівникам, то їм теж повинна сплачуватися допомога по безробіттю.

– Як оформити цю допомогу?

– Відразу зазначу: у випадку оформлення допомоги по частковому безробіттю роботодавець не несе жодних збитків. Його втрати складають втрачений час на підготовку чотирьох документів – заяви до центру зайнятості в довільній формі, наказу про зупинення виробництва у зв’язку з карантином, довідки з податкової про сплату ЄСВ і відомості на працівників. Окрім цього, компенсаційна сума коштів не оподатковується ніякими податками. Вже зараз, на момент нашої розмови, набрані платіжні доручення до банку і на рахунки роботодавців сплачена відповідна сума. Впродовж трьох робочих днів вона повинна бути перерахована на рахунки працівників тих підприємств, керівники яких звернулися до нашої установи.

– Чи слід очікувати перевірок після оформлення часткової компенсації по безробіттю?

– Так. Звичайно, ми будемо перевіряти. Це ж бюджетні кошти, однак, якщо все зроблено правильно, то чому треба боятися якихось перевірок? Слід розуміти, що усі цивілізовані країни світу в такий важкий час, як зараз, думають, як допомогти своїм людям. Інакше й бути не може, тому не слід шукати в такій державній допомозі якоїсь підступності.

– Надіє Олександрівно, як очолювана вами служба працює впродовж карантину? Чи збільшився потік безробітних за останні два місяці?

– На початку березня і в квітні на нашу службу випало велике навантаження. По-перше, люди втратили роботу, по-друге, повернулися наші заробітчани з країн Європи. Ми приймали документи тільки в електронному вигляді через поштові скриньки. Ви ж розумієте, що в такому випадку не виключені помилки. Через це кожному треба було зателефонувати, сказати, що не так, і попросити знову надіслати пакет документів. Зараз працювати вже легше. Під час звернення до нас людина заповнює заяву про статус безробітного і на виплату допомоги з безробіття.

А кількість безробітних, звичайно, збільшилася. На 1 січня було зареєстровано 618 осіб, тепер – 1187. Як бачите, збільшення в два рази. Причому 600 людей стали на облік під час карантину – в березні-квітні.

– Якщо людина повернулася із заробітків, яке місце роботи вона вказує?

– Нещодавно у нас був випадок звернення від людини, яка не працювала на території України з 1996 року. Останнім місцем роботи у колишніх заробітчан може бути наш електромаш.

– Враховуючи такі великі перерви стажу в Україні, чи є в них перспектива у пошуку роботи?

– Робота завжди є. На сьогодні у нас відкрито 63 вакансії. Можливо, рівень заробітної плати може не влаштовувати тих, хто повернувся з країн Євросоюзу.

– Які вимоги до шукачів роботи висувають роботодавці? Найчастіше буває так, що від працівника очікується перебування у стані вічної молодості, надмірної енергійності, витривалості і таке інше…

– Часи змінюються. Частіше роботодавці вказують на один критерій – бажання людини працювати. І неважливо, скільки їй років. Ми ж знаємо, що дехто в у тридцять років не поспішає працювати, а хтось і в шістдесят відчуває в собі не тільки сили, а й перспективу розвитку в професії.

– Чи припинялися під час карантину громадські роботи?

– Вони як були, так і є. Для безробітних участь у них – це додаткова і офіційна можливість заробити кошти. Окрім допомоги по безробіттю, вони отримують заробітну плату, не меншу мінімального розміру. В нашому місті на громадських роботах працюють в комунальних підприємствах «НК Екосервіс», «Муніципальна охорона», «Кінотеатр «Юність», Дніпрянському старостинському окрузі.

– Чи маєте замовлення на працівників в так звані морські зони відпочинку?

– На сьогодні немає заявок на роботу в пансіонати Залізного Порту, Арабатської Стрілки, Скадовська.

Наприкінці нашої розмови Надія Олександрівна повідомила, що найближчим часом очікуються зміни до Порядку оформлення допомоги по частковому безробіттю. Діючий порядок стосується роботодавців, які мають найманих працівників, а в змінах можуть бути прописані умови для тих фізичних осіб, які втратили роботу під час карантину і не мають таких робітників. Після оприлюднення законодавчих змін кількість претендентів на допомогу по частковому безробіттю збільшиться. Тож слідкуйте за ними і звертайтеся до центру зайнятості.

Спілкувалася Лариса Голубєва