“Народився і жив для добра і любові…”

— «Нова Каховка — вітчизна моїх найдорожчих почуттів!» Тільки за ці слова наше місто має бути безмірно вдячним Олександру Петровичу. З ними у серці сьогодні живуть десятки тисяч новокаховчан, — відзначив, вітаючи присутніх на мітингу в честь 120-ї річниці з дня народження Олександра Довженка, перший заступник міського голови Леонід Чурсинов. — Перебуваючи тут, митець робив усе, аби увіковічити ці знаменні події. Ми, в свою чергу, доклали чимало зусиль, аби закарбувати ім’я геніальної людини на сторінках історії нашого міста. Окрім меморіальної дошки, назви школи та вулиці, був встановлений пам’ятник Довженкові, біля якого ми тепер збираємося щороку в цей день. Висловлюємо щиру вдячність Миколі Марченку, який очолив ініціативну групу з приводу встановлення монументу. Бажаю всім нам завжди пам’ятати про таких людей, як Олександр Довженко, а малечі й молоді — продовжувати й примножувати подібні традиції у Новій Каховці.

Довженко
Привітати новокаховчан у цей день приїхали гості із Запоріжжя: наша землячка, член спілки журналістів України, співробітник Запорізького обласного тижневика «МИГ» Інеса Атаманчук та художник Андрій Соколенко, батько якого був добре знайомий з Олександром Довженком. Своїми спогадами вони ділилися у бібліотеці виконкому. Бібліотекар Наталя Сергєєва та директор музею ім. А.Бахути Тетяна Лупашко організували літературний вечір й нагадали семикласникам 1-ї школи життєвий та творчий шлях кіномитця, а також продемонстрували фрагменти з його фільмів.
— Коли Олександр Петрович ходив цими вулицями і писав про людей, які працювали тут, він випадково познайомився з юним художником, що приїжджав сюди на літню практику у 1951-1954 рр., — розповіла Інеса Атаманчук. — Між ними зав’язалася дружба, спогади про яку Григорій виклав у своїх щоденникових записах. Ці матеріали підготовані до друку. Сподіваюся, скоро випаде нагода їх опублікувати. Г.Соколенко написав дуже велику кількість портретів будівельників Нової Каховки та закарбував у вічність сам процес будівництва ГЕС і міста. Копії цих картин ми упорядкували в один альбом і привезли у дарунок вам. Крім того, я займалася пошуком імен людей, які писали картини тогочасних подій. І, як виявилося, таких багато. Саме цим частково і пояснюється унікальність Нової Каховки. Навіть важко уявити, скільки талановитих і геніальних людей стоїть за створенням «перлини» Таврійського краю! Серед цих митців і Олександр Довженко — свідок народження нашого улюбленого міста. Діти, ви — наше майбутнє! Тож побачте Нову Каховку такою, якою її бачили колись митці, й пронесіть ці спогади через усе життя. Бережіть своє місто й ніколи не забувайте про його неповторність та унікальність.
Завітав до бібліотеки ще один художник — Олег Сагайдак, батько якого товаришував з Довженком. Митець також розповів багато цікавого. Наприклад, що Фелліні, відомий кінорежисер зі світовим ім’ям, своїм вчителем вважав Довженка. Виявляється, саме за пропозицією Олександра Петровича до Нової Каховки був запрошений садовод Степан Маркович Фалдзінський, який створив наш парк. Митцю дуже хотілося, щоб одна з вулиць міста називалася Виноградною. І така вулиця, а точніше провулок на Робітничому, напевно не випадково, у нас є.